dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
Auto, nebo pták? Unikátní výstavu inspirovali domorodci z kmene Yali Mek
Lukáš Rittstein, Inner voice. Foto: archiv

Auto, nebo pták? Unikátní výstavu inspirovali domorodci z kmene Yali Mek

Výstava s názvem Všechno je jinak v Centru současného umění DOX představuje střet dvou světů – domorodé kultury a současné civilizace. Umělci Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein, kteří už více než 15 let podnikají výpravy do oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guiney, před pár lety zprostředkovali setkání posledních přírodních lidí kmene Yali Mek s astronauty z NASA. Toho setkání zachycuje film v režii Jana Svěráka Cestování dýmem, který má na výstavě premiéru.

Když umělci v roce 1997 poprvé přistáli ve vnitrozemí Západní Papuy, uvědomili si, že mají poslední možnost nechat původní pravěké lidi promluvit předtím, než tato první kultura lidstva definitivně zmizí. Do oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guiney pak podnikli dalších osm výprav, během nichž spojili své osudy s domorodým kmenem Yali Mek.

barbora-slapetova-fotografie-v-pohybu-nahled

Barbora Šlapetová, Fotografie v pohybu

Obraz duše těchto přírodních lidí se umělci snaží zachytit prostřednictvím soch, maleb, fotografií a videí. V letech 2012 a 2013 zprostředkovali na přání Papuánců jejich setkání s astronauty z NASA – Leroyem Chiao a Koichim Wakatou.

„Papuánci věří, že oči živých bytostí, které v noci spí, cestují na nebe a pozorují zpět svá spící těla. Tím hvězdy svítí. Další schopnost vybraných osob je cestovat dýmem do vrchního patra světa, do nebe. Astronauti tedy symbolicky zhmotňují představu domorodců – byli v nebi a jejich oči je odtamtud pozorovaly,“ vysvětluje Barbora Šlapetová přání domorodých lidí v nové knize Jak se dotknout Nebe (2015), která u příležitosti výstavy vychází.

Setkání kmene Yali Mek s astronauty a jejich rozhovory o putování do vesmíru zaznamenává experimentální 37minutový film Jana Svěráka Cestování dýmem (2015). Součástí výstavy je také takzvaný „kosmický telefonát“, tedy videozáznam satelitního rozhovoru astronautů s kmenovými náčelníky.

lukas-rittstein-wings-of-desire-nahled

Lukáš Rittstein, Wings of desire

Výstavu dále tvoří fotografie Barbory Šlapetové a také její kresby, které zachycují to, co nelze vyfotit či natočit, ale přesto podle autorky zásadně ovlivňuje papuánskou mysl. Lukáš Rittstein pak na venkovní terase a dvoře DOXu představuje sochařský cyklus Dálnice.

Ztvárňuje v něm fragmenty a symboly civilizace i technického pokroku, které se rozplývají, propojují a mění v přírodní bytosti. „Máte pocit, jako by unikaly ze silnice směrem do otevřené krajiny,“ popisuje svá díla autor.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX až do 8. června. 

Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevírací doba: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21 (kavárna do 22), So–Ne 10–18. Prostory centra DOX jsou bezbariérové.


Další články
Nahoru