dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Autem na Malostranské náměstí? Jako v teplákách na ples! Petice proti parkovišti boduje
Happening na Malostranském náměstí vyjádřil nesouhlas s tamějším parkovištěm. Foto: archiv Kateřiny Jacques

Autem na Malostranské náměstí? Jako v teplákách na ples! Petice proti parkovišti boduje

V sobotu 21. září se v rámci slavností Zažít město jinak uskuteční i sousedská slavnost na Malostranském náměstí. K podpisu tam bude petice za odstranění tamního parkoviště. Tu iniciovalo Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. Kateřina Jacques, která je za sdružení pověřena komunikací s úřady a veřejností, pro server Pražský patriot prozradila, v jakém je petice stavu i co veřejnost v sobotu čeká.

Rozjeli jste petici za zrušení parkoviště v dolní části náměstí. Kolik máte asi podpisů? Jak lidé reagují?
Reakce lidí jsou mimořádně pozitivní, s odmítnutím se téměř nesetkáváme. Zdá se, že nesmyslnost parkování na jednom z nejkrásnějších míst Prahy je pro všechny naprosto zřejmá. Nejčastěji lidé říkají: „To už mě napadlo mockrát, že by náměstí bylo krásné bez aut, dobře, že se o to staráte“. Podpisů máme za krátkou dobu asi čtyři tisíce a každý den přibývají další.

Na aktivitu reagovalo i vedení radnice Prahy 1, že?
Bezprostředně po spuštění petice zareagoval spontánně pozitivně Útvar rozvoje Hlavního města Prahy, který myšlence na proměnu náměstí vyjádřil podporu a nabídl odbornou asistenci, toho si vážím. Také na radnici Prahy 1 zaznamenávám převážně kladné reakce a jsem tedy spíše optimistická. Zdá se, že rozumný nápad rezonuje napříč společností i u politické reprezentace, a to je dobré.

jacques-katerina-nahled

Kateřina Jacques

Můžete shrnout důvody, proč jste se pro aktivitu za zrušení parkoviště rozhodli a kdo a jak ji podpořil?
Parkoviště na Malostranském náměstí mě štve jaksi „celoživotně“. V návaznosti na předchozí pokusy v uplynulých dvaceti letech jsem téma znovu otevřela v našem místním občanském sdružení. Na tom, že zde auta nechceme, panovala okamžitě shoda. Připravili jsme petici, k níž se přidal například Klub za starou Prahu nebo významné osobnosti z naší lokality – Malostraňáci, například Jan Švankmajer nebo Bořek Šípek. Když jsem o náměstí přemýšlela, říkala jsem si, jak je to možné, že tak krásné místo hyzdí auta, jejich hluk i zápach výfukových plynů.

Malostranské náměstí má přitom svou historii…
Ano. Naši předci nám zanechali nádherný urbanistický komplex, kterého si neumíme vážit a který si nedokážeme náležitě užít. Je to, jako bychom si do vzácné starožitné truhly nasypali brambory nebo vyrazili v teplákách na ples. Ostatně, představa parkoviště třeba na Staroměstském náměstí je krkolomná, ale na Malostranském náměstí jsme si nějak zvláštně zvykli. Myslím, že teď je čas to změnit.

Na Malostranském náměstí má být i akce v rámci Zažít měst jinak, která se koná tuto sobotu – 21. září. Můžete prozradit, co na akci bude?
Sousedskou slavnost iniciovalo občanské sdružení Auto*mat, které má na svém kontě mnoho záslužných aktivit ve prospěch cyklodopravy nebo navracení veřejného prostoru lidem. Malostranské náměstí je ideálním místem pro pořádání takové akce a my se o to pokusíme již podruhé. Je to především o aktivitě místních lidí a jejich snaze něco společně zorganizovat a prožít.

Kdo je iniciátorem?
Hlavní iniciativu má Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan, k mojí velké radosti se připojil také renomovaný Klub za starou Prahu a milým překvapením je účast Života 90, organizace, která sdružuje seniory a rozhodla se připravit pro svoje sousedy zákusky a kávu.

Jaký bude program?
Vystupovat budou jak zkušení profesionálové, tak mladí a začínající muzikanti, bude se malovat na chodníku, ateliér sester Michálkových připravuje módní přehlídku pod širým nebem, budeme jíst a pít a podepisovat petici za zrušení parkoviště. Zvídavější návštěvníci mají možnost vydat se na prohlídku s turistickými průvodci z Pragulicu, což jsou lidé, kteří mají smutnou zkušenost se životem na ulici.

Zúčastníte se?
Osobně si tuto možnost nenechám ujít. Kromě toho chystáme další překvapení a bude-li se někdo chtít zapojit přímo na místě, bude mít jistě možnost. Chceme lidi dostat ven, do veřejného prostoru, a vytvářet mezi nimi užší vazby. Je přece hezké, když i ve velkém městě potkáváte sousedy, kteří vás z dálky zdraví.


Autor: Anna Skálová

Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru