dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Auta omezují děti v samostatném pohybu
Nová kola a helmy pro žáky ZŠ Korunovační. Foto: prazskematky.cz

Auta omezují děti v samostatném pohybu

V únoru skončila první fáze školních projektů letošního ročníku programu Bezpečné cesty do školy, který je zaměřen na podporu chůze, cyklistiky a udržitelného cestování dětí po městě. Z celoškolních výsledků vyplývá, že čtvrtina rodičů své děti do školy dováží často i na velmi krátké vzdálenosti. Většina dětí by přitom dala přednost chůzi nebo jízdě na kole či koloběžce, kdyby pro to měly vytvořeny vhodné a bezpečné podmínky.

K většímu využívání šetrných a zdravých způsobů dopravy však přispívá nejen zvyšování bezpečnosti, ale také praktická dopravní výchova vedoucí mladou generaci k samostatnosti a odpovědnosti, což je další významnou složkou programu.

„Tím, že se děti aktivně podílejí na mapování dopravní situace v okolí školy a zároveň i na řešení dopravní situace, získávají hlubší znalost o dopravě a učí se odpovědnosti za své chování. To je ta nejúčinnější dopravní výchova,“ vyjadřuje své přesvědčení Jarmila Johnová ze sdružení Pražské matky.

Pro chodce je bezpečnost zásadní

Pro rodiče je otázka dopravní bezpečnosti klíčová při rozhodování, zda pošlou své potomky do školy po svých. Jelikož si uvědomují, jak jsou jejich děti v roli chodců či cyklistů zranitelní, raději je často vozí až před školu autem, a to dokonce i několik stovek metrů.

Z obavy se pomalu stává zvyk, jehož se pak člověk těžko zbavuje. Letošní dotazníkové šetření na školách opětovně prokázalo, že tendence dovážet děti autem neslábne. Čtvrtina všech dotazovaných dětí tak většinu dne prosedí. Odhaduje se, že doprava dětí autem zvyšuje ve velkých městech provoz v ranních špičkách až o 20%. Na dojíždění autem tak doplácejí nejen děti – nedostatkem pohybu, obezitou i neschopností poznat dobře své okolí a navazovat v něm vztahy –, ale i řidiči na přecpaných komunikacích a nakonec i město zvýšenými výdaji na údržbu, rekonstrukce a výstavbu nových komunikací.

Nejrizikovější místa

Na školách zapojených do letošního ročníku – ZŠ náměstí Svobody v Praze 6, ZŠ Švehlova v Praze 10 a ZŠ Pošepného náměstí v Praze 11 připravili starší žáci vlastní prezentace finálních výstupů z první fáze projektů, které představili zástupcům městských částí i pražského magistrátu a předali dopravním projektantům k vytvoření prvních konceptů dopravních studií.

„Děti i rodiče nejvíce trápí nebezpečné či zcela chybějící přechody, špatně zaparkovaná auta bránící ve výhledu do vozovky a rychlá jízda řidičů, vadí jim i nevzhledné tmavé podchody a lokality, kde se setkávají s podivnými osobami, či krátké intervaly pro chodce na přechodech se světelnou signalizací. V Praze 10 pak všichni svorně projevili zájem o obnovení chodu dlouhodobě zavřeného dopravního hřiště v Jahodové ulici,“ shrnuje Eva Šuchmanová, koordinátorka programu.

Další etapa programu

V následující etapě školních projektů, které skončí v červnu tohoto roku, budou zpracovány nejen odborné dopravní studie s návrhy na zlepšení dopravní situace, ale i tzv. školní plán mobility, ve kterém si škola určuje strategii dlouhodobější podpory udržitelného cestování dětí i zaměstnanců zahrnující nejrůznější doprovodné aktivity – pěší dny, cyklojízdy, výtvarné či literární soutěže s dopravní tematikou a podobně.

Z této strategie pak vyplyne, jaké opatření na podporu udržitelné dopravy si škola z projektových prostředků pořídí – např. přístřešek se stojany na kola, ukládací prostory pro cyklistické potřeby apod.

„To je další velice potřebná investice, protože děti neodrazují od šetrných a zdravých způsobů dopravy jen nebezpečná a nepříjemná místa, ale často také třeba nemožnost zaparkovat bezpečně kola a koloběžky,“ říká Šuchmanová.

Nedostatek financí pro chodce

Projekty Bezpečné cesty do školy probíhají v Praze více než deset let, během kterých se již podařilo uskutečnit desítky – většinou stavebních – úprav na komunikacích. Velkou překážkou pro další rozvoj chůze i cyklistiky ve městě je však stále větší nedostatek financí.

Položka dopravního rozpočtu města BESIP, ze které bývají zmiňovaná opatření z největší části financována, každým rokem klesá a letos spadla na zcela nedostačujících 10 milionů korun, což znamená, že realizovat nově navržená opatření bude velice obtížné.

Pražské matky budou proto nadále usilovat o zvýšení rozpočtu ve prospěch chodců, aby úspěšný program mohl naplňovat své cíle i do budoucna.

Autorem textu je Jarmila Johnová, realizátorka programu Bezpečné cesty do školy.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru