Aukce nabídne díla za 100 milionů
26. listopadu 2013 11:44
Nejvýznamnějším dílem v nabídce je Ztroskotání ve snu od Toyen s vyvolávací cenou 9,5 milionu korun.
„Ztroskotání ve snu je jedinečnou ukázkou vrcholného evropského surrealismu,“ uvádí Martin Kodl, majitel Galerie KODL. „Toto dílo může být ozdobou jakékoliv světové sbírky,“ dodává. Mezi významné ukázky vrcholného surrealizmu patří také Všední probuzení od Jindřicha Štýrského. Plátno startuje na 9 milionech korun. „Obdobně významné práce se na aukčním trhu vyskytují jen zcela raritně,“ upozorňuje Kodl. Tvorbu Štýrského reprezentuje také znovuobjevený obraz Akvárium, který byl doposud vystavován pouze jednou, a to téměř před 90 lety. Vyvolávací cena je 5,5 milionu korun.
Úplně poprvé bude veřejnosti představen Židovský hřbitov v Praze od Jaroslava Čermáka, doposud známý jen z přípravných studií a skic. Lákadlem jsou také znovuobjevené či doposud nepublikované práce špičkových českých malířů od 19. století po modernu. V nabídce je například Stavění sněhuláka, nově objevená a dosud nepublikovaná práce Josefa Lady, rozvíjející jeho oblíbené téma zimních radovánek, nebo Podzimní červánky od Jakuba Schikanedera, velkoformátová malba, která nebyla roky přístupná veřejnosti.