Atomový protektorát zachycuje netradiční formou objevování děsivého projektu
18. října 2022 09:47
Na sklonku druhé světové války se Adolf Hitler upínal k zázračné zbrani. Štěchovická elektrárna měla posloužit jako zdroj elektřiny pro separaci těžké vody. Protektorát Čechy a Morava se nejen kvůli Štěchovicím stal centrem vývoje děsivé zbraně.
Známý reportér, badatel a autor několika úspěšných knih přichází s dalším fascinujícím titulem. Zjistil například, že čeští vědci vyráběli nejdůležitější součásti německých urychlovačů částic.
V Příbrami čekaly na své využití tuny složeného uranu, přestože za války se v Příbrami uran ještě netěžil. Autorovi se podařilo najít i místo, kde měla být nejdůležitější výroba Třetí říše.
Kniha zachycuje netradiční formou průběh hledání a objevování děsivého projektu, který měl zvrátit vývoj dějin a nestalo se tak jen těsně. Sám autor ke hledání dodává: „Často dostávám otázku, jestli to hledání po archivech není nuda. Ve skutečnosti neznám nic napínavějšího.“
Jaroslav V. Mareš: Atomový protektorát – Zapomenutá účast českých firem na Hitlerově zázračné zbrani, vydává nakladatelství Universum, 308 stran, doporučená cena 399 Kč