Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Atomová bomba i na Prahu? Nuselská radnice bude hostit cyklus přednášek
Nuselská radnice (vlevo). Foto: Richenza / Wikimedia Commons

Atomová bomba i na Prahu? Nuselská radnice bude hostit cyklus přednášek

S oblastními organizacemi Českého svazu bojovníků za svobodu v Praze 4, 11 a 12 chystá radnice čtvrté městské části na říjen cyklus tří přednášek. Uskuteční se letos v říjnu ve velkém sále Nuselské radnice, vždy od 17:30 hodin.  

První přednášková beseda se uskuteční v pondělí 2. října a povede ji vojenský historik, spisovatel a bývalý voják Eduard Stehlík na téma „Paravýsadky známé i neznámé". 

Řekne-li se operace Anthropoid, většina lidí si vybaví jména Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. Stejně tak, hovoříme-li o výsadku Silver A, najde se mnoho těch, kdo si vzpomenou na statečné parašutisty Alfreda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka. 

„Vyslovíme-li však názvy operací Percentage, Iridium, Tungsten, Glucinium, Manganese, či Bauxite, počet těch, kdo o nich budou něco vědět, se podstatně sníží. A přitom se jich zúčastnili stejně stateční mladí muži jako prvních dvou a mnozí z nich v boji za naši svobodu rovněž přinesli oběť nejvyšší,“ sdělil Stehlík. 

O týden později, v pondělí 9. října, bude mít přednášku zakladatel a ředitel muzea Atom Václav Vítovec na téma „Unikátní podzemní pevnost jaderného zbrojení uprostřed Brd, využití a zneužití jaderné energie“. Bude hovořit třeba o tom, jak to bylo s jadernou municí v této pevnosti, kdo ji ovládal a konečně komu a k čemu sloužily jaderné miny v Československu a na hranici s Německem. 

Přednáškový cyklus uzavře v úterý 17. října přednáška novináře a spisovatele Milana Syručka nad knihou „Odtajněno: Atomová bomba i na Prahu?“. Autor zpracovává čtyřiadvacet tisíc stránek amerických vládních dokumentů, odtajněných v roce 2021 americkým Národním bezpečnostním archivem. 

Týkají se okamžiků, kdy američtí prezidenti v mezinárodních krizích zvažovali použít jako první jadernou bombu proti SSSR a jeho socialistickým satelitům. Na seznamu cílů byly i objekty v tehdejší Československé republice včetně Prahy, třicet měst s vojenskou výrobou a patnáct letišť. 

Autor bude hovořit i o obsahu tajných jednání, jaké záruky bezpečnosti a nezávislosti měly být poskytnuty nově vzniklé Ukrajinské republice, pokud se zřekne jaderných zbraní, rozmístěných na jejím území. „Jde o osobní svědectví autora, žil v té době v Kyjevě a byl informován o probíhajících jednáních i ukrajinském odporu proti takové dohodě,“ informují pořadatelé besedy.


Autor: red

Praha 1: Každý může být umělcem

Včera v 09:44

Sto deset obrazů dorazilo do třetího ročníku celostátní soutěže výtvarníků s mentálním postižením Každý může být umělcem. Vítězové byli vyhlášeni a oceněni 20. září ve výstavním sále Konírna Musea Kampa. Všechny soutěžní práce zde najdete do 1. října.

V Praze 2 se slaví výročí vysvěcení basiliky sv. Ludmily

22. září 2023 v 09:54

Hudebně – dramatické písmo věnované 130. výročí vysvěcení basiliky svaté Ludmily v Praze 2 se koná ve středu 4. října. Vstup je volný.

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

22. září 2023 v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Divadlo LETÍ startuje 18. sezónu v čele s novou uměleckou šéfkou

20. září 2023 v 08:25

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ vstupuje do nové sezóny v čele s novou uměleckou šéfkou, dramaturgyní Marií Špalovou. Pod jejím vedením bude pokračovat v propagaci a podpoře současné české i zahraniční dramatiky. Očekávanou premiérou bude na jaře roku 2024 hra Láska, argumentační cvičení hvězdy...

Koncert v Praze 15: Adam Michna z Otradovic

20. září 2023 v 05:43

Loutna česká je cyklus 13 písní s instrumentálním doprovodem.

Praha 2: Lucy Chugai Band vystoupí na Bastionu

19. září 2023 v 08:45

V rámci koncertního cyklu Prahy 2 Hudba na hradbách uslyšíte v úterý 26. září Lucy Chugai Band

Praha 1: Písně, humor a balady

15. září 2023 v 08:07

Odpoledne v sále Malostranské besedy se koná 1. října od 15 hodin.

První premiérou nové sezóny Baletu Národního divadla bude Beyond Vibrations

14. září 2023 v 06:43

Soubor Baletu Národního divadla představí v prvním říjnovém týdnu premiérové komponované představení Beyond Vibrations z děl tří významných současných choreografů.

Vachlerův film Tajemství a smysl života se představuje v oficiálním traileru

13. září 2023 v 11:21

Co je smyslem života? Co je láska, humor, strach a smrt? Je všechno jen sen? Kdo jsme a kam směřujeme? Probudíme se, vzpomeneme si? Na tyto a další otázky se snaží nalézt odpověď nový celovečerní film Petra Vachlera s názvem Tajemství a smysl života. Přestože snímek poběží v kinech až...

Praha 15: Hostivařský komorní koncert

13. září 2023 v 09:06

Hostivařský komorní koncert se koná v neděli 17. září od 17 hodin v Domkářské ulici v Praze 15.

Praha 1: Kostel sv. Ducha rozezní evropské melodie

13. září 2023 v 08:43

V pondělí 2. října od 18 hodin rozezní prostory kostela sv. Ducha evropské melodie, další koncert z cyklu Kostelních slavností v Praze 1.

Koncert pro českou kněžnu

13. září 2023 v 08:37

V předvečer svátku sv. Ludmily zve Praha 2 na koncert. Vstup je zdarma.

OxCollection představí devět speciálních děl

11. září 2023 v 18:55

Festival Dvořákova Praha letos ozvláštní mimořádný doprovodný program – výstava digitálního umění ze sbírky OxCollection. Osm předních umělců se představí na Bořislavce ve foyer KKCG v rámci výstavy „Synesthetic Immersion“, zatímco před Rudolfinem bude k vidění instalace světoznámého umělce Refika...

Další články
Nahoru