Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Atomová bomba i na Prahu? Nuselská radnice bude hostit cyklus přednášek
Nuselská radnice (vlevo). Foto: Richenza / Wikimedia Commons

Atomová bomba i na Prahu? Nuselská radnice bude hostit cyklus přednášek

S oblastními organizacemi Českého svazu bojovníků za svobodu v Praze 4, 11 a 12 chystá radnice čtvrté městské části na říjen cyklus tří přednášek. Uskuteční se letos v říjnu ve velkém sále Nuselské radnice, vždy od 17:30 hodin.  

První přednášková beseda se uskuteční v pondělí 2. října a povede ji vojenský historik, spisovatel a bývalý voják Eduard Stehlík na téma „Paravýsadky známé i neznámé". 

Řekne-li se operace Anthropoid, většina lidí si vybaví jména Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. Stejně tak, hovoříme-li o výsadku Silver A, najde se mnoho těch, kdo si vzpomenou na statečné parašutisty Alfreda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka. 

„Vyslovíme-li však názvy operací Percentage, Iridium, Tungsten, Glucinium, Manganese, či Bauxite, počet těch, kdo o nich budou něco vědět, se podstatně sníží. A přitom se jich zúčastnili stejně stateční mladí muži jako prvních dvou a mnozí z nich v boji za naši svobodu rovněž přinesli oběť nejvyšší,“ sdělil Stehlík. 

O týden později, v pondělí 9. října, bude mít přednášku zakladatel a ředitel muzea Atom Václav Vítovec na téma „Unikátní podzemní pevnost jaderného zbrojení uprostřed Brd, využití a zneužití jaderné energie“. Bude hovořit třeba o tom, jak to bylo s jadernou municí v této pevnosti, kdo ji ovládal a konečně komu a k čemu sloužily jaderné miny v Československu a na hranici s Německem. 

Přednáškový cyklus uzavře v úterý 17. října přednáška novináře a spisovatele Milana Syručka nad knihou „Odtajněno: Atomová bomba i na Prahu?“. Autor zpracovává čtyřiadvacet tisíc stránek amerických vládních dokumentů, odtajněných v roce 2021 americkým Národním bezpečnostním archivem. 

Týkají se okamžiků, kdy američtí prezidenti v mezinárodních krizích zvažovali použít jako první jadernou bombu proti SSSR a jeho socialistickým satelitům. Na seznamu cílů byly i objekty v tehdejší Československé republice včetně Prahy, třicet měst s vojenskou výrobou a patnáct letišť. 

Autor bude hovořit i o obsahu tajných jednání, jaké záruky bezpečnosti a nezávislosti měly být poskytnuty nově vzniklé Ukrajinské republice, pokud se zřekne jaderných zbraní, rozmístěných na jejím území. „Jde o osobní svědectví autora, žil v té době v Kyjevě a byl informován o probíhajících jednáních i ukrajinském odporu proti takové dohodě,“ informují pořadatelé besedy.


Autor: red

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

Včera v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

Včera v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

Včera v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

23. května 2024 v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

21. května 2024 v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

21. května 2024 ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Soutěž s innogy o vstupenky na koncerty Pražského jara

20. května 2024 v 07:31

Společnost innogy zve na koncerty Pražského jara do Fora Karlin a do Rudolfina. Spolupráce innogy a prestižního hudebního festivalu trvá od roku 1995.

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

19. května 2024 ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

19. května 2024 v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Další články
Nahoru