dnes
Sobota - obcasny-dest
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Atmosféru kaňonu známé šumavské říčky má jedno malebné místo nedaleko Prahy
Naučná stezka vede krásným údolím Šembery. Foto(3x): puc

Atmosféru kaňonu známé šumavské říčky má jedno malebné místo nedaleko Prahy

Zní to možná trochu troufale, ale s jistou mírou nadsázky lze říci, že při chůzi po naučné stezce říčky Šembery ve Středočeském kraji se v její části budete cítit jako na Šumavě. Kdo se někdy prošel romantickým hlubokým údolím říčky Vydry ve známém národním parku na jihozápadě Česka, ví, o čem je řeč.

Pro třiadvacetikilometrovou řeku s názvem Vydra je typické, že koryto je zaneseno žulovými balvany. Především ty z ní v kombinaci s krásným okolím dělají perlu Šumavy, jejíž návštěvu si při cestě do národního parku málokdo odpustí.  

udoli-sembery-1 Jen necelých třicet kilometrů od jižních hranic Prahy teče říčka Šembera, levostranný přítok Výrovky, která je levým přítokem Labe. Šembera pramení severně od Jevan. Protéká Tuchorazí, Českým Brodem, Klučovem a Poříčany. Do Výroky ústí u obce Zvěřínek

Pod obcí Doubravčice je tok Šembery zahlouben v údolí s balvanitým řečištěm a skalkami na březích. A právě toto místo, kudy vede červená turistická značka a zároveň Naučná stezka Údolím Šembery, při troše fantazie připomíná šumavskou Vydru.

Oproti Šumavě zde však narazíte na řadu chat a srubů, jedná se o území Spojených osad údolí Kozojedského.

Romantiku zdejšího údolí objevili v polovině dvacátých let minulého století trampové z Kolína, Českého Brodu a Prahy. Začínali zde nocovat pod širákem nebo pod převisem zvaným „Jeskyně Sing-sing“, ale už v roce 1929 postavili první chatu zvanou nazývanou „Unalaska“.

udoli-sembery-3 Ta patřila všem a byla volně přístupná, brzy se tomuto místu začalo říkat Colorádo a Kansas. Když vzápětí postavili trampové z Českého Brodu v Colorádu chatu s názvem „Staré Ohio“, vznikl základ jedné z nejstarších trampských osad v Čechách.

V roce 1948 byly založeny takzvaného Spojené osady údolí Kozojedského, které existují dodnes. V současnosti jsou zde evidovány skoro tři stovky chat a srubů.

V blízkosti malebného údolí a historických osad stojí za návštěvu pozůstatky hradu Šember, který po vybudování v druhé polovině 14. století plnil pár desítek let správní funkce nad obchodní cestou. V roce 1421 ho rozbořili husité a již nikdy nebyl obnoven. Do současnosti se dochovaly jen zbytky silné hradby a mohutné valy.


Trhy na náplavce v sobotu 17. října

16. října 2020 v 09:36

V sobotu 17. října od 8 hodin můžete na Náplavce nakupovat jako obvykle, jen je potřeba mít roušku, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce. Nakoupit můžete ovčí a kozí sýry u farmy Držovice, uzený bůček z masného krámu, kuřata z Pracejovic a také zeleninu – saláty a bylinky, gigantické...

Farmářské trhy na Kulaťáku nabídnou piva i vína

16. října 2020 v 09:27

Trhy se na Kulaťáku konají v sobotu 17. října od 8 hodin. Ke stávajícím platným opatřením organizátoři zrušili posezení v prostorách trhů, tak aby eliminovali riziko nákazy.

Výstava: Salon výtvarníků

9. října 2020 v 07:21

Praha 8 zve na XVI. ročník výstavy Salon výtvarníků do Grabovy vily.

Praha 6 zve: Přijďte na dobré víno, sýry, uzeniny.

7. října 2020 v 09:59

Zábavný program pro děti, historické stánky včetně dobových kostýmů, dobový stan lazebna, kde si můžete nechat vytvořit barevné copánky, malování na obličej, výstava historických šperků a štítů v pátek 9. října od 12 hodin.

Procházka: Umělecky zajímavé náhrobky

7. října 2020 v 08:48

Procházku v sobotu 10. října od 10:30 hodin povede Šárka Těšíková, vstup volný.

ZRUŠENO: Běh Jana Kocourka

6. října 2020 ve 20:25

Praha 15 oznámila na svých stránkách, že dvanáctý ročník Běhu Jana Kocourka je zrušen.

Na Výstavišti změří své síly milovníci koloběžek

5. října 2020 v 17:30

Dvě kola a sílu v nohách. To především potřebují účastníci sportovně-charitativního projektu Koloběžka DEN, který se uskuteční v neděli 11. října na Výstavišti Praha. Charitativního závodu, jehož výtěžek míří do Nadace Jedličkova ústavu, se mohou zúčastnit nejen sportovci ale i rodiny...

Víkend: Dyzajn market Podzim

3. října 2020 v 07:21

Dyzajn market je výběrová prodejní výstava autorské tvorby 180+ lokálních dyzajnérů. Prohlížet i nakupovat můžete originální šperky, oblečení, doplňky, kabelky, batohy, porcelán, dekorace, hračky nebo papírenské zboží. Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska...

Na Štvanici proběhne o víkendu Mistrovství ČR ve skateboardingu

2. října 2020 ve 21:00

Hned dva zásadní skateboardové závody proběhnou během nadcházejícího víkendu v Mystic skateparku na Štvanici. V sobotu 3. října vše odstartuje Český skateboardový pohár, na který v neděli 4. října naváže Mistrovství ČR ve skateboardingu. Oba dny se pojedou závody v disciplínách street...

Zítra: Vyšehradský voříšek

2. října 2020 ve 13:05

Vyšehradský voříšek, slavnostní den pro všechny psy, jimž se osud obrátil k lepšímu v sobotu 3. října. Vítáni jsou adoptovaní pejsci z útulků, zachránění z množíren, ale i pejsci bez papírů, jejichž páníčci třeba až později zjistili, že naskočili na špek.

Bezpečné divadlo: Pomezí připravilo speciální audioprocházku Pražskou tržnicí

2. října 2020 v 11:15

Divadelní uskupení Pomezí chystá premiéru audioprocházky Pražskou tržnicí. Diváci budou procházet areálem s tabletem se sluchátky a sami si tak poskládají jedinečnou linii příběhu. Premiéra představení Neviditelná tržnice se odehraje v sobotu 3. října v rámci Dne architektury, reprízy budou na...

Zítra: Trhy na Karlínském náměstí

1. října 2020 ve 22:23

Vzhledem k aktuální situaci rozhodla radnice Prahy 8, že trhy na Karlínském náměstí budou v provozu pouze v pátek.

2020 IFBB Diamond Cup: Světová kulturistická tour je podruhé v Praze

30. září 2020 ve 20:45

Po loňském nultém ročníku se organizátorům povedlo i přes mnoho komplikací opět zorganizovat mezinárodní soutěž ve fitness a kulturistice 2020 IFBB Diamond Cup Prague. Nově pod záštitou Hlavního města Prahy proběhne v neděli 4. října. 

Biojarmark v muzeu

29. září 2020 v 06:21

Farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny v sobotu 3. října na dvorku Národního zemědělského muzea.

Další články
Nahoru