Dnes Čtvrtek - polojasno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Atmosféru kaňonu známé šumavské říčky má jedno malebné místo nedaleko Prahy
Naučná stezka vede krásným údolím Šembery. Foto(3x): puc

Atmosféru kaňonu známé šumavské říčky má jedno malebné místo nedaleko Prahy

Zní to možná trochu troufale, ale s jistou mírou nadsázky lze říci, že při chůzi po naučné stezce říčky Šembery ve Středočeském kraji se v její části budete cítit jako na Šumavě. Kdo se někdy prošel romantickým hlubokým údolím říčky Vydry ve známém národním parku na jihozápadě Česka, ví, o čem je řeč.

Pro třiadvacetikilometrovou řeku s názvem Vydra je typické, že koryto je zaneseno žulovými balvany. Především ty z ní v kombinaci s krásným okolím dělají perlu Šumavy, jejíž návštěvu si při cestě do národního parku málokdo odpustí.  

udoli-sembery-1 Jen necelých třicet kilometrů od jižních hranic Prahy teče říčka Šembera, levostranný přítok Výrovky, která je levým přítokem Labe. Šembera pramení severně od Jevan. Protéká Tuchorazí, Českým Brodem, Klučovem a Poříčany. Do Výroky ústí u obce Zvěřínek

Pod obcí Doubravčice je tok Šembery zahlouben v údolí s balvanitým řečištěm a skalkami na březích. A právě toto místo, kudy vede červená turistická značka a zároveň Naučná stezka Údolím Šembery, při troše fantazie připomíná šumavskou Vydru.

Oproti Šumavě zde však narazíte na řadu chat a srubů, jedná se o území Spojených osad údolí Kozojedského.

Romantiku zdejšího údolí objevili v polovině dvacátých let minulého století trampové z Kolína, Českého Brodu a Prahy. Začínali zde nocovat pod širákem nebo pod převisem zvaným „Jeskyně Sing-sing“, ale už v roce 1929 postavili první chatu zvanou nazývanou „Unalaska“.

udoli-sembery-3 Ta patřila všem a byla volně přístupná, brzy se tomuto místu začalo říkat Colorádo a Kansas. Když vzápětí postavili trampové z Českého Brodu v Colorádu chatu s názvem „Staré Ohio“, vznikl základ jedné z nejstarších trampských osad v Čechách.

V roce 1948 byly založeny takzvaného Spojené osady údolí Kozojedského, které existují dodnes. V současnosti jsou zde evidovány skoro tři stovky chat a srubů.

V blízkosti malebného údolí a historických osad stojí za návštěvu pozůstatky hradu Šember, který po vybudování v druhé polovině 14. století plnil pár desítek let správní funkce nad obchodní cestou. V roce 1421 ho rozbořili husité a již nikdy nebyl obnoven. Do současnosti se dochovaly jen zbytky silné hradby a mohutné valy.


Tip na procházku: První prezident bydlel v Praze 1 na sedmi místech

6. ledna 2021 v 10:01

Rodina našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka bydlela v Praze na celkem deseti adresách. Od roku 1882, kdy Masaryk do Prahy přišel, až po nastěhování na Pražský hrad, vystřídal se svými nejbližšími deset bytů. Z toho se na území dnešní Prahy 1 nachází sedm adres.

Kam za betlémy v Praze 1: Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

23. prosince 2020 v 19:32

Po pádu komunismu a vrácení kláštera premonstrátům vytvořil Strahovský betlém na prosbu opata Michaela Pojezdného Jan Florian (1921–2007).

Čtvrté Adventní trhy na Kulaťáku

18. prosince 2020 v 08:58

V sobotu 19. prosince vás čekají čtvrté Adventní trhy na Kulaťáku, které jsou zároveň poslední v tomto roce.

Praha 11: Pátek v Chodovské tvrzi

18. prosince 2020 v 06:44

Na nádvoří Chodovské tvrze můžete navštívit vánoční trh, od 19 hodin uslyšíte Rybovu Českou mši vánoční, kterou bude vysílat on-line na facebooku Chodovská tvrz, KC Zahrada a radnice Prahy 11.

Do Chodovské tvrze zve Praha 11

17. prosince 2020 v 19:41

Na nádvoří Chodovské tvrze probíhá až do neděle vánoční trh. Svým nákupem můžete podpořit Fond ohrožených dětí Klokánek, nebo neziskové organizace Bona a Okamžik.

Umělci hledají cesty pro performance i v omezených podmínkách

11. prosince 2020 ve 14:52

Výstava mladých umělců Cosmos probíhá do konce týdne v Grottě v Halíčkových sadech, známých jako Grébovka.

Další články
Nahoru