Dnes Úterý - obcasny-dest 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Atmosféru kaňonu známé šumavské říčky má jedno malebné místo nedaleko Prahy
Naučná stezka vede krásným údolím Šembery. Foto(3x): puc

Atmosféru kaňonu známé šumavské říčky má jedno malebné místo nedaleko Prahy

Zní to možná trochu troufale, ale s jistou mírou nadsázky lze říci, že při chůzi po naučné stezce říčky Šembery ve Středočeském kraji se v její části budete cítit jako na Šumavě. Kdo se někdy prošel romantickým hlubokým údolím říčky Vydry ve známém národním parku na jihozápadě Česka, ví, o čem je řeč.

Pro třiadvacetikilometrovou řeku s názvem Vydra je typické, že koryto je zaneseno žulovými balvany. Především ty z ní v kombinaci s krásným okolím dělají perlu Šumavy, jejíž návštěvu si při cestě do národního parku málokdo odpustí.  

udoli-sembery-1 Jen necelých třicet kilometrů od jižních hranic Prahy teče říčka Šembera, levostranný přítok Výrovky, která je levým přítokem Labe. Šembera pramení severně od Jevan. Protéká Tuchorazí, Českým Brodem, Klučovem a Poříčany. Do Výroky ústí u obce Zvěřínek

Pod obcí Doubravčice je tok Šembery zahlouben v údolí s balvanitým řečištěm a skalkami na březích. A právě toto místo, kudy vede červená turistická značka a zároveň Naučná stezka Údolím Šembery, při troše fantazie připomíná šumavskou Vydru.

Oproti Šumavě zde však narazíte na řadu chat a srubů, jedná se o území Spojených osad údolí Kozojedského.

Romantiku zdejšího údolí objevili v polovině dvacátých let minulého století trampové z Kolína, Českého Brodu a Prahy. Začínali zde nocovat pod širákem nebo pod převisem zvaným „Jeskyně Sing-sing“, ale už v roce 1929 postavili první chatu zvanou nazývanou „Unalaska“.

udoli-sembery-3 Ta patřila všem a byla volně přístupná, brzy se tomuto místu začalo říkat Colorádo a Kansas. Když vzápětí postavili trampové z Českého Brodu v Colorádu chatu s názvem „Staré Ohio“, vznikl základ jedné z nejstarších trampských osad v Čechách.

V roce 1948 byly založeny takzvaného Spojené osady údolí Kozojedského, které existují dodnes. V současnosti jsou zde evidovány skoro tři stovky chat a srubů.

V blízkosti malebného údolí a historických osad stojí za návštěvu pozůstatky hradu Šember, který po vybudování v druhé polovině 14. století plnil pár desítek let správní funkce nad obchodní cestou. V roce 1421 ho rozbořili husité a již nikdy nebyl obnoven. Do současnosti se dochovaly jen zbytky silné hradby a mohutné valy.


Autor: Jan Puci

Divadla na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava

21. dubna 2022 v 09:59

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava, který se bude konat od 13. do 16. července, nabídne vedle zahraničních i domácích hudebních divadelní program s řadou oceněných inscenací.

Světový street food na Smíchově

25. března 2022 v 08:28

Světový street food ochutnáte v sobotu 26. března na Smíchovské náplavce.

Další články
Nahoru