Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Atmosféru kaňonu známé šumavské říčky má jedno malebné místo nedaleko Prahy
Naučná stezka vede krásným údolím Šembery. Foto(3x): puc

Atmosféru kaňonu známé šumavské říčky má jedno malebné místo nedaleko Prahy

Zní to možná trochu troufale, ale s jistou mírou nadsázky lze říci, že při chůzi po naučné stezce říčky Šembery ve Středočeském kraji se v její části budete cítit jako na Šumavě. Kdo se někdy prošel romantickým hlubokým údolím říčky Vydry ve známém národním parku na jihozápadě Česka, ví, o čem je řeč.

Pro třiadvacetikilometrovou řeku s názvem Vydra je typické, že koryto je zaneseno žulovými balvany. Především ty z ní v kombinaci s krásným okolím dělají perlu Šumavy, jejíž návštěvu si při cestě do národního parku málokdo odpustí.  

udoli-sembery-1 Jen necelých třicet kilometrů od jižních hranic Prahy teče říčka Šembera, levostranný přítok Výrovky, která je levým přítokem Labe. Šembera pramení severně od Jevan. Protéká Tuchorazí, Českým Brodem, Klučovem a Poříčany. Do Výroky ústí u obce Zvěřínek

Pod obcí Doubravčice je tok Šembery zahlouben v údolí s balvanitým řečištěm a skalkami na březích. A právě toto místo, kudy vede červená turistická značka a zároveň Naučná stezka Údolím Šembery, při troše fantazie připomíná šumavskou Vydru.

Oproti Šumavě zde však narazíte na řadu chat a srubů, jedná se o území Spojených osad údolí Kozojedského.

Romantiku zdejšího údolí objevili v polovině dvacátých let minulého století trampové z Kolína, Českého Brodu a Prahy. Začínali zde nocovat pod širákem nebo pod převisem zvaným „Jeskyně Sing-sing“, ale už v roce 1929 postavili první chatu zvanou nazývanou „Unalaska“.

udoli-sembery-3 Ta patřila všem a byla volně přístupná, brzy se tomuto místu začalo říkat Colorádo a Kansas. Když vzápětí postavili trampové z Českého Brodu v Colorádu chatu s názvem „Staré Ohio“, vznikl základ jedné z nejstarších trampských osad v Čechách.

V roce 1948 byly založeny takzvaného Spojené osady údolí Kozojedského, které existují dodnes. V současnosti jsou zde evidovány skoro tři stovky chat a srubů.

V blízkosti malebného údolí a historických osad stojí za návštěvu pozůstatky hradu Šember, který po vybudování v druhé polovině 14. století plnil pár desítek let správní funkce nad obchodní cestou. V roce 1421 ho rozbořili husité a již nikdy nebyl obnoven. Do současnosti se dochovaly jen zbytky silné hradby a mohutné valy.


Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Dubnový festival Evolution bude online

9. dubna 2021 ve 12:43

V pátek a v sobotu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak důsledně. Proběhne totiž online. Díky platformě Happenee však návštěvníci nepřijdou o nákupy u stánků svých oblíbených firem, ani o oblíbený festivalový program. Vše bude...

Sobota: Koncert pro Josefa II.

8. března 2021 ve 12:51

Při online přenose ze sálu Libeňského zámku v Praze 8 zazní dobové skladby od W. A. Mozarta a jeho současníků.

Tip na procházku: První prezident bydlel v Praze 1 na sedmi místech

6. ledna 2021 v 10:01

Rodina našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka bydlela v Praze na celkem deseti adresách. Od roku 1882, kdy Masaryk do Prahy přišel, až po nastěhování na Pražský hrad, vystřídal se svými nejbližšími deset bytů. Z toho se na území dnešní Prahy 1 nachází sedm adres.

Další články
Nahoru