dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Víkendové tipy

Aspoň na víkend se vydej na přírodovědeckou výpravu

Národní muzeum zve rodiny s dětmi na dobrodružné putování přírodou. V Nové budově Národního muzea se v sobotu 12. září od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend, která tentokrát představí přírodovědeckou výstavu s netradičním názvem Jak se bude jmenovat? Návštěvníci se během zábavného odpoledne seznámí s voňavým světem běžného i exotického koření, poznají život v prvohorních mořích a nahlédnou do zajímavého prostředí tropických deštných lesů. Vstupné v ceně běžné vstupenky.

Program:
14.00 hodin
Komentovaná prohlídka s autorem výstavy Lukášem Laiblem

13.00 – 17.00 hodin
Zábavný workshop provede rodiny s dětmi zajímavými pracovními úkoly, které musí splnit každý objevitel nového živočišného druhu. Návštěvníci si vyzkouší, jak od sebe rozpoznat jednotlivé druhy rostlin a zvířat, dozvědí se něco nového o pojmenovávání druhů a také si vytvoří repliku již vyhynulého druhu. Kdo bude chtít, může odborníkům Národního muzea pomoct nalézt jméno pro nově objevený, vědecky dosud nepopsaný druh brouka rodu Eulichas. Malý hnědý brouk je k vidění přímo ve výstavě a v jeho pojmenovávání se fantazii meze nekladou. Pro malé návštěvníky je připravena také soutěž o ceny a kvíz. Za jeho úspěšné vyplnění získá každý na památku osvědčení terénního přírodovědce.

Kde se bere koření?
Ke každému vaření neodmyslitelně patří koření. Všichni znají například pepř, vanilku nebo chilli papričky. Jak ale vypadají rostliny, ze kterých se takové koření získává? To zjistí návštěvníci při zajímavém workshopu.

Není chilli jako chilli
Možná málokdo ví, že chilli papričky mají vlastní stupnici pálivosti. Stupeň pálivosti se udává počtem naředění vodou v cukerném roztoku, kdy pálení papričky již není detekovatelné (např. u papriček jalapeños je potřeba roztok naředit 5 000 krát). Návštěvníci si budou moci prohlédnout stupnici pálivosti a porovnat mezi sebou jednotlivé druhy chilli papriček.

Jak se bude jmenovat?
Podobně jako každý člověk má jméno a příjmení, mají rostlinné a živočišné druhy své dvouslovné pojmenování. Podle jakých pravidel ale nové druhy získávají svůj název a proč ho mají nejen v češtině, ale i v latině? Návštěvníci si budou moci vymyslet jméno pro nový druh exotického brouka.

Život v prvohorních mořích
Na promítání filmů o životě trilobitů a dalších druhů, které dnes už známe jen jako zkameněliny, bude navazovat tvořivá dílna. Zde návštěvníci zjistí, jak probíhá rekonstrukce takových druhů. Děti si na památku odnesou vlastní repliku trilobita nebo hlavonožce.

Z tropických pralesů
Závěr workshopu návštěvníkům nabídne pohled na zvířata tropických lesů. Budou si moci prohlédnout exotické druhy živočichů, kteří se v poslední době stávají domácími mazlíčky i v českých domácnostech. Zájemci zjistí, proč jsou korálovky tak zvláštně zbarvené, jak loví sklípkani nebo z jakého důvodu získaly strašilky svůj název.

Akce se koná v sobotu 12. září od 13.00 do 17.00 h v Nové budově Národního muzea (Vinohradská 1, Praha 1 – Nové Město). Vstupné je v ceně běžné vstupenky do muzea. Více informací na www.nm.cz.


Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Kolčavka v Praze 9 zve na oslavy. Těšte se na zabijačku, koncert a veselici

23. října 2017 v 08:50 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pivovar Nad Kolčavkou v sobotu 28. října slaví. V 10 hodin začne pravá staročeská zabijačka. Sami si pod dozorem řeznického mistra můžete vyzkoušet, jak se dělají jitrnice.

Přivstaňte si na výlov rybníka mezi paneláky

22. října 2017 v 07:22 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

V sobotu 28. října se od 7 hodin koná již tradiční výlov Stodůleckého rybníka v Centrálním parku Prahy 13.

Na umisťovací výstavě ve Fénixu budou hledat nový domov kočky z ochranářských organizací

22. října 2017 v 07:00 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Umisťovací výstava koček se bude konat v prostorách veterinární kliniky Fénix v sobotu 28. října od 11 do 17 hodin a v neděli 29. října také od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru