Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Asistenty prevence kriminality chce do ulic poslat radnice Prahy 9
S asistenty prevence kriminality mají zkušenost i v Plzeňském kraji. Zdroj foto: Magistrát města Plzeň

Asistenty prevence kriminality chce do ulic poslat radnice Prahy 9

Praha 9 by ráda od příštího roku nasadila do služby v ulicích takzvané asistenty prevence kriminality. Ti by měli přispět k zvýšení bezpečnosti v určitých lokalitách, třeba v okolí škol. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta deváté městské části Adam Vážanský (ODS), do jehož kompetencí patří i oblast bezpečnosti a prevence kriminality.  

„Asistenty prevence kriminality bychom posílali do míst, kde se veřejnost cítí ohrožena nebo tam chce mít větší pocit bezpečí třeba kvůli dětem mířícím do školy,“ popsal Vážanský. 

Asistenti by byli zaměstnanci městské části. Sice by neměli oproti policii žádné pravomoci, ale v případě krajní nouze by mohli zamezit trestnému činu, třeba napadení, krádeži, vandalismu či obtěžování. Jejich přítomnost by zároveň mohla působit preventivně. 

„A kdyby k něčemu došlo a oni se třeba stali svědky přestupku či něčeho horšího, mohli by samozřejmě v případném trestním řízení být nápomocni policejnímu vyšetřování nebo svědčit u soudu,“ sdělil místostarosta. 

Městská část by podle něj chtěla do ulic nasadit šest asistentů. Třeba do parku Přátelství, parku na náměstí OSN a na další místa. „Byly by to určité lokality a určité časy. Uvidíme, zda vůbec bude někdo ochoten tuto práci dělat,“ podotkl místostarosta.

Městská část nyní projekt připravuje, prověřuje jeho finanční náročnost. Chtěla by dosáhnout na dotace Ministerstva vnitra, podle Vážanského je to dokonce podmínkou případné realizace. Asistenty prevence kriminality podporuje už řadu let Evropská unie.

Byli a jsou viděni v řadě měst, například v Písku, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Litvínově, Prachaticích, Novém Bydžově nebo ve Varnsdorfu. Samosprávy si je podle reakcí v médiích zpravidla pochvalují. 

V minulosti se z městských částí v metropoli připojila i Praha 14. „Asistenti zde působili, ale posledních pár let tomu tak není. Nicméně usilujeme o to, aby byla tato služba opět zavedena. Asistenti musí z logiky věci spadat pod městskou policii. Ta nám pro Prahu 14 přislíbila čtyři místa. Momentálně děláme vše pro to, abychom je obsadili. Vzhledem k poměrně vysokým kvalifikačním nárokům, které tato pozice vyžaduje, to není úplně jednoduché,“ uvedl místostarosta pro bezpečnost, prevenci kriminality a rizikového chování Jaromír Krátký (ODS).


Autor: Jan Puci

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru