Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Asistenty prevence kriminality chce do ulic poslat radnice Prahy 9
S asistenty prevence kriminality mají zkušenost i v Plzeňském kraji. Zdroj foto: Magistrát města Plzeň

Asistenty prevence kriminality chce do ulic poslat radnice Prahy 9

Praha 9 by ráda od příštího roku nasadila do služby v ulicích takzvané asistenty prevence kriminality. Ti by měli přispět k zvýšení bezpečnosti v určitých lokalitách, třeba v okolí škol. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta deváté městské části Adam Vážanský (ODS), do jehož kompetencí patří i oblast bezpečnosti a prevence kriminality.  

„Asistenty prevence kriminality bychom posílali do míst, kde se veřejnost cítí ohrožena nebo tam chce mít větší pocit bezpečí třeba kvůli dětem mířícím do školy,“ popsal Vážanský. 

Asistenti by byli zaměstnanci městské části. Sice by neměli oproti policii žádné pravomoci, ale v případě krajní nouze by mohli zamezit trestnému činu, třeba napadení, krádeži, vandalismu či obtěžování. Jejich přítomnost by zároveň mohla působit preventivně. 

„A kdyby k něčemu došlo a oni se třeba stali svědky přestupku či něčeho horšího, mohli by samozřejmě v případném trestním řízení být nápomocni policejnímu vyšetřování nebo svědčit u soudu,“ sdělil místostarosta. 

Městská část by podle něj chtěla do ulic nasadit šest asistentů. Třeba do parku Přátelství, parku na náměstí OSN a na další místa. „Byly by to určité lokality a určité časy. Uvidíme, zda vůbec bude někdo ochoten tuto práci dělat,“ podotkl místostarosta.

Městská část nyní projekt připravuje, prověřuje jeho finanční náročnost. Chtěla by dosáhnout na dotace Ministerstva vnitra, podle Vážanského je to dokonce podmínkou případné realizace. Asistenty prevence kriminality podporuje už řadu let Evropská unie.

Byli a jsou viděni v řadě měst, například v Písku, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Litvínově, Prachaticích, Novém Bydžově nebo ve Varnsdorfu. Samosprávy si je podle reakcí v médiích zpravidla pochvalují. 

V minulosti se z městských částí v metropoli připojila i Praha 14. „Asistenti zde působili, ale posledních pár let tomu tak není. Nicméně usilujeme o to, aby byla tato služba opět zavedena. Asistenti musí z logiky věci spadat pod městskou policii. Ta nám pro Prahu 14 přislíbila čtyři místa. Momentálně děláme vše pro to, abychom je obsadili. Vzhledem k poměrně vysokým kvalifikačním nárokům, které tato pozice vyžaduje, to není úplně jednoduché,“ uvedl místostarosta pro bezpečnost, prevenci kriminality a rizikového chování Jaromír Krátký (ODS).


Autor: Jan Puci

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Další články
Nahoru