Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Asistenční psi nyní mohou mít i digitální „občanky“

Asistenční či vodící pes je pro člověka s postižením nepostradatelným pomocníkem. Pomáhá vracet tyto lidi zpět do běžného života, což by mělo být z dlouhodobého hlediska cílem každého předaného psího pomocníka. Zdaleka ne všichni psi však splňují mezinárodně uznávané standardy a takoví psi mohou být pro klienty i veřejnost dokonce i nebezpeční. Jednou ze záruk kvalitně vycvičeného psa je i nová mezinárodní identifikační karta. 

Výcvik asistenčního psa je dlouhá, náročná, a hlavně velmi zodpovědná práce. Na pomoci čtyřnohého parťáka jsou lidé s postižením závislí. Každá mezera ve výcviku pak může znamenat velké potíže, přičemž neodborně připravení psi vrhají špatné světlo na celou oblast využívání asistenčních a vodících psů.  

Organizace Assistance Dogs International (ADI), která zastřešuje organizace, zabývající se výcvikem asistenčních a vodících psů z celého světa, proto připravila a zavedla spolehlivou identifikaci asistenčních psů. Digitální identifikační kartu, kterou lze uložit do jakéhokoliv mobilního zařízení, mohou získat pouze psi, kteří splňují závazné standardy ADI a spadají pod ověřenou akreditovanou organizaci. Již nyní mají psi z akreditovaných organizací například výjimku u největších leteckých přepravců a mohou doprovázet lidi s postižením i na palubě letadla. Status asistenčního psa z akreditované organizace ADI dává dopravci jistotu, že nejen pes, ale i jeho držitel se budou chovat tak, aby nenarušovali bezproblémový průběh cesty, například že pes nevykoná potřebu na palubě nebo nebude obtěžovat ostatní cestující štěkáním.

Identifikační karta, jejíž koncept vznikal od roku 2021, dává člověku s postižením jistotu, že získá pečlivě a odborně vycvičeného asistenčního psa. Nové a dokonalejší zabezpečení této identifikační karty, které ji znemožňuje padělat, zároveň pomůže bojovat proti pochybnostem například mezi dopravci nebo poskytovateli dalších služeb, kteří se často obtížně rozhodují, zda mají asistenčním psům udělit výjimku pro vstup na místa, kam jinak zvířata vstupovat nesmí.

Digitální karta obsahuje fotografii klienta, jeho kontaktní údaje, číslo licence psa, číslo mikročipu, datum složení testu veřejného přístupu ADI a kontakt na akreditovanou organizaci, která psa vycvičila.

V současné době je již 18 ze 45 akreditovaných organizací z Evropy plně zapojeno do tohoto projektu. Mezi tyto organizace patří i Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené.
Autor: Cen

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Dnes v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru