dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Asi budete překvapeni, ale nemoc se týká hlavně mladých! Jak se pozná, kde hledat pomoc?
Když je u někoho diagnostikována roztroušená skleróza, je nutná podpora bezprostředního okolí. Ilustrační foto: freeimages

Asi budete překvapeni, ale nemoc se týká hlavně mladých! Jak se pozná, kde hledat pomoc?

Roztroušenou sklerózou trpí v České republice tisíce lidí, onemocnění přichází především mezi 20. až 40. rokem života (pacientům je nejčastěji 30–40 let), téměř dvakrát častěji onemocní ženy, což je zřejmě dáno hormonálně. Překonání počátečních pocitů zoufalství je prvním krokem k tomu, aby nemocní mohli opět aktivně žít. Kde hledat pomoc?

Díla autorů s rostroušenou sklerózou

Chcete vidět díla 27 autorů s roztroušenou sklerózou? Letošní, již 12., ročník výstavy Cesta za duhou je možné si až do 28. listopadu prohlédnout ve vstupní hale ministerstva zdravotnictví (Palackého náměstí 4, 128 01 Praha 2). Otevřeno je každý všední den od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma. Záštitu nad výstavou převzal náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Josef Vymazal.

Cítíte se unavení, mění se vám nálada, zdá se vám, že míváte stavy podobající se depresi? Nebo se špatně pohybujete, někdy máte křeče, brní vás méně citlivé končetiny, hůř artikulujete a polykáte, zhoršuje se vám zrak (vidíte rozmazaně či dvojitě, máte problémy s rozeznáváním barev), máte potíže s močením či se střevy? Nebo to vnímáte u někoho blízkého? Je nutné navštívit lékaře!

Nemusí to být nic vážného, ale může to být roztroušená skleróza, která patří mezi nejčastější postižení centrálního nervového systému u mladých lidí. Toto chronické zánětlivé onemocnění napadá mozek, míchu a zrakové nervy.

Mnohdy se objevuje u lidí, kteří dlouhodobě fyzicky přepínají organismus nebo jsou vystaveni velkému stresu. Nemoc je třeba zachytit včas, aby byla co nejvíc prodloužena doba plnohodnotného života.

K 30. červnu letošního roku bylo v ČR léčeno 4715 pacientů s roztroušenou sklerózou, mezi léčenými je 71,6 % žen a 28,4 % mužů. Osmnáct pacientů je mladších 18 let, dva jsou mladší 15 let.

Téměř polovina pacientů pracuje na plný úvazek (49,3 %), dalších 12,6 % na úvazek částečný, 46,1 % pacientů nepobírá žádné sociální dávky, 32,8 % pacientů je přiznán jeden ze tří stupňů invalidního důchodu. Většina lidí je léčena ambulantně, počty hospitalizací jsou v jednotkách.

Neuroložka: Důležitá je včasná léčba

Data pocházejí z Celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou, kam přispívá 12 specializovaných center z celé ČR. V Praze jsou čtyři. Centrum pro demyelinizační onemocnění se nachází na Neurologické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (1. LF UK a VFN). Roztroušenou sklerózou se zabývají také centra v Thomayerově nemocnici, ve Vinohradské nemocnici a v Motole.

Podle přední české neuroložky Evy Havrdové z Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN je důležitá včasná léčba. Lidem, kteří ji podstoupí, se o několik let prodlužuje doba života bez invalidity. A to i přes to, že se jedná o nevyléčitelné a záludné onemocnění. Centra ale podle jejích slov živoří, nejsou rozšiřovány kapacity – personální, ani prostorové.

„Chybí zařízení pro pacienty v konečných stadiích nemoci. Jde většinou o mladé lidi,“ uvedla Havrdová při sněmovním semináři, který se roztroušenou sklerózou zabýval. „Chybí i systematická tvorba pracovních míst pro pacienty. To má vliv na psychiku,“ dodala. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal slíbil, že nedostatkem center se ministerstvo bude zabývat. Iniciativa podle něj ale musí vzejít od odborné veřejnosti.

Rehabilitace může minimalizovat následky

Podle slov lékařky Dany Horákové je roztroušená skleróza léčena prostřednictvím několika léků, existují i další, v České republice se ale čeká na to, aby byly propláceny pojišťovnou.

Lékařka Martina Kövári z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství při 2. LF UK uvedla, že důležitá je i rehabilitace. Může minimalizovat následky trvalého či dlouhodobého poškození, udržet soběstačnost a eventuálně i pracovní schopnost pacienta.

Pokud lékaři diagnózu potvrdí a vy (nebo vaši blízcí) se cítíte bezradní, je možné kontaktovat pacientské organizace a setkat se tak s lidmi, kteří procházejí stejnou zkušeností. Pomoci to může psychicky, ale i praktickými radami.

Pomoc můžete najít třeba u Sdružení mladých sklerotiků. „Roztroušená skleróza není konec, lidé mohou žít dál plnohodnotný život a své sny,“ řekla místopředsedkyně sdružení Jana Hlaváčová.

Ona sama onemocněla ve čtyřiadvaceti letech, kdy studovala a byla aktivní. Musela se zastavit a dát se dohromady. Pak se do plnohodnotného života vrátila. Nedávno se vrátila ze zahraniční stáže, kde působila v mírové organizace, dokončila vysokou školu, pracuje na tom, co ji baví.

Mezi mýty o roztroušené skleróze totiž patří, že tito lidé se nesmějí namáhat, jsou pomalejší v práci nebo automaticky musí skončit na vozíku.

Lze vykonávat i vysokou funkci…

„Nic ale nejde samo. Pomohlo mi plno lidí,“ řekla. Je potřeba komplexní léčby, včetně fyzioterapie. „Někdo nás musí na nohy postavit.“ Důležitá je podle ní i psychoterapie a sociální poradenství.

„Sám to člověk většinou nezvládne.“ Rad se lidem (pacientům i jejich blízkých) z celé ČR dostane právě u Sdružení mladých sklerotiků, stačí napsat Majce Chvátalové e-mail na majka@klubsms.cz.

Pražané se mohou obrátit i na regionální organizaci Unie Roska v ČR – Roska Praha, která má 650 členů. Lidé z organizace chodí s pacienty k lékaři, navštěvují je doma, vyřizují s nimi nutné záležitosti. Organizace podle slov předsedkyně Daniely Bláhové poskytuje zdravotní, sociální i pracovní poradenství, vytvořila čtyři chráněná pracovní místa, pořádá přednášky a rekondiční pobyty či půjčuje cvičební a rehabilitační pomůcky. Její centrum se nachází v Tusarově ulici, v Praze 7.

Zářným příkladem, že s nemocí lze vykonávat i vysokou funkci, je místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Je třeba mluvit otevřeně a povzbudit nemocné i jejich okolí. Jejich blízké i lékaře. Když je trochu štěstí, dá se vykonávat i docela vysoká funkce. Je třeba nepropadat špatným myšlenkám, sebeobviňování, být pořád aktivní, nepropadat skepsi,“ řekl.

Mezi další veřejně známé nemocné patří hvězda reality show Osbournovi Jack Osbourne, manželka kandidáta na prezidenta USA Mitta Romneyho Ann či americký basketbalový hráč Chris Wright.


Autor: Anna Skálová

Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

Včera ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

Včera v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Na tyto vážné následky není připravena téměř polovina Čechů. Unikátní průzkum ukázal, jak by se zachovali. Došlo by i na úplatky…

14. listopadu 2017 v 08:57

Téměř polovina Čechů (45 %) není připravena na situaci, že by kvůli vážnému zranění při autonehodě mohla přijít o pravidelný měsíční příjem a že by si jejich léčení a rehabilitace vyžádaly další finanční náklady. Denně nebo téměř denně přitom v České republice jezdí 63 % z celkem 6,7 milionu...

Bohužel nabývá na síle, je už čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Podle profesora Kolka statisíce lidí o své nemoci neví, navíc i přes příznaky nejdou k doktorovi

14. listopadu 2017 v 08:25

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí doma i ve světě. Podle plicních lékařů se v nejbližších letech dostane až na třetí místo pomyslného mortalitního žebříčku. Na tuto plicní nemoc v Česku ročně zemře přes 3500 lidí, tedy o 70 % více než...

Dávejte si pozor: Tento novodobý syndrom může vést až k velkým problémům plotének. A dnes se týká už i dvacetiletých, což bylo dřív nevídané

9. listopadu 2017 ve 13:06

Moderní doba nám přináší spoustu nových digitálních možností, ale ty s sebou nesou i mnoho negativ v podobě bolestí či zranění pohybového aparátu. Věděli jste například, že tenisový loket nevzniká jenom ze sportu, ale můžete ho mít i z počítače? Primářka rehabilitačního ústavu MUDr. Michaela...

Nůžky se rozevírají, mnoho žen bohužel ostrouhá. Síto požadavků je velmi přísné

7. listopadu 2017 v 11:16

Lékaři reprodukčních klinik stojí před neřešitelným problémem – počet neplodných, kteří potřebují cizí vajíčka – oocyty, roste. Ochotné dárkyně však nestačí tuto poptávku pokrývat. Reprodukční kliniky tak prakticky neustále „hladoví” po kvalitních dárkyních...

Když blahobyt zabíjí: Tato nepříliš známá choroba je důsledkem špatného životního stylu, má bohužel vliv na celkové dožití člověka

7. listopadu 2017 v 09:09

Člověk není schopen se vyrovnat s nadbytkem vymožeností moderní doby. Špatně se stravuje, je ve stresu, má nedostatek pohybu, kouří. Důsledkem toho se rozvíjí řada nemocí, které se označují jako civilizační – nebo také nemoci z blahobytu (cukrovka, cévní mozková příhoda, deprese, obezita,...

Pokud tyto choulostivé problémy nezačnete řešit včas, může docházet k jejich zhoršování. Zdravotní komplikace je mylně spojována jen se staršími lidmi, ale trpí i polovina žen. Takto diskrétně si můžete pomoci

3. listopadu 2017 ve 14:45

Inkontinence, neboli samovolný únik moči či stolice, je mylně spojována především se staršími lidmi. Tento zdravotní problém, který je navíc vnímám jako choulostivé téma vyvolávající bezděky pocit studu, postihuje jak ženy, tak muže všech věkových kategorií. Statistiky uvádějí, že inkontinencí,...

Společné sportování s kolegy má pozitivní efekt na výsledky i atmosféru na pracovišti

3. listopadu 2017 ve 12:55

Sportování s kolegy je stále oblíbenější. Kromě tradičního fotbalu a volejbalu jsou nyní v kurzu lední hokej, badminton a další kolektivní sporty. Jejich provozování má pozitivní vliv na atmosféru na pracovišti a zlepšuje také pracovní výsledky. I firmy si začínají uvědomovat, že sport se může...

Většina lidí neví, že touto nemocí trpí. Přitom se po padesátce týká každého druhého Čecha

30. října 2017 v 19:08

Statistiky lékařů ukazují, že různým stupněm osteoporózy onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let. „Mezi její hlavní projevy patří řídnutí kostí, které jsou křehčí a snadno se lámou i během zcela běžných denních aktivit. Dalším problémem je, že většina lidí vůbec neví, že touto nemocí...

innogy: Přes 160 zaměstnanců darovalo krev a krevní plazmu

30. října 2017 v 09:33

V rámci již tradiční akce Daruj krev s innogy darovali zaměstnanci minulý týden krev a krevní plazmu.

Další články
Nahoru