Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kultura

Ashley Audrain: Druhá tvář

Psychologické drama o odvrácené straně mateřství. Druhá tvář je znepokojivé, dech beroucí a silné čtení o posedlosti a nejhlubších obavách matky, jež by měla své dítě milovat… 

Vždycky jsem věděla, že ženy v naší rodině by neměly být matky. Den narození mé dcery Violet měl být tím nejhezčím dnem mého života. Když jsem ji ale poprvé držela v náručí, věděla jsem, že je něco špatně. Podle mého manžela si jen něco namlouvám, prý nejsem taková jako moje matka. Mé dítě je přece tím nejsladším dítětem na světě. Se mnou se ale Violet chová jinak. Něco se pokazilo, přísahám. Je to v ní? Ve mně? Je ona ta zlá? Nebo jsem to já?

druha-tvar Britský deník Daily Mail román označil jako „opravdovou lahůdku pro fanoušky žánru ‚mum noir‘“.

Ukázka z knihy:
„Jsi příliš úzkostlivá. Ona to vycítí,“ řekl jsi. Plakala už pět a půl hodiny. Já plakala čtyři. Přiměla jsem tě zvednout hlavu od kapitoly o kolice v jedné z těch knih o dětech.
„Víc než tři hodiny po tři dny za týden po tři týdny za sebou.“
„Ona pláče už déle.“
„Je tu jen pět dní, Blythe.“
„Myslela jsem hodin. Déle než tři hodiny.“
„Podle mě to jsou jen větry.“
„Musíš zrušit tu návštěvu svých rodičů.“ O Vánocích, které byly za pár týdnů, bych jeho dokonalé matce ještě nedokázala čelit. Neustále telefonovala a každý rozhovor začínala slovy: Já vím, že je teď všechno jiné, ale důvěřuj mi… Bylinkové kapky. Pevněji zavinout. Rýžový odvar do láhve.
„Oni ti moc pomůžou, drahoušku. Nám všem.“ Ty jsi chtěl mít svoji dokonalou matku tady.
„Pořád ještě krvácím. Smrdím jako shnilé maso. Nemůžu si obléct tričko, protože mě bolí kozy. Podívej se na mě, Foxi.“
„Dneska večer jim zavolám.“
„Nemohl by sis ji vzít?“
„Dej ji sem. Potřebuješ se trochu vyspat.“
„Ona mě nenávidí.“
„Pššt.“
Ohledně těch těžkých dní krátce po porodu mě varovali. Věděla jsem o prsech jako pytle cementu. O kojení. O odsávací láhvi. Všechno jsem si to přečetla v knihách. Nikdo se nezmiňoval o tom, co cítíte, když vás probudí po čtyřiceti minutách spánku v zakrvácených povlacích a vy víte, co bude nutně následovat. Připadla jsem si jako jediná matka na světě, která tohle nepřežije. Jako jediná matka, která se nedokáže zotavit z toho, že jí sešili hráz od konečníku až po vaginu. Jako jediná matka, která nedokáže snášet bolest, když se dásně novorozence zakusují jako žiletky do jejích citlivých bradavek. Jediná matka, která neumí předstírat, že jí po bezesných nocích ještě funguje mozek. Jediná matka, která se podívá na svou dceru a pomyslí si: ,Prosím, jdi pryč.‘
Violet plakala, jenom když byla u mě. Pociťovala jsem to jako zradu.
Měly jsme přece jedna po druhé toužit…

Ashley Audrain (*1982) je kanadská autorka. Původně pracovala v nakladatelství Penguin Books Canada, kde spolupracovala například s Khaledem Hosseinim, Elizabeth Gilbertovou a Meg Wolitzerovou. Svou práci opustila, aby se mohla naplno věnovat svým dětem, a právě tehdy začala psát svůj debut Druhá tvář. Nyní žije v Torontu.

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.euromedia.cz/druha-tvar/kniha/12339/


Autor: TZ, red

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

Dnes v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

29. listopadu 2022 v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

29. listopadu 2022 v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Další články
Nahoru