dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Artuš Rawa: Na Praze 1 chci prosadit pirátský program
Konfrontace nikam nevede, nejvíc se dosáhne spoluprací, říká Artuš Rawa. Foto: archiv

Artuš Rawa: Na Praze 1 chci prosadit pirátský program

Artuš Rawa reprezentuje na kandidátce sdružení Praha1rodina Českou pirátskou stranu. Přestože není na předních místech kandidátky, má velký vliv na program sdružení Liberálně ekologické strany, Pirátů a nezávislých kandidátů a daří se mu prosazovat pirátské myšlenky a teze.

S jakými pirátskými myšlenkami kandidujete na Praze 1?

Základní součástí pirátské DNA je maximální otevřenost. Na Praze 1 žiju, zajímám se o činnost radnice a narážím na to, že ke spoustě informací se nelze dostat nebo se k nim dostává velmi obtížně. Chtěl bych mít online rozklikávací rozpočet, navázaný na registr smluv, aby se každý mohl podívat, za co utrácí městská část peníze. Chtěl bych, aby jednání zastupitelstva, rady a odborných komisí byla online na internetu.

Občané by tak měli maximum možných informací dostupných v pohodlí domova a mohli by se více zapojit do fungování městské části. Myslím si, že by to pomohlo i radnici, protože by měla od místních obyvatel lepší zpětnou vazbu.

To jsou jistě hezké myšlenky, které slibují i další politici. Myslíte, že se je podaří prosadit?

Ano, politici rádi před volbami slibují hezké věci a otevřenou radnici dnes snad slibuje každý. Já ale kandiduji s lidmi, u kterých jsem si jistý, že na tyto sliby po volbách nezapomenou nebo nezačnou hledat důvody, proč radnici tolik neotevřít.

Ale hlavně jsme se v rámci sdružení Praha1rodina dohodli už před volbami, že minimálně registr smluv zařídíme bez ohledu na to, jestli ve volbách uspějeme, nebo ne – já ale věřím, že uspějeme. Lídr naší kandidátky, Jan Václav Čep, požádal městskou část Praha 1 o seznam všech platných smluv v elektronické podobě, podle zákona o 106/1999 o svobodném přístupu k informacím. Tento seznam zveřejníme a stane se tak základem pro registr smluv MČ Praha 1.

Co když nové zastupitelstvo nebude váš záměr podporovat?

My jsme se rozhodli nečekat na nové zastupitelstvo. Stejně jako nebudeme čekat na zákon o registrech smluv, který se v Parlamentu zasekl, a i kdyby byl teď schválený, tak by trvala několik let jeho implementace. Piráti mají připravený online systém, do kterého stačí začít zadávat smlouvy. Možná radnice pochopí, že kvalitní registr smluv usnadní práci i jim. Snad přijmou naši žádost jako hozenou rukavici k tomu, aby mohli na registru začít pracovat i bez čekání na zákon. Smlouvy totiž můžou zveřejňovat i bez něj; zákon je k tomu až přinutí.

Rádi bychom se s radnicí na společném postupu domluvili a ještě raději bychom to dělali aktivně, jako zastupitelé. Uvědomujeme si, že to nějaký čas zabere. Nechceme staré smlouvy. Chceme ty platné a chceme registr postupně plnit. Když ale narazíme na odmítnutí, potom si vystačíme i sami. O každou smlouvu můžeme požádat podle stejného zákona, jako žádáme o jejich seznam. Budeme o ně žádat, budeme o ně žádat veřejně a postupně tak registr smluv naplníme. Potom uděláme i online rozpočet a propojíme ho s registrem smluv. Je ale jasné, že vše by šlo rychleji, pohodlněji a efektivněji, kdyby se s námi radnice Prahy 1 dohodla na společném postupu.

Takže Piráti nestojí o konfrontaci, chtějí spolupracovat?

Budu mluvit za sebe, ale myslím, že mluvím i za většinu Pirátů. Konfrontace za každou cenu nikam nevede. Občas je třeba být kontroverzní a je nutné na některé věci upozorňovat, ale nejvíc se dosáhne spoluprací. Nám, Pirátům, nejde o místa, ale o to, aby se prosazoval náš program. Proto kandiduji za sdružení Praha1rodina, protože to náš program podporuje a umožní mi prosadit pirátský program na Praze 1.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru