Dnes Úterý - zatazeno 23°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 3. 8. 2021
Svátek má Miluše
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Artrózu i artritidu je důležité podchytit v počáteční fázi
Jedním z prvních projevů je bolest kloubů. Foto: RÚ B/L

Artrózu i artritidu je důležité podchytit v počáteční fázi

Artróza a artritida mohou mít stejné projevy, jako je bolest nebo otok, ale jedná se o rozdílná onemocnění, jejichž příčina je různá.

Zatímco artritida je prvotně zánětlivé onemocnění kloubů, kdy dochází k zánětu v oblasti malých i velkých kloubů a následně i k jejich degeneraci, artróza je degenerativní onemocnění, kdy bolest způsobuje úbytek chrupavky v důsledku jejího opotřebení. Toto opotřebení může být většinou vlivem věku nebo nadměrné zátěže vyvíjené na kloub. 

Důležité je artrózu podchytit v její počáteční fázi, kdy se začne projevovat bolestivostí. Doporučuje se navštívit svého lékaře, který po vyšetření určí intenzitu i rozsah kloubního postižení a odliší, zda se jedná o strukturální změny chrupavky (artrózu), nebo o funkční problém kloubu.

Při počátečním stupni artrózy a při změněné funkci kloubu je možné úspěšně snižovat bolest například pomocí vhodné rehabilitace. Nedoporučuje se problémy řešit jen léky proti bolesti, důležité je nejdříve vyšetřit zdroj bolesti a následně kloub odborně léčit.

Při vzniku artrózy dochází k nevratnému poškození kloubní chrupavky a následně i kosti v důsledku opotřebení. Artróza se vyléčit nedá, ale léčbou a rehabilitací lze dosáhnout u pacientů zmírnění bolestí a zpomalení tohoto onemocnění.

Artritida

Artritida je v podstatě autoimunitní onemocnění, kdy v důsledku špatného nastavení imunitního systému tělo napadá svou vlastní tkáň. Dochází tak k zánětu kloubní chrupavky i kosti a může následně vést i k trvalému degenerativnímu poškození kloubu.

Příznaky jsou velmi podobné jako u artrózy. Jsou to především bolest a ztuhlost kloubů, mohou to být také otoky či výpotky kloubů a celkový pocit únavy.

Při léčbě je nutné přistoupit ke změně životního stylu, zvolit vhodnou rehabilitaci, a především farmakologickou léčbu, abychom mírnili bolest a zpomalili projevy nemoci.


Autor: Lucie Rychlá

Kampaň vyvrací mýty o spinální muskulární atrofii

27. července 2021 ve 23:00

Spinální muskulární (svalová) atrofie patří mezi vrozené nemoci, které zásadním způsobem zasahují do života lidí s tímto onemocněním. Ochabování a ubývání svalstva má za následek nejen potíže s hybností, ale i řadu dalších potíží. Srpen je mezinárodní měsíc SMA už od roku 1996. Při té příležitosti...

V Praze 13 probíhá měření paměti obyvatel

21. června 2021 ve 12:42

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádá měření paměti obyvatel třináctky starších 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskuteční ve čtyřech dnech přímo v budově radnice.  

Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí slunečnice

19. června 2021 v 08:15

Desítky slunečnic zasadí v pondělí 21. června ve 13 hodin pacienti s roztroušenou sklerózou v Kateřinské zahradě v Praze. Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku odstartuje ve 13 hodin. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes 20 000 lidí. 

Bulovka spustila interní tísňovou linku

18. června 2021 v 07:33

Od června letošního roku funguje v rámci celého areálu Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) interní tísňová linka. 

Další články
Nahoru