Dnes Pondělí - zatazeno 1°C
Zítra Úterý - snih 0°C
Pondělí 25. 1. 2021
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Artrózu i artritidu je důležité podchytit v počáteční fázi
Jedním z prvních projevů je bolest kloubů. Foto: RÚ B/L

Artrózu i artritidu je důležité podchytit v počáteční fázi

Artróza a artritida mohou mít stejné projevy, jako je bolest nebo otok, ale jedná se o rozdílná onemocnění, jejichž příčina je různá.

Zatímco artritida je prvotně zánětlivé onemocnění kloubů, kdy dochází k zánětu v oblasti malých i velkých kloubů a následně i k jejich degeneraci, artróza je degenerativní onemocnění, kdy bolest způsobuje úbytek chrupavky v důsledku jejího opotřebení. Toto opotřebení může být většinou vlivem věku nebo nadměrné zátěže vyvíjené na kloub. 

Důležité je artrózu podchytit v její počáteční fázi, kdy se začne projevovat bolestivostí. Doporučuje se navštívit svého lékaře, který po vyšetření určí intenzitu i rozsah kloubního postižení a odliší, zda se jedná o strukturální změny chrupavky (artrózu), nebo o funkční problém kloubu.

Při počátečním stupni artrózy a při změněné funkci kloubu je možné úspěšně snižovat bolest například pomocí vhodné rehabilitace. Nedoporučuje se problémy řešit jen léky proti bolesti, důležité je nejdříve vyšetřit zdroj bolesti a následně kloub odborně léčit.

Při vzniku artrózy dochází k nevratnému poškození kloubní chrupavky a následně i kosti v důsledku opotřebení. Artróza se vyléčit nedá, ale léčbou a rehabilitací lze dosáhnout u pacientů zmírnění bolestí a zpomalení tohoto onemocnění.

Artritida

Artritida je v podstatě autoimunitní onemocnění, kdy v důsledku špatného nastavení imunitního systému tělo napadá svou vlastní tkáň. Dochází tak k zánětu kloubní chrupavky i kosti a může následně vést i k trvalému degenerativnímu poškození kloubu.

Příznaky jsou velmi podobné jako u artrózy. Jsou to především bolest a ztuhlost kloubů, mohou to být také otoky či výpotky kloubů a celkový pocit únavy.

Při léčbě je nutné přistoupit ke změně životního stylu, zvolit vhodnou rehabilitaci, a především farmakologickou léčbu, abychom mírnili bolest a zpomalili projevy nemoci.


Autor: Lucie Rychlá

Recepty na koktejly s italským likérem Bombardino

9. ledna 2021 v 15:20

Italský likér Bombardino je novinkou z destilerie Saint Roch, jedná se o kombinací karibského rumu a vaječného likéru. Bombardino je novinkou rozšiřující portfolio českého distributora prémiových alkoholických i nealkoholických nápojů a vín Premier Wines & Spirits. 

Přednáška pro dospělé: Normální šílenství

8. ledna 2021 v 19:00

Představení nové knihy rozhovorů o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním ve středu 13. ledna v 19 hodin.

Přednáška online: Rok 2021 ve znamení kovového Buvola

7. ledna 2021 v 09:40

Městská knihovna připravila na 11. ledna v 19 hodin on-line přednášku Rok 2021 ve znamení kovového Buvola.

Další články
Nahoru