dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražská kultura

Artotéka: Paralelní cestou

V únoru se ve foyer opatovské knihovny svými abstraktními i polorealistickými obrazy představí Milan Křenek, který se výtvarné činnosti intenzivně věnuje od svého předčasného odchodu do důchodu v roce 2007. Maluje temperou na malířskou lepenku nebo sololit.

Realizoval 30 samostatných výstav a zúčastnil se 33 výstav kolektivních. Zpočátku maluje impresionisticky, pak následuje poměrně dlouhé období, kdy byl ovlivněn expresionismem a částečně též fauvismem a kubismem. Nakonec se dostává ke stylizované krajinomalbě a tvorbě figurálních kompozic. V těchto pracích autor usiluje o vytváření promyšlené kompozice a preferuje používání modré barvy.

Přibližně od roku 2000 tvoří souběžně s figurací též abstraktní obrazy, a to dvou typů: konturované a nekonturované. Zkušenosti získané v abstraktní malbě přenáší do figurace a naopak. Souběh figurativní malby a abstrakce, který je typický pro přibližně posledních deset let autorovy tvorby, je nosným faktorem dalšího autorova vývoje. Autor vidí svou úlohu v osobitém rozvíjení výdobytků tzv. klasické moderny.

Milan Křenek (*1946) je malíř, inženýr elektrotechniky, docent oboru pedagogika, průvodce, cvičitel zdravotní tělesné výchovy, turista a cyklista. Studoval mimo jiné Střední odbornou školu výtvarnou (SOŠV) a výtvarnou výchovu na PedF UK, je členem Sdružení pražských malířů, Jednota umělců výtvarných, Sdružení výtvarníků ČR. Více na webu http://www.malirkrenek.cz/.

Knihovna Opatov – Artotéka, Praha 11, Opatovská 1754. Otevírací doba: Po-Pá 9–19; So 9 – 15, tel.: 272918759.

 

 


Další články
Nahoru