Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Arménská genocida začala před 108 lety, v Praze se vzpomínalo na její oběti
Během pondělního pietního aktu u chačkaru na Senovážném náměstí promluvil i velvyslanec Arménie v ČR Ashot Hovakimian. Foto: Facebook

Arménská genocida začala před 108 lety, v Praze se vzpomínalo na její oběti

Každoročně je 24. dubna připomínán začátek arménské genocidy, při které bylo v letech 1915 až 1918 vyvražděno zhruba 1,5 milionu Arménů. Poslední dubnové pondělí proběhlo v Praze několik vzpomínkových akcí, například pietní akt u chačkaru na Senovážném náměstí. Zúčastnila se ho i bývalá poslankyně za Prahu Monika Červíčková (ANO).  

Proč jste se zúčastnila uctění památky obětí arménské genocidy?

Letošní účast měla pro mě lehce jinou rovinu, neboť jsem v loňském roce obdržela státní vyznamenání Arménie, udělené prezidentským dekretem.  Arménie má nejen pohnutou minulost, ale i současná situace v oblasti Náhorního Karabachu přináší další oběti. Hrdost, odhodlanost a touha po svobodě Arménů v každé době zcela jistě zaslouží úctu nás všech. Podobné akce vždy ráda podpořím, neboť to považuji za důležité z pohledu uchování si v paměti utrpení, které každá genocida přináší civilistům. Zároveň chci věřit, že připomínání těchto obětí by mohlo být výstrahou pro další generace.

Od této genocidy uplynulo již více než sto let. Učí se o ní dostatečně v hodinách dějepisu?

Abych pravdu řekla, nejsem obeznámena se současným stavem rozsahu informací v hodinách dějepisu o tomto velmi smutném období Arménů. V každém případě bych byla příjemně překvapena, pokud je vůbec zmíněno. Pravdou je, že toto téma je i pro média velmi okrajové.  Moc tedy děkuji za příležitost se k arménské genocidě vyjádřit a připomenout tak těžké období země, která se nám může zdát zeměpisně vzdálená, ale zločiny proti lidskosti neznají hranice.

Jsem přesvědčená, že k pochopení stávajícího nastavení mezinárodních vztahů zemí nejen v Evropě je důležité znát jejich historii, neboť právě ta ovlivňuje naši současnost i budoucnost.

Jak vnímáte odkaz této strašné události pro současné a budoucí generace? 

S Armény se potkávám nejen v České republice, ale znám Armény žijící ve Francii, v Libanonu, kde jsou velmi početné diaspory. Genocida Arménů přinesla vlnu uprchlíků nejen do relativně blízké Sýrie, ale i do zemí daleko vzdálenějších, kde dnes žijí již po několik generací. Co je však pro ně zcela typické, je právě oddanost Arménii, uchování si svých kořenů a národních tradic, uctívání své historie a touha po svobodě a míru v zemi svých předků.

Byla bych samozřejmě velmi potěšena, kdyby si současné i budoucí generace nás všech takzvaně poučily a obdobné hrůzy se již nikde ve světě neopakovaly. Obávám se však, že bych byla nazvána naivní idealistkou, kterou se rozhodně necítím. V každém případě je dobré si takové události připomínat a to i se všemi důsledky pro příští generace.

Jste ráda, že většina evropských států tuto genocidu nezpochybňuje?

Na to asi nemohu ani odpovědět jinak, než že jsem samozřejmě ráda. Zejména mě ale těší, že genocidu Arménů uznala naše země, to je pro mě velmi důležité.

Jsem daleka hodnotit postoje ostatních zemí, které tak ještě neučinily. Obdobné akty jsou vždy výsledkem diplomatického jednání a postoj každé země se samozřejmě odvíjí také od historických vazeb s Arménií.

Jsem však názoru, že každá genocida by měla být odsouzena a zpochybňovat počty obětí mi nepřijde vhodným důvodem k odmítnutí tohoto politického aktu. Pro mě osobně počty obětí nehrají velkou roli, neboť každá jedna oběť genocidy si zaslouží úctu a uznání.


Autor: red

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru