Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Arménská genocida začala před 108 lety, v Praze se vzpomínalo na její oběti
Během pondělního pietního aktu u chačkaru na Senovážném náměstí promluvil i velvyslanec Arménie v ČR Ashot Hovakimian. Foto: Facebook

Arménská genocida začala před 108 lety, v Praze se vzpomínalo na její oběti

Každoročně je 24. dubna připomínán začátek arménské genocidy, při které bylo v letech 1915 až 1918 vyvražděno zhruba 1,5 milionu Arménů. Poslední dubnové pondělí proběhlo v Praze několik vzpomínkových akcí, například pietní akt u chačkaru na Senovážném náměstí. Zúčastnila se ho i bývalá poslankyně za Prahu Monika Červíčková (ANO).  

Proč jste se zúčastnila uctění památky obětí arménské genocidy?

Letošní účast měla pro mě lehce jinou rovinu, neboť jsem v loňském roce obdržela státní vyznamenání Arménie, udělené prezidentským dekretem.  Arménie má nejen pohnutou minulost, ale i současná situace v oblasti Náhorního Karabachu přináší další oběti. Hrdost, odhodlanost a touha po svobodě Arménů v každé době zcela jistě zaslouží úctu nás všech. Podobné akce vždy ráda podpořím, neboť to považuji za důležité z pohledu uchování si v paměti utrpení, které každá genocida přináší civilistům. Zároveň chci věřit, že připomínání těchto obětí by mohlo být výstrahou pro další generace.

Od této genocidy uplynulo již více než sto let. Učí se o ní dostatečně v hodinách dějepisu?

Abych pravdu řekla, nejsem obeznámena se současným stavem rozsahu informací v hodinách dějepisu o tomto velmi smutném období Arménů. V každém případě bych byla příjemně překvapena, pokud je vůbec zmíněno. Pravdou je, že toto téma je i pro média velmi okrajové.  Moc tedy děkuji za příležitost se k arménské genocidě vyjádřit a připomenout tak těžké období země, která se nám může zdát zeměpisně vzdálená, ale zločiny proti lidskosti neznají hranice.

Jsem přesvědčená, že k pochopení stávajícího nastavení mezinárodních vztahů zemí nejen v Evropě je důležité znát jejich historii, neboť právě ta ovlivňuje naši současnost i budoucnost.

Jak vnímáte odkaz této strašné události pro současné a budoucí generace? 

S Armény se potkávám nejen v České republice, ale znám Armény žijící ve Francii, v Libanonu, kde jsou velmi početné diaspory. Genocida Arménů přinesla vlnu uprchlíků nejen do relativně blízké Sýrie, ale i do zemí daleko vzdálenějších, kde dnes žijí již po několik generací. Co je však pro ně zcela typické, je právě oddanost Arménii, uchování si svých kořenů a národních tradic, uctívání své historie a touha po svobodě a míru v zemi svých předků.

Byla bych samozřejmě velmi potěšena, kdyby si současné i budoucí generace nás všech takzvaně poučily a obdobné hrůzy se již nikde ve světě neopakovaly. Obávám se však, že bych byla nazvána naivní idealistkou, kterou se rozhodně necítím. V každém případě je dobré si takové události připomínat a to i se všemi důsledky pro příští generace.

Jste ráda, že většina evropských států tuto genocidu nezpochybňuje?

Na to asi nemohu ani odpovědět jinak, než že jsem samozřejmě ráda. Zejména mě ale těší, že genocidu Arménů uznala naše země, to je pro mě velmi důležité.

Jsem daleka hodnotit postoje ostatních zemí, které tak ještě neučinily. Obdobné akty jsou vždy výsledkem diplomatického jednání a postoj každé země se samozřejmě odvíjí také od historických vazeb s Arménií.

Jsem však názoru, že každá genocida by měla být odsouzena a zpochybňovat počty obětí mi nepřijde vhodným důvodem k odmítnutí tohoto politického aktu. Pro mě osobně počty obětí nehrají velkou roli, neboť každá jedna oběť genocidy si zaslouží úctu a uznání.


Autor: red

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru