dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Armáda spásy otevře pro bezdomovce svá denní centra i v noci
Bezdomovci v centru Prahy. Ilustrační foto: archiv

Armáda spásy otevře pro bezdomovce svá denní centra i v noci

Armáda spásy otevře od 1. prosince svá denní centra také v noci, aby v nich mohli lidé bez domova přespat a přečkat mráz. Díky této službě bude moci pod střechou přenocovat v Praze i dalších městech republiky několik stovek potřebných.

V Praze díky krizovému programu v centrech a dvěma zimním noclehárnám, které společně provozuje několik organizací, může najít v mrazu útočiště dalších 430 osob.

„Bezdomovectví je extrémní dopad chudoby. Nelze ho podceňovat. Lidí bez domova přibývá. V hlavním městě jsou jich asi 4000. Kapacita lůžek se pohybuje do tisíce. Minimálně tři čtvrtiny lidí tak nemají kam jít,“ uvedl ředitel sociálních služeb Armády spásy František Krupa.

Podle něj Armádě spásy klientů přibývá. Roste prý výrazně také počet těch, kteří ještě neklesli na dno a balancují „těsně nad propadem“. Týká se to často i rodin s dětmi. Armáda spásy poskytuje své služby v deseti městech v šesti krajích. Nabízí celkem 1291 lůžek.

Provozuje deset nocleháren, 12 azylových domů a sedm denních center. Fungují i sociální byty. V hlavním městě čtyři pětiny klientů tvoří Češi a Češky, zbytek lidé ze Slovenska a dalších zemí. V ostatních místech republiky je cizinců jen zlomek.

Dvě zimní noclehárny v metropoli provozují společně Naděje, Armáda spásy a Arcidiecézní charita Praha. Jedna je na Žižkově, druhá se otevře 1. prosince ve Vysočanech. Je v nich celkem 180 lůžek. Do terénu vyrazí také sociální pracovníci. Budou vyhledávat bezdomovce a posílat je na noc do zařízení.

Podle Krupy nocležníci v denních centrech Armády spásy dostanou teplý nápoj a nějaké jídlo. Budou se moci umýt a převléknout. Personál jim také poradí, jak by mohli řešit svou situace.


Další články
Nahoru