Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Armáda spásy a Medici na ulici budou spolu pečovat o bezdomovce
Bezdomovci mají přístřešky například ve svahu v blízkosti Národního bezpečnostního úřadu v Košířích. Foto: archiv

Armáda spásy a Medici na ulici budou spolu pečovat o bezdomovce

S ošetřováním osob bez domova nově terénním pracovníkům Armády spásy v Praze pomáhají členové spolku Medici na ulici. Budoucí lékaři mají přispívat k tomu, aby zdravotní péče poskytovaná lidem na ulici byla četnější a kvalitnější. ČTK to dnes sdělil Jan Desenský, ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona, které v hlavním městě provozuje Armáda spásy.

„Díky spolupráci s Mediky na ulici se již navýšil počet ošetřených osob a zkvalitnila se péče. Nyní dokážeme zprostředkovat zdravotní péči lidem bez domova, kteří by jinak zůstali bez ní, a můžeme ji poskytovat přímo na ulici," uvedl Arnošt Drozd, který je vedoucím terénního programu pražské pobočky Armády spásy. V rámci programu se sociální pracovníci věnují práci s osobami bez domova přímo na ulici.

Členka vedení dobrovolnického spolku Medici na ulici, medička spolupracujících s Armádou spásy Vanda Dumbrovská ČTK řekla, že spolupráce zdravotníků se sociálními pracovníky je pro lidi na ulici výhodná.

Ona sama se k týmu připojila také proto, aby zúročila a rozšířila své zkušenosti. „Tato práce mi dává smysl, od sociálních pracovníků se také mohu mnohému naučit v komunikaci s klienty," dodala studentka Univerzity Karlovy.

V týmu terénních pracovníků centra pracují od ledna podle Desenského zatím tři studenti z posledních ročníků lékařských fakult. Jejich úkolem je poskytovat zdravotní péči lidem bez přístřeší, na kterou sociální pracovníci sami nestačí, stanovit postup péče a léčby nebo případně na základě svého nabytého vzdělání určit, zda zdravotní stav klienta vyžaduje ošetření odborníkem v ordinaci nebo v nemocnici.

Studenti medicíny, zapojení do činnosti tzv. Street medicine týmu, tedy nově vzniklého týmu sociálních pracovníků a studentů lékařství ze spolku Medici na ulici, své služby poskytují zraněným nebo nemocným lidem bez domova obvykle v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

Sociálním pracovníkem vytipované klienty budoucí lékaři ošetřují přímo na ulici nebo ve stanici Armády spásy v Praze, kam osoby bez domova, které potřebují ošetřit, pracovníci neziskové organizace zvou.

Činnost Street medicine týmu je podle Desenského finančně zajištěna do konce roku. „Naším dlouhodobým plánem je sehnat finanční prostředky na další fungování. Chtěli bychom pokračovat i v dalších letech a činnost dále profesionalizovat, aby v týmu byli i lékaři vystudovaní," řekl.

Z fungování týmu vznikne podle mluvčí Armády spásy Terezy Melišové také metodika, která bude použitelná i pro práci v dalších městech. Jejím cílem je rovněž poukázat na potřebnost multidisciplinárních terénních týmů pro lidi bez domova.

Loni terénní pracovníci pražské Armády spásy, kteří mají základní zdravotnický kurz, ošetřili lidi bez domova podle Desenského zhruba v tisíci případech. Pro ošetření si k terénním pracovníkům přišlo asi 200 lidí, přičemž někteří z nich musí být vzhledem k charakteru onemocnění ošetřováni dlouhodobě a pravidelně.

Centrum sociálních služeb Karla Larssona pracuje v terénu od roku 2013. Tehdy pro vykonávání práce v ulicích hlavního města zaměstnávalo dva lidi, nyní je jich devět. S ošetřováním zraněných a nemocných osob bez domova vedle zmíněných mediků pomáhá i zdravotní bratr, doplnil ředitel centra.

Studentský spolek Medici na ulici se zhruba šest let věnuje osobám bez přístřeší. Kromě práce s lidmi na ulici organizují vzdělávací akce. Nyní působí v Praze a v Brně. Pražská buňka spolku čítá podle Dumbrovské 70 členů.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru