Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Armáda spásy a Medici na ulici budou spolu pečovat o bezdomovce
Bezdomovci mají přístřešky například ve svahu v blízkosti Národního bezpečnostního úřadu v Košířích. Foto: archiv

Armáda spásy a Medici na ulici budou spolu pečovat o bezdomovce

S ošetřováním osob bez domova nově terénním pracovníkům Armády spásy v Praze pomáhají členové spolku Medici na ulici. Budoucí lékaři mají přispívat k tomu, aby zdravotní péče poskytovaná lidem na ulici byla četnější a kvalitnější. ČTK to dnes sdělil Jan Desenský, ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona, které v hlavním městě provozuje Armáda spásy.

„Díky spolupráci s Mediky na ulici se již navýšil počet ošetřených osob a zkvalitnila se péče. Nyní dokážeme zprostředkovat zdravotní péči lidem bez domova, kteří by jinak zůstali bez ní, a můžeme ji poskytovat přímo na ulici," uvedl Arnošt Drozd, který je vedoucím terénního programu pražské pobočky Armády spásy. V rámci programu se sociální pracovníci věnují práci s osobami bez domova přímo na ulici.

Členka vedení dobrovolnického spolku Medici na ulici, medička spolupracujících s Armádou spásy Vanda Dumbrovská ČTK řekla, že spolupráce zdravotníků se sociálními pracovníky je pro lidi na ulici výhodná.

Ona sama se k týmu připojila také proto, aby zúročila a rozšířila své zkušenosti. „Tato práce mi dává smysl, od sociálních pracovníků se také mohu mnohému naučit v komunikaci s klienty," dodala studentka Univerzity Karlovy.

V týmu terénních pracovníků centra pracují od ledna podle Desenského zatím tři studenti z posledních ročníků lékařských fakult. Jejich úkolem je poskytovat zdravotní péči lidem bez přístřeší, na kterou sociální pracovníci sami nestačí, stanovit postup péče a léčby nebo případně na základě svého nabytého vzdělání určit, zda zdravotní stav klienta vyžaduje ošetření odborníkem v ordinaci nebo v nemocnici.

Studenti medicíny, zapojení do činnosti tzv. Street medicine týmu, tedy nově vzniklého týmu sociálních pracovníků a studentů lékařství ze spolku Medici na ulici, své služby poskytují zraněným nebo nemocným lidem bez domova obvykle v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

Sociálním pracovníkem vytipované klienty budoucí lékaři ošetřují přímo na ulici nebo ve stanici Armády spásy v Praze, kam osoby bez domova, které potřebují ošetřit, pracovníci neziskové organizace zvou.

Činnost Street medicine týmu je podle Desenského finančně zajištěna do konce roku. „Naším dlouhodobým plánem je sehnat finanční prostředky na další fungování. Chtěli bychom pokračovat i v dalších letech a činnost dále profesionalizovat, aby v týmu byli i lékaři vystudovaní," řekl.

Z fungování týmu vznikne podle mluvčí Armády spásy Terezy Melišové také metodika, která bude použitelná i pro práci v dalších městech. Jejím cílem je rovněž poukázat na potřebnost multidisciplinárních terénních týmů pro lidi bez domova.

Loni terénní pracovníci pražské Armády spásy, kteří mají základní zdravotnický kurz, ošetřili lidi bez domova podle Desenského zhruba v tisíci případech. Pro ošetření si k terénním pracovníkům přišlo asi 200 lidí, přičemž někteří z nich musí být vzhledem k charakteru onemocnění ošetřováni dlouhodobě a pravidelně.

Centrum sociálních služeb Karla Larssona pracuje v terénu od roku 2013. Tehdy pro vykonávání práce v ulicích hlavního města zaměstnávalo dva lidi, nyní je jich devět. S ošetřováním zraněných a nemocných osob bez domova vedle zmíněných mediků pomáhá i zdravotní bratr, doplnil ředitel centra.

Studentský spolek Medici na ulici se zhruba šest let věnuje osobám bez přístřeší. Kromě práce s lidmi na ulici organizují vzdělávací akce. Nyní působí v Praze a v Brně. Pražská buňka spolku čítá podle Dumbrovské 70 členů.


Autor: ČTK

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Další články
Nahoru