Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - polojasno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Armáda a ČVUT posílí spolupráci v oblasti přelomových technologií
Generálporučík Miroslav Hlaváč (vlevo) a rektor Vojtěch Petráček. Zdroj foto: ČVUT v Praze

Armáda a ČVUT posílí spolupráci v oblasti přelomových technologií

Vojenští odborníci navázali těsnou spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT). Konkrétní podobu této součinnosti představuje „Memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje přelomových technologií pro potřeby Armády ČR“, jež bylo podepsáno v Praze 6 na půdě univerzity.

Memorandum o spolupráci ČVUT a Armády ČR slavnostně podepsali v úterý 25. dubna  v jednacím sálu ČVUT v Praze zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálporučík Miroslav Hlaváč a rektor ČVUT Vojtěch Petráček. 

Dokument definuje zapojení ČVUT do projektů přelomových technologií a navrhování jejich zavádění do armády. Akademičtí odborníci budou určovat oblasti nových a přelomových technologií a jejich vojenské využití. Armáda se zavazuje, že bude přinášet náměty na vědeckou činnost univerzitního pracoviště. 

Obě strany se budou podílet na vzdělávací, přednáškové a publikační činnosti a účastnit se seminářů a workshopů. Významnou součástí spolupráce budou také odborné praxe a stáže personálu nebo studentů ČVUT u vojenských součástí a zařízení v rámci řešeného projektu.

Ke zlepšování technologické vyspělosti využívá Armáda ČR podle Hlaváče poznatky vědy a výzkumu v oblasti nových přelomových technologií EDT. „Aplikace přelomových technologií, umělé inteligence a robotizace do budoucích projektů v rámci modernizace naší armády je nutností. Úzká spolupráce s akademickými odborníky je jedna z cest, jak nové technologie implementovat do vojenských schopností,“ vysvětlil generálporučík Hlaváč.  

„V tomto ohledu má ČVUT velkou přidanou hodnotu, protože naši výzkumníci pracují na technologiích, které ještě nejsou komerčně dostupné, a do jisté míry tedy vidí do budoucnosti,“ sdělil rektor Petráček. 

Připomněl, že ČVUT v Praze spolupořádá již od roku 2018 diskuzní fóra, kulaté stoly a workshopy, v rámci nichž seznamuje zástupce Armády České republiky s možnostmi využití např. kvantových technologií pro vojenské účely. ČVUT je také českým zástupcem v tzv. NATO Academic Alliance, tedy v síti akademických pracovišť po celé Alianci, jež pomáhá utvářet budoucnost NATO.

„Cílem naší spolupráce je od počátku pomáhat armádě a bezpečnostním složkám v technologickém rozvoji. Teď jsme to memorandem uzvedli na novou fázi. Jak přicházejí nové technologické programy do armády, tak je potřeba větší technologická odborná podpora. Jsou tu nové systémy, rozvoj umělé inteligence,“ sdělil Petráček, podle kterého je spolupráce zajímavá pro akademiky a studenty. 

Memorandum navazuje na „Národní strategii rozvoje a ochrany nastupujících a přelomových technologií v České republice“. Armáda České republiky věnuje umělé inteligenci dostatečnou pozornost a do budoucna se bez ní neobejde, podotkl Hlaváč. 

V určité podobě ji využívá dlouhodobě, jako třeba bezpilotní nebo bezposádkové prostředky, robotické systémy nebo softwarové komponenty. „Expertní a simulační základnou v oblasti autonomních a robotických systémů, které působí ve prospěch armády, je Katedra vojenské robotiky Univerzity obrany Brno,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

Včera ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

Další články
Nahoru