Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Arenberger pravidla při pořízení bytu neporušil, zní z Prahy 1. Privatizaci však nechá prověřit
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Jan Puci

Arenberger pravidla při pořízení bytu neporušil, zní z Prahy 1. Privatizaci však nechá prověřit

Ministr zdravotnictví za ANO Petr Arenberger při koupi bytu před dvěma lety v Bolzanově ulici u hlavního nádraží neporušil žádná tehdejší pravidla, uvedla ve středečním prohlášení první městská část. Přesto nechá prověřit okolnosti nákupu, na které upozornila Televize Seznam.  

Praha 1 před krátce před podzimními komunálními volbami v roce 2018 rozhodla o privatizaci bytů. Byl mezi nimi i jednotka, kterou se chtěl pořídit současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Prodej byl potvrzen zkraje roku 2019. 

Podle bývalého starosty první městské části Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) bylo součástí smlouvy, že v něm bude kupující bydlet, podle informací v médiích tam však má ministr jen ordinaci a žije v Kobylisích. 

„Pan ministr Arenberger zastupitelstvu osobně tvrdil, že v bytě skutečně bydlí. Dvě místnosti měl využívat pro ordinaci a pět pro své bydlení. Dnes ovšem vychází najevo, že ne vše, co pan ministr písemně či ústně tvrdí, je skutečně pravda. Věc je tedy třeba znovu prověřit,“ uvedl Čižinský, který byl v době dokončení privatizace v čele první městské části. 

Do smlouvy byl při prodeji vložen odstavec o tom, že ministr musí zachovat byt k trvalému bydlení po dobu deseti let. Pokud by se ukázalo, že v době privatizace Arenberger v bytě nebydlel, nebo že dnes v něm nebydlí, může Praha 1 podle Čižinského požadovat byt vrátit. 

Podmínka trvalého bydlení znamená, že majitel nesmí byt po stanovenou dobu prodat či pronajmout. Ale přímo bydlet v něm nemusí. 

Média upozorňují také na fakt, že při privatizaci nepřiznal, že má další nemovitosti v metropoli a Středočeském kraji. Podle Prahy 1 však Arenberger zprivatizoval byt spojený s ordinací o rozloze téměř 250 metrů čtverečních v souladu s tehdejšími pravidly. 

„Vlastnictví jiné nemovitosti nebylo důvodem k vyřazení z privatizace, proto také vlastnictví dalších nemovitostí nemusel dokládat,“ sdělila radnice v tiskové zprávě. Televize Seznam přitom uvedla, že v době prodeje bytu bylo také podmínkou, aby nový majitel nevlastnil žádné další nemovitosti v Praze nebo Středočeském kraji. 

V dokumentech, se kterými tehdy úřad pracoval, bylo podle Seznamu uvedeno, že Arenberger žádné takové nemovitosti neměl. Televize ale upozornila, že již tehdy vlastnil například bytový dům v Kobylisích nebo dům ve středních Čechách, který stále pronajímá jako archiv vinohradské nemocnici. 

„Praha 1 potvrdila, že jsem byt privatizoval přesně podle pravidel. Žádné pochybení tam není. Doufám, že se nyní Seznam Zprávy omluví a uvedou informace na pravou míru,“ napsal ve středu odpoledne ministr na twitter. 

Zprivatizovaný byt i s ordinací užíval Arenberger jako nájemce už od poloviny 90. let. Součástí koupě za 11,5 milionu korun byla i ordinace, proto také při privatizaci zaplatil podstatně víc, než by zaplatil jen za byt. 

Radní první městské části Jan Votoček (TOP 09) dnes uvedl, že vzhledem k tomu, že byly veřejně vysloveny pochybnosti o plnění podmínek privatizace ze strany Arenbergera, tak požádá odbor technické a majetkové správy Úřadu MČ Praha 1 o místní šetření a o oslovení společenství vlastníků jednotek. „Abychom si ověřili, že je byt užíván v souladu s kupní smlouvou,“ podotkl.


Autor: Jan Puci

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Včera ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Včera ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Včera v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru