Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 17°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Arenberger pravidla při pořízení bytu neporušil, zní z Prahy 1. Privatizaci však nechá prověřit
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Jan Puci

Arenberger pravidla při pořízení bytu neporušil, zní z Prahy 1. Privatizaci však nechá prověřit

Ministr zdravotnictví za ANO Petr Arenberger při koupi bytu před dvěma lety v Bolzanově ulici u hlavního nádraží neporušil žádná tehdejší pravidla, uvedla ve středečním prohlášení první městská část. Přesto nechá prověřit okolnosti nákupu, na které upozornila Televize Seznam.  

Praha 1 před krátce před podzimními komunálními volbami v roce 2018 rozhodla o privatizaci bytů. Byl mezi nimi i jednotka, kterou se chtěl pořídit současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Prodej byl potvrzen zkraje roku 2019. 

Podle bývalého starosty první městské části Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) bylo součástí smlouvy, že v něm bude kupující bydlet, podle informací v médiích tam však má ministr jen ordinaci a žije v Kobylisích. 

„Pan ministr Arenberger zastupitelstvu osobně tvrdil, že v bytě skutečně bydlí. Dvě místnosti měl využívat pro ordinaci a pět pro své bydlení. Dnes ovšem vychází najevo, že ne vše, co pan ministr písemně či ústně tvrdí, je skutečně pravda. Věc je tedy třeba znovu prověřit,“ uvedl Čižinský, který byl v době dokončení privatizace v čele první městské části. 

Do smlouvy byl při prodeji vložen odstavec o tom, že ministr musí zachovat byt k trvalému bydlení po dobu deseti let. Pokud by se ukázalo, že v době privatizace Arenberger v bytě nebydlel, nebo že dnes v něm nebydlí, může Praha 1 podle Čižinského požadovat byt vrátit. 

Podmínka trvalého bydlení znamená, že majitel nesmí byt po stanovenou dobu prodat či pronajmout. Ale přímo bydlet v něm nemusí. 

Média upozorňují také na fakt, že při privatizaci nepřiznal, že má další nemovitosti v metropoli a Středočeském kraji. Podle Prahy 1 však Arenberger zprivatizoval byt spojený s ordinací o rozloze téměř 250 metrů čtverečních v souladu s tehdejšími pravidly. 

„Vlastnictví jiné nemovitosti nebylo důvodem k vyřazení z privatizace, proto také vlastnictví dalších nemovitostí nemusel dokládat,“ sdělila radnice v tiskové zprávě. Televize Seznam přitom uvedla, že v době prodeje bytu bylo také podmínkou, aby nový majitel nevlastnil žádné další nemovitosti v Praze nebo Středočeském kraji. 

V dokumentech, se kterými tehdy úřad pracoval, bylo podle Seznamu uvedeno, že Arenberger žádné takové nemovitosti neměl. Televize ale upozornila, že již tehdy vlastnil například bytový dům v Kobylisích nebo dům ve středních Čechách, který stále pronajímá jako archiv vinohradské nemocnici. 

„Praha 1 potvrdila, že jsem byt privatizoval přesně podle pravidel. Žádné pochybení tam není. Doufám, že se nyní Seznam Zprávy omluví a uvedou informace na pravou míru,“ napsal ve středu odpoledne ministr na twitter. 

Zprivatizovaný byt i s ordinací užíval Arenberger jako nájemce už od poloviny 90. let. Součástí koupě za 11,5 milionu korun byla i ordinace, proto také při privatizaci zaplatil podstatně víc, než by zaplatil jen za byt. 

Radní první městské části Jan Votoček (TOP 09) dnes uvedl, že vzhledem k tomu, že byly veřejně vysloveny pochybnosti o plnění podmínek privatizace ze strany Arenbergera, tak požádá odbor technické a majetkové správy Úřadu MČ Praha 1 o místní šetření a o oslovení společenství vlastníků jednotek. „Abychom si ověřili, že je byt užíván v souladu s kupní smlouvou,“ podotkl.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru