dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Areál u Prahy má ocenění za nejlepší světovou stavbu z hlediska dopadu na životní prostředí
Loogistické distribuční centrum Amazon v Dobrovízi u Prahy. Foto: archiv

Areál u Prahy má ocenění za nejlepší světovou stavbu z hlediska dopadu na životní prostředí

Průmyslový developer Panattoni Europe získal s mimořádným ohodnocením prestižní mezinárodní certifikát BREEAM úrovně Excellent za výstavbu logistického distribučního centra pro společnost Amazon v Panattoni Parku Prague Airport I v Dobrovízi u Prahy. Díky skóre 76,8 % dosáhl v kategorii logistických hal první místo v ČR, nejlepší výsledek ze všech postavených budov pro společnost Amazon a dokonce i ze všech průmyslových budov na světě.

Mezinárodní certifikace BREEAM oceňuje stavby z hlediska udržitelného rozvoje a dopadu na životní prostředí. Hala Amazonu má rekuperaci tepla, osvětlení LED se senzory, inteligentní systém řízení budov (BMS), minimální spotřebu vody a plynové topení s nízkými emisemi NOx. Díky měřidlům pro všechny inženýrské sítě lze řídit a optimalizovat spotřebu energie.

Při výstavbě byly použity materiály s omezením těkavých organických látek a výraznou recyklaci stavebního odpadu. Energetické vlastnosti dále posilují zvýšená izolace stěn a střechy a těsnost budovy. Kvůli zachování krajinného rázu v okolí byly vysazeny stromy a široká škála místních rostlin. Zeleň doplňuje nově vybudované kamenné prostředí pro obojživelníky. 

V rámci projektu bylo realizováno celkem 10 autobusových zastávek. Lidé se mohou pohodlně přepravit do práce pomocí MHD jak ze stanice metra Zličín, tak z Kladna a dalších přilehlých měst. Pro osobní auta bylo vybudováno velké parkoviště s 888 parkovacími místy, 54 místy pro motocykly a stanovišti pro jízdní kola. K dispozici jsou i přístřešky pro jízdní kola. Uhlíkovou stopu pomáhá snižovat také 54 parkovacích míst, která slouží prioritně pro zaměstnance sdílející vozidla.


Další články
Nahoru