
Areál Pražské tržnice čeká proměna, v mezinárodní soutěži zvítězila vize Studia Perspektiv
18. dubna 2022 07:30
Na vítězném návrhu porota nejvíce ocenila jasný přístup k řešení, který vyniká oproti ostatním projektům, a to nejen v otázce krajinářské a veřejných prostor, ale i v práci s tématy, jako jsou změna klimatu a fenomén tepelného ostrova. Porota vyzdvihla rovněž práci se širokou, rozmanitou a vhodně zvolenou paletou rostlin a propojení tržnice s okolím.
Klima by mělo do budoucna zlepšovat nesrovnatelně více zeleně, která bude k zavlažování využívat například i dešťovou vodu. Vysazeny budou desítky nových stromů a vzniknou nové zelené plochy.
Budovy v holešovickém areálu byly vybudovány v letech na konci devatenáctého století pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila do roku 1983, kdy se změnil na tržnici. O deset let později se místo stalo kulturní památkou.
Zeleně je zde poskrovnu, problémy tepelného ostrova v letních měsících by podle vítězného návrhu měly zmírňovat nové vodní prvky. Vítězná studie rovněž počítá se vznikem náměstí u objektu bývalé vodárenské věže a navrhuje také nová dětská hřiště.
Přibude na míru navržený mobiliář, který nabídne nová místa k posezení a setkávání. Důležitou změnou bude lepší propojení tržnice s okolím díky novým vstupům.Praha se donedávna o Pražskou tržnici soudila s jejím bývalým nájemcem. Budoucnost byla nejistá. „Soudní spor se nám ale podařilo vyhrát a od té doby realizujeme první neodkladné opravy a změny. Veřejná prostranství areálu však potřebují jednotný přístup a nová řešení, aby fungovala jako celek. Rozhodli jsme se je najít v mezinárodní soutěži. Vítězný návrh naplnil naše očekávání a já nepochybuji o tom, že pomůže oživit tržnici po celý rok a zpřístupnit ji všem věkovým i příjmovým skupinám Pražanů,“ řekl Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu, který má Pražskou tržnici na starosti.
„Plochy členíme pomocí různorodé dlažby a drobných detailů. Redukcí plotů na nezbytné provozní minimum současně otevíráme celý areál městu. Klíčovým tématem pro nás bylo doplnění stromů v prostoru,“ uvedli Martin Stára a Ján Antal, autoři vítězného návrhu ze Studia Perspektiv.
„Mezinárodní architektonická soutěž na proběhla velmi profesionálně, přihlášené studie přinesly zajímavý pohled na tuto unikátní městskou lokalitu a rozvoj jeho veřejných prostranství. Mám radost, že na mé úsilí o návrat Pražské tržnice zpět do správy města vedení Prahy úspěšně navazuje a areál začíná v posledních letech konečně opět ožívat,“ uvedla pražská zastupitelka a členka poroty Alexandra Udženija (ODS).
Proměna veřejných prostranství nezačne hned. Projekční práce budou trvat zhruba následující tři roky. Samotné úpravy se pak uskuteční po etapách, aby nebyl narušen provoz celého areálu.

Soutěžící ve dvoukolové mezinárodní soutěži navrhovali podobu a funkci všech prostranství mezi budovami, řešili nové vstupy a lepší napojení areálu na okolí, umístění zeleně, nový mobiliář nebo využití dešťové vody. Důležitým kritériem bylo zohlednění již existujícího takzvaného Masterplanu rozvoje areálu a také připomínek odboru památkové péče pražského magistrátu.
Soutěž byla až do zveřejnění finálních výsledků anonymní. Mezinárodní porota vybírala celkem z osmnácti návrhů. Do soutěže dorazily čtyři návrhy z České republiky, čtyři z Nizozemska, dvě studie z Maďarska, Slovenska a Itálie a po jednom návrhu pak dorazilo z USA, Číny, Polska a Belgie.