Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Areál Pražské tržnice čeká proměna, v mezinárodní soutěži zvítězila vize Studia Perspektiv
Plánovaná podoba prostranství u jižního vstupu do Pražské tržnice. V těchto místech byl v minulosti zeleninový trh. Zdroj vizualizace: Studio Perspektiv

Areál Pražské tržnice čeká proměna, v mezinárodní soutěži zvítězila vize Studia Perspektiv

Otevřená mezinárodní architektonicko-krajinářská soutěž na budoucí podobu veřejných prostranství Pražské tržnice má svého vítěze. Je jím pražské Studio Perspektiv architektů Jána Antala a Martina Stáry. Jejich návrh vybrala mezinárodní porota ze soutěžních prací od celkem osmnácti studií z devíti zemí světa. Volbu odborné poroty stvrdilo minulý týden vedení hlavního města. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Na vítězném návrhu porota nejvíce ocenila jasný přístup k řešení, který vyniká oproti ostatním projektům, a to nejen v otázce krajinářské a veřejných prostor, ale i v práci s tématy, jako jsou změna klimatu a fenomén tepelného ostrova. Porota vyzdvihla rovněž práci se širokou, rozmanitou a vhodně zvolenou paletou rostlin a propojení tržnice s okolím.

Klima by mělo do budoucna zlepšovat nesrovnatelně více zeleně, která bude k zavlažování využívat například i dešťovou vodu. Vysazeny budou desítky nových stromů a vzniknou nové zelené plochy.

Budovy v holešovickém areálu byly vybudovány v letech na konci devatenáctého století pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila do roku 1983, kdy se změnil na tržnici. O deset let později se místo stalo kulturní památkou.  

Zeleně je zde poskrovnu, problémy tepelného ostrova v letních měsících by podle vítězného návrhu měly zmírňovat nové vodní prvky. Vítězná studie rovněž počítá se vznikem náměstí u objektu bývalé vodárenské věže a navrhuje také nová dětská hřiště.

Přibude na míru navržený mobiliář, který nabídne nová místa k posezení a setkávání. Důležitou změnou bude lepší propojení tržnice s okolím díky novým vstupům.

Praha se donedávna o Pražskou tržnici soudila s jejím bývalým nájemcem. Budoucnost byla nejistá. „Soudní spor se nám ale podařilo vyhrát a od té doby realizujeme první neodkladné opravy a změny. Veřejná prostranství areálu však potřebují jednotný přístup a nová řešení, aby fungovala jako celek. Rozhodli jsme se je najít v mezinárodní soutěži. Vítězný návrh naplnil naše očekávání a já nepochybuji o tom, že pomůže oživit tržnici po celý rok a zpřístupnit ji všem věkovým i příjmovým skupinám Pražanů,“ řekl Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu, který má Pražskou tržnici na starosti.

„Plochy členíme pomocí různorodé dlažby a drobných detailů. Redukcí plotů na nezbytné provozní minimum současně otevíráme celý areál městu. Klíčovým tématem pro nás bylo doplnění stromů v prostoru,“ uvedli Martin Stára a Ján Antal, autoři vítězného návrhu ze Studia Perspektiv. 

„Mezinárodní architektonická soutěž na proběhla velmi profesionálně, přihlášené studie přinesly zajímavý pohled na tuto unikátní městskou lokalitu a rozvoj jeho veřejných prostranství. Mám radost, že na mé úsilí o návrat Pražské tržnice zpět do správy města vedení Prahy úspěšně navazuje a areál začíná v posledních letech konečně opět ožívat,“ uvedla pražská zastupitelka a členka poroty Alexandra Udženija (ODS). 

Proměna veřejných prostranství nezačne hned. Projekční práce budou trvat zhruba následující tři roky. Samotné úpravy se pak uskuteční po etapách, aby nebyl narušen provoz celého areálu.

Při úpravách veřejných prostranství bude podle Hofmana také kladen důraz na koordinaci s kompletní rekonstrukcí inženýrských sítí a také aktivitami a programem akcí v areálu. Nové podoby první části areálu by se Pražané mohli dočkat zhruba v roce 2027. Předpokládaná hodnota rekonstrukce se bude pohybovat v řádu vyšších stovek milionů korun. 

Soutěžící ve dvoukolové mezinárodní soutěži navrhovali podobu a funkci všech prostranství mezi budovami, řešili nové vstupy a lepší napojení areálu na okolí, umístění zeleně, nový mobiliář nebo využití dešťové vody. Důležitým kritériem bylo zohlednění již existujícího takzvaného Masterplanu rozvoje areálu a také připomínek odboru památkové péče pražského magistrátu.

Soutěž byla až do zveřejnění finálních výsledků anonymní. Mezinárodní porota vybírala celkem z osmnácti návrhů. Do soutěže dorazily čtyři návrhy z České republiky, čtyři z Nizozemska, dvě studie z Maďarska, Slovenska a Itálie a po jednom návrhu pak dorazilo z USA, Číny, Polska a Belgie. 


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru