Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Areál bývalých pekáren v Michli se promění na rezidenční čtvrť pro 1700 lidí
Pět let starý pohled na hlavní budovu pekáren. Loni šla stavba k zemi. Foto: Jiří Sedláček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Areál bývalých pekáren v Michli se promění na rezidenční čtvrť pro 1700 lidí

Developerská firma Skanska Reality chce za dva roky začít stavět obytnou čtvrť na čtyřhektarovém areálu bývalých pekáren v pražské Michli. V oblasti má vzniknout několik domů s až 1700 obyvateli, komerční prostory, park a školka. Vyplývá to z dokumentace, kterou firma předložila pro posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA).

Firma areál koupila v roce 2015, loni pak zahájila první část demolice budov bývalých pekáren. Druhá část má podle stránek developera začít v posledním kvartálu příštího roku.

Zahájení výstavby se pak podle dokumentace EIA předběžně předpokládá o dva roky později a ukončení v roce 2027. Přesné termíny zahájení a dokončení stavby budou podle dokumentu nicméně záležet na tom, jak se bude dařit příprava a schvalování projektu.

Nový komplex pro firmu navrhl ateliér Jestico + Whiles, nyní se podle webu firmy čeká na změnu územního plánu. O podobě projektu se podle společnosti uskutečnilo několik participačních setkání s místními obyvateli a vznikla pracovní skupina, do které byli zapojení komunální politici, úředníci Prahy 4 a občanští aktivisté.

Z jednání podle firmy vyplynul například požadavek na to, aby v areálu vznikla mateřská škola, na kterou poté společnost vypsala architektonickou soutěž.

„Celkový počet obyvatel je odhadován na zhruba 1700 osob. Počet pracovníků a zákazníků v nebytových prostorách se uvažuje cca 300," stojí v dokumentaci pro EIA. Byty mají mít velikosti od 1+kk po 5+kk a jejich celková hrubá podlažní plocha bytů má být 52 189 metrů čtverečních.

V případě nebytových a obchodních prostor to má být 2233 metrů. V podzemních garážích mají být podle dokumentu stání pro 585 aut, dalších 55 bude na povrchu. Součástí záměru je i rekonstrukce křižovatky ulic V Zápolí a Michelská.

Michelské pekárny vznikly na přelomu a 50. a 60, let minulého století jako první pražský průmyslový pekařský provoz, který byl schopný produkovat pečivo pro statisíce obyvatel Prahy.

Po sametové revoluci firma postupně snižovala výrobu, nyní je pekárenský provoz podle dokumentace pro EIA jen v menší části původních budov.


Autor: ČTK

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Dnes v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Dnes v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru