Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Arcibiskupství jedná o prodeji Jindřišské věže především s Prahou
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Foto: Vladislava Pospíšilová / Jindřišská věž s.r.o.

Arcibiskupství jedná o prodeji Jindřišské věže především s Prahou

Hlavním partnerem pro jednání o prodeji Jindřišské věže v Praze je pro pražské arcibiskupství v současnosti hlavní město. Novinářům to řekl generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík. Arcibiskupství nabídlo středověkou věž v centru města k prodeji koncem loňského roku, věž podle něj nemá význam pro věřící, je především turistickou památkou. Zamýšlený prodej je součástí zefektivnění hospodaření církve s výhledem na dobu, kdy přestane od státu dostávat příspěvek na svou činnost.

Arcibiskupství věž nabídlo k prodeji za 75 milionů korun. „Zájemců byla celá řada a potom došlo k vážné nabídce ze strany hlavního města," řekl Balík. „Pak byla prodleva, protože se čekalo na nové zastupitelstvo, a poté se obnovila jednání. V současné době jsme pozdrželi jednání s dalšími zájemci a došlo k několika jednáním s magistrátem. Pokud magistrát bude ochotný tu nemovitost koupit, tak i pro nás je to nejlepší kupec. Vlastní všechny ostatní věže v Praze, tak si dá do sbírky ještě tu poslední," řekl Balík.

Podle pražského radního pro majetek Adama Zábranského (Piráti) město teprve nedávno obdrželo podklady, o něž v souvislosti s památkou žádalo, a nyní je bude ještě nějakou dobu analyzovat před rozhodnutím o dalším postupu.

Také pražský arcibiskup Jan Graubner uvedl, že v případě, kdy církev není schopna „utáhnout" provoz kostelů a některých se zbavuje, tak věž, která slouží jen turistům a nemůže být pro církev zdrojem financování jejích služeb, je nejlepší prodat.

„A tyto peníze (z prodeje) by měly jít do církevního školství," uvedl. Připomněl dlouho připravovaný projekt logopedické školy nebo nově koupenou budovu, v níž sídlí Arcibiskupské gymnázium v Praze a která bude potřebovat investice.

Pražské arcibiskupství uvažuje také o prodeji hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, jehož provoz je ztrátový. Vznikl přestavbou zámku, který byl téměř 300 let majetkem arcibiskupství pražského až do znárodnění.

Po restitucích ho církev dostala zpět ve špatném stavu a za 250 milionů korun ho v letech 2015 až 2018 rekonstruovala. Arcibiskupství proto zvažuje prodej, případný zisk chce směřovat také do Arcibiskupského gymnázia a výstavby logopedické školy.

Balík uvedl, že zámek byl vložen do Nadace sv. Ludmily, která byla zřízena pro podporu církevního školství. Peníze z nájmu nyní putují také do nadace, uvedli zástupci arcibiskupství, prodej je podle Balíka jednou z možností. Výnos z hotelu dnes řeší dohoda mezi majitelem a nájemcem, nájem je v řádu vyšších jednotek milionů korun ročně, uvedli.

Arcibiskupství nabízí k prodeji ještě pozemky v pražských Letňanech a Hrdlořezích a také v Jesenici a Velkých Popovicích u Prahy. Prodat chce také přírodní památku Cholupická bažantnice s nemovitostmi v Praze 12. Podle Balíka jde o pozemky horší kategorie, kde již nelze půdu zemědělsky využít.


Autor: ČTK

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru