Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Arcibiskupství jedná o prodeji Jindřišské věže především s Prahou
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Foto: Vladislava Pospíšilová / Jindřišská věž s.r.o.

Arcibiskupství jedná o prodeji Jindřišské věže především s Prahou

Hlavním partnerem pro jednání o prodeji Jindřišské věže v Praze je pro pražské arcibiskupství v současnosti hlavní město. Novinářům to řekl generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík. Arcibiskupství nabídlo středověkou věž v centru města k prodeji koncem loňského roku, věž podle něj nemá význam pro věřící, je především turistickou památkou. Zamýšlený prodej je součástí zefektivnění hospodaření církve s výhledem na dobu, kdy přestane od státu dostávat příspěvek na svou činnost.

Arcibiskupství věž nabídlo k prodeji za 75 milionů korun. „Zájemců byla celá řada a potom došlo k vážné nabídce ze strany hlavního města," řekl Balík. „Pak byla prodleva, protože se čekalo na nové zastupitelstvo, a poté se obnovila jednání. V současné době jsme pozdrželi jednání s dalšími zájemci a došlo k několika jednáním s magistrátem. Pokud magistrát bude ochotný tu nemovitost koupit, tak i pro nás je to nejlepší kupec. Vlastní všechny ostatní věže v Praze, tak si dá do sbírky ještě tu poslední," řekl Balík.

Podle pražského radního pro majetek Adama Zábranského (Piráti) město teprve nedávno obdrželo podklady, o něž v souvislosti s památkou žádalo, a nyní je bude ještě nějakou dobu analyzovat před rozhodnutím o dalším postupu.

Také pražský arcibiskup Jan Graubner uvedl, že v případě, kdy církev není schopna „utáhnout" provoz kostelů a některých se zbavuje, tak věž, která slouží jen turistům a nemůže být pro církev zdrojem financování jejích služeb, je nejlepší prodat.

„A tyto peníze (z prodeje) by měly jít do církevního školství," uvedl. Připomněl dlouho připravovaný projekt logopedické školy nebo nově koupenou budovu, v níž sídlí Arcibiskupské gymnázium v Praze a která bude potřebovat investice.

Pražské arcibiskupství uvažuje také o prodeji hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, jehož provoz je ztrátový. Vznikl přestavbou zámku, který byl téměř 300 let majetkem arcibiskupství pražského až do znárodnění.

Po restitucích ho církev dostala zpět ve špatném stavu a za 250 milionů korun ho v letech 2015 až 2018 rekonstruovala. Arcibiskupství proto zvažuje prodej, případný zisk chce směřovat také do Arcibiskupského gymnázia a výstavby logopedické školy.

Balík uvedl, že zámek byl vložen do Nadace sv. Ludmily, která byla zřízena pro podporu církevního školství. Peníze z nájmu nyní putují také do nadace, uvedli zástupci arcibiskupství, prodej je podle Balíka jednou z možností. Výnos z hotelu dnes řeší dohoda mezi majitelem a nájemcem, nájem je v řádu vyšších jednotek milionů korun ročně, uvedli.

Arcibiskupství nabízí k prodeji ještě pozemky v pražských Letňanech a Hrdlořezích a také v Jesenici a Velkých Popovicích u Prahy. Prodat chce také přírodní památku Cholupická bažantnice s nemovitostmi v Praze 12. Podle Balíka jde o pozemky horší kategorie, kde již nelze půdu zemědělsky využít.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru