Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kulturaVýstavy

Architektura jako práce. Výstava o pracovních podmínkách v architektuře

15. 6. 2023 - 31. 8. 2023
Projekt, který promlouvá k architektům/kám, má znovu co říct. Již potřetí kurátorka Karolína Plášková svolává k zamyšlení se nad pozicí architektů/ek ve společnosti a o jejich pracovních podmínkách. České vysoké učení technické v Praze coby majitel Galerie J. Fragnera vernisáží ve čtvrtek 15. června v 19 hodin otevírá výstavu Architektura jako práce, která potrvá do 31. srpna. 

Expozice a doprovodný program představí světové iniciativy a osobnosti, které se tématu věnují, a poukáže na hmatatelné úspěchy na poli zlepšování pracovních a životních podmínek u nás i v zahraničí. Přijďte do znovuotevřené galerie zjistit, zda je architektura posláním, nebo „jen“ zaměstnáním.

První výstava Galerie Jaroslava Fragnera pod vedením nové ředitelky Karolíny Pláškové s názvem „Architektura jako práce“ se zaměřuje na nejisté pracovní a životní podmínky architektů/ek. Výstava je součástí dlouhodobého projektu „Drazí architekti…“, kterým Karolína Plášková posledních několik let přináší témata role architektů/ek a etiky praxe do veřejné diskuze.

Výstava o změnách vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci vznikla v rámci dramaturgického programu Prostor pro angažovanou architekturu pod hlavičkou Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a na přelomu roku byla představena v Galerii Architektury Brno. V Praze bude výstava prezentována v prostorách Galerie Jaroslava Fragnera, kterou v roce 2020 zakoupilo České vysoké učení technické v Praze.

„Chceme mluvit o realitě, se kterou se v architektuře běžně setkáváme, a ukázat, že v tom lidé pracující v architektuře nejsou sami. Podobné problémy pojmenovávají jednotlivci a organizace po celém světě a my si přejeme rozvinout diskuzi i u nás a nastínit možné cesty ven, které leží spíše v emancipaci než v bojích o více peněz,“ popisuje kurátorka Karolína Plášková.

Architekti/ky často prezentují agendu architektury jako hledání řešení současných světových problémů, aniž by se snažili/y nalézt řešení toxických podmínek, ve kterých architektura vzniká. Pokud se od nich očekává, že budou pracovat eticky, je nutné mluvit o samotné etice a kultuře v architektonických kancelářích a studiích. Problém ale často vzniká daleko dřív, studující na vysokých školách po celém světě se setkávají s narativem architektury jako životního poslání, které jim má často kompenzovat nepřijatelné prostředí a špatně placenou práci.

Výstava Architektura jako práce nemá za cíl pouze popsat současnou kritickou situaci, prezentuje také iniciativy či úspěchy na poli zlepšování pracovních podmínek. Cílem je zvýšit povědomí a snad i přispět k diskuzi například o kolektivní organizaci práce, rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, struktuře architektonických kanceláří (hierarchická vs. nehierarchická), spolcích a uskupeních zaměřujících se na stejné téma a uchopení tématu do vlastních rukou mladou generací, např. skrz sociální sítě. Navzdory zakořeněnému odporu k využívání kolektivní moci je snahou ukázat, že díky organizaci zdola a solidaritě lze dosáhnout hmatatelných úspěchů.

Výstava by měla sloužit jako podklad pro komunitní setkávání, a řada témat tak bude diskutována v rámci doprovodného programu ve formě přednášek, workshopů či panelových diskusí podobně jako v Brně, kde se mohli návštěvníci/e potkat mimo jiné s Charlie Edmondsem, zakladatelem britské Future Architects Front, s Marisou Cortright, autorkou knihy „Can this be? Surely this cannot be?” Architectural Workers Organizing in Europe („Je to možné? To snad není možné?“ Organizování pracujících v architektuře v Evropě) či s Angelikou Hinterbrandner, spoluzakladatelkou online magazínu a podcastu kontextur či platformy spaceforfuture.org.



Autor: Alo

V Arše zazní hlas Filipa Topola

Dnes v 11:57

Hlas zpěváka, pianisty, skladatele a básníka Filipa Topola zazní v jedenácti písních, které pro osmnáctičlenné hudební těleso Agon Orchestra aranžoval Petr Kofroň. Koncert připomene nejen deset let od Topolovy smrti, ale především projekt, který se uskutečnil před dvaadvaceti lety na popud...

Premiéra GEO z dílny Temporary Collective v divadle Ponec

Dnes v 11:51

Divadelně-taneční platforma Temporary Collective, jejíž jádro tvoří tanečnice a choreografka Tereza Ondrová a režisérka Petra Tejnorová, poprvé představí novinku GEO. Premiéra se uskuteční 7. října od 20 hodin v Ponci – divadle pro tanec v rámci programu festivalu 4+4 dny...

Dvojka filmová zve do kina

Včera v 08:22

V pondělí 9. října se od 17:30 v Kině MAT můžete těšit na další film z cyklu Dvojka filmová. Uvidíte film Muž, který stál v cestě režiséra Petra Nikolaeva a následovat bude beseda s tvůrci.

Modrá Vopice zveřejnila říjnový program

1. října 2023 v 18:23

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj říjnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel.

Praha 6: Říjen v Kaštanu

1. října 2023 v 09:10

I v říjnu připravil Kaštan v Praze 6 koncerty, přednášky, poslechovky, audiovizuální večery, divadelní představení i vernisáž výstavy, tentokrát výtvarníka a hudebníka Petra Hilského.

Galerie Jaroslava Fragnera a Národní památkový ústav představují novou výstavu

30. září 2023 v 10:18

Mají poválečné budovy místo v naší historii? Nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera „Poválečná architektura jako památka“ se zaměří na proměny pražských staveb z období 1945–1989. Jak chráníme poválečné stavby v Praze a jak je přizpůsobit současnosti tak, aby neztrácely své výtvarné kvality?...

Roman Čerňák vystavuje v Galerii 14

30. září 2023 v 08:24

Ve středu 4. října otevře Praha 14 v Galerii 14 na náměstí Plk. Vlčka výstavu obrazů a dekorací ze dřeva autora Romana Čerňáka.

Cyklus Hybatelé rezonance otevře klavírista Jan Bartoš

30. září 2023 v 07:23

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Umělec, jehož mezinárodní kritika označuje za jednoho z nejlepších evropských klavíristů, vystoupí s programem z oceňovaného posledního...

Koncert: 130 let s vámi v chrámu sv. Ludmily

29. září 2023 v 09:41

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru se pojí řada oslavných akcí. Kromě posvěcení vína, výstavy nebo hudebně dramatického pásma to bude i slavnostní koncert v chrámu sv. Ludmily v sobotu 7. října od 19 hodin.

Homo faber-člověk tvůrce

29. září 2023 v 08:12

V úterý 3. října v 18 hodin bude v Galerii 1 v Praze 1 zahájena výstava Spolek pražských výtvarných umělců, která navazuje na dobu První republiky, kdy spolky a sdružení zajišťovaly nové a tradiční ideje, zrcadlící život výtvarného umění.

Tóny nad městy. Praha 9 zve na koncert Edity Randové

28. září 2023 v 19:13

Mimořádný zážitek nabídne zahajovací koncert festivalu Tóny nad městy ve čtvrtek 19. října od 19 hodin na vysočanské radnici Prahy 9. Uslyšíte duo složené z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristky Šárky Knížetové.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

Další články
Nahoru