Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Architektonická soutěž na nové sídlo pražské záchranky na Proseku se posunula do druhého kola

Příprava stavby nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZS) postoupila do další fáze. Pražští radní nedávno schválili rozhodnutí poroty, která posuzuje návrhy zaslané do architektonické soutěže na tuto stavbu. Nové sídlo na Proseku bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů. Do soutěže se přihlásilo 19 účastníků, ze kterých porota vybrala šest postupujících do druhého kola.

Sídlo Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy je o krok blíže k realizaci. O víkendu v pátek 24. a v sobotu 25. března 2023 odborná porota vybrala postupující do druhého kola architektonické soutěže. Autoři zároveň zůstanou až do ukončení soutěže v anonymitě. Postup poroty nyní schválili pražští radní. 

„Vybudování moderního operačního střediska Zdravotnické záchranné služby je jednou z našich priorit. Nezbytnost zkvalitnění podmínek a podpory pracovníků IZS vnímám nejen jako primátor, ale v tomto případě i jako lékař. Děkuji všem radním i expertům za akčnost, se kterou k tomuto projektu přistupují. Věřím, že to bude nejen ku prospěchu pracovníků operačního střediska a záchranné služby, ale především všem Pražanům, kteří v kritických okamžicích jejich pomoc potřebují,“ říká primátor Bohuslav Svoboda

„Velké množství zajímavých návrhů a porota složená z opravdových odborníků. Dosavadní průběh i následující kroky soutěže slibují, že bude mít Praha další svoji chloubu. Už nyní patří naši záchranáři do evropské špičky a naším cílem je zajistit takový standard, aby se našim strážným andělům pracovalo ještě lépe. Zaslouží si to,“ komentuje Alexandra Udženija, náměstkyně primátora zodpovědná za zdravotnictví, sociální péči a bytovou politiku

Rada hl. m. Prahy vyzvala na základě hodnocení poroty šest soutěžních týmů k finálnímu dopracování jejich návrhů, ze kterých vzejde vítěz soutěže a další ocenění. Termín pro dodání soutěžních návrhů ve druhém kole je do 28. července 2023. Vítěz následně vypracuje projektovou dokumentaci pro stavbu. 

Hlavní město mezinárodní soutěž na nové sídlo Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy vyhlásilo v září 2022. Metropole obdržela celkem 19 návrhů od mezinárodních týmů. Konkrétní jména soutěžících jsou a budou nadále anonymní a všechny návrhy budou veřejnosti představeny až po ukončení soutěže na podzim tohoto roku. 

Nové sídlo by mělo být hotové v roce 2030, nyní záchranáři sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí s Městskou policií hl. m. Prahy. Do novostavby na pozemcích vedle Polikliniky Prosek by se měl přemístit dispečink, kde pracovníci přijímají tísňové hovory a řeší krizové situace, dále pak Vzdělávací a výcvikové středisko pro záchranáře, administrativní zázemí nebo zařízení pro servis a údržbu sanitních vozů. 

„V dnešní době jsou jednotlivá pracoviště záchranné služby rozmístěna na několika místech po Praze a v novém sídle je dostaneme pod jednu střechu. Pro naše fungování to bude výrazně praktičtější a efektivnější. Nové prostory nám umožní vybudovat nejen zdravotnické operační středisko na špičkové úrovni, ale také například Vzdělávací a výcvikové středisko pro další profesní rozvoj našich zdravotníků. Těšíme se, že nejstarší zdravotnická záchranná služba v Evropě bude mít po 165 letech od svého založení vlastní sídlo,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. 

„Oceňujeme hlavní město Prahu, že pokračuje ve vyhlašování otevřených soutěží. Architektonické soutěže Praze přináší řadu nových kvalitních projektů a staveb, jako jsou Dvorecký most, Lávka přes Štvanici – HolKa, veřejné prostory Pražské tržnice a Pražská filharmonie. Všechny uvedené projekty jsou vysoce ceněné nejen domácí, ale i mezinárodní odbornou veřejností. Praha tímto na sebe bere odpovědnost nejen významného zadavatele otevřených soutěží, ale udává směr v České republice, koneckonců předčí i řadu měst v Evropě, která projekty soutěží na základě nejnižší ceny na projekční práce,“ oceňuje pokračování soutěží její administrátor Igor Kovačević z CCEA MOBA

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy byla založena 8. prosince 1857, kdy začala fungovat díky skupině dobrovolníků. Služba dlouho vykonávala svou funkci v rámci různých provozů a nemocnic. První oficiální sídlo pražského zdravotnického operačního střediska vzniklo v 50. letech 20. století v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích, kde vydrželo až do konce 20. století, kdy se přesunulo do ulice Korunní na Vinohradech. Zrekonstruovaná budova je však pro celkový provoz ZZS nevyhovující, a tak od roku 2005 vznikají plány na výstavbu nové centrální budovy, kde by se kromě dispečinku – zdravotnického operačního střediska – sdružovaly i další provozy, jako například administrativní zázemí, servis sanitních vozidel nebo Vzdělávací a výcvikové středisko. Současná architektonická soutěž po 11 letech od prvního záměru hledá podobu nového sídla ZZS. 

Jmenovaná porota: Alexandra Udženija, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví, Jan Chabr a Eva Horáková, zastupitelé hl. m. Prahy. Náhradníky závislé časti poroty byli jmenováni zastupitel hl. m. Prahy Jan Wolf a Karel Horejš, vedoucí Odboru výstavby a územního rozvoje MČ Praha 9. Rada v pozici porotce potvrdila Tomáše Portlíka, starostu MČ Prahy 9, na jejímž území nové sídlo Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy vznikne.

Radní také již dříve potvrdili renomovanou mezinárodní nezávislou část poroty, kterou jako předseda povede Martin Sobota z holandského ateliéru Cityförste, dalšími členy jsou Jeannette Kuo z curyšského ateliéru Karamukkuo, z pražské scény Petr Burian z DaM a Lenka Míková z Lenka Míková Architekti, dále z brněnského Consequence forma architects Martin Sládek. Náhradníkem nezávislé časti poroty je architekt Jakub Koňata. 

Více o soutěži naleznete na https://cceamoba.cz/souteze/zzs


Autor: TZ, red

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru