Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Architekti se mohou hlásit do soutěže na podobu filharmonie na Vltavské
Ilustrační foto: MK

Architekti se mohou hlásit do soutěže na podobu filharmonie na Vltavské

Pražský magistrát spolu s Institutem plánování a rozvoje (IPR) dnes vyhlásil architektonickou soutěž na podobu nové filharmonie u metra C Vltavská. Porota vybere vítěze v květnu 2022. Soutěžící se mohou hlásit do 30. září 2021 a autoři oceněných návrhů si na takzvaném skicovném rozdělí 18 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. Celkově má budova podle odhadu stát 6,1 miliardy, z toho 4,9 miliardy budou stavební náklady a zbytek projekt. Na financování by se podle představ města měl podílet magistrát, stát i soukromí investoři.

„Počínaje dneškem mohou všichni zájemci oficiálně podávat přihlášky do soutěže. Pět subjektů, především z řad renomovaných architektonických studií světa, bude pak k účasti vyzváno přímo. Očekáváme též hojnou účast českých architektů," uvedl architekt Michal Sedláček, který stane v čele poroty.

Po konci termínu podávání přihlášek porota v říjnu 2021 k pěti vyzvaným vybere dalších 15 týmů. V březnu 2022 soutěžící odevzdají své architektonické návrhy Vltavské filharmonie a jejího bezprostředního okolí.

Porota začne odevzdané návrhy hodnotit v dubnu 2022 a v květnu 2022 by měl být znám vítěz. Předběžný zájem podle Váchy potvrdilo zhruba 60 zájemců.

V nové filharmonii by měly sídlit Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Budova by měla mít tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 700 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí až pro 500 lidí.

Areál by měl být podle představ města otevřen celodenně a nabídnout vedle kulturních prostor také například kavárny či restaurace. Sídlit by tam měly i sbory a další komunitní aktivity. Bude zde také hudební oddělení Městské knihovny.

Stavba je součástí proměny brownfieldu Bubny-Zátory, kde vznikne nová čtvrť pro několik desítek tisíc obyvatel. „Bez nové architektonické ikony bychom jen velmi těžko nastartovali přeměnu celého nevábného území. Co nejužší spojení budovy s řekou bude jednak pokračováním v tradici umísťování významných veřejných staveb podél řeky, jednak umocní její význam jako nové architektonické dominanty města," uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze se vedou desítky let. Nejvíce se řešilo vhodné místo. Sál mohl v 90. letech vzniknout na Letné – na místě, kde se uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického.

Japonští investoři chtěli stavbu věnovat České filharmonii ke 100. výročí. Tehdejší ministr kultury Milan Uhde a primátor Milan Kondr jejich nabídku odmítli.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru