Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Architekti radí: na co dát pozor, když si pořizujete venkovní stínění
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: archiv

Architekti radí: na co dát pozor, když si pořizujete venkovní stínění

Venkovní stínění je v moderním bydlení standard, ale ne každý se v něm vyzná. Na výběr máte z klasických rolet, venkovních žaluzií nebo moderních screenů. Než se pustíte do výběru, přečtěte si, co doporučují architekti nebo bytoví designéři.

Trendem jsou venkovní žaluzie a screenové rolety

Trhu venkovního stínění dlouho vládly klasické hliníkové rolety, které výborně stíní a jsou odolné proti větru. Často se s nimi potkáte například v jihoevropských zemích. Designově ale patří spíše do devadesátých let, stále častěji je nahrazují venkovní žaluzie. 

„Ještě před 10 nebo 15 lety si většina lidí dávala na dům venkovní rolety. Postupem času se ale trendy proměnily a dnes jsou mnohem populárnější venkovní žaluzie. My je dáváme na stavby 99 % klientů, říká architekt Tomáš Lánský z Brossini Design. 

Venkovní žaluzie jsou vyrobené z hliníkových lamel, které působí subtilněji a navíc je seženete v jakékoliv barvě. Třeba v barvě fasády, okenních rámů nebo parapetů. Hlavní výhodou venkovních žaluzií je možnost plynule regulovat světlo díky naklápěcím lamelám.

Nově se trendem ve venkovním stínění stávají také screenové rolety. Rádi po nich sahají především architekti. Látkové screenové rolety totiž velmi dobře vypadají a k tomu příjemně stíní. Kromě domu s nimi zastíníte například pergoly, kam se žaluzie tolik nehodí nebo je nejde vyrobit. Jsou vyrobeny z látky se skelným nebo polyesterovým vláknem, které umožňují různou míru propustnosti.

Dobře promyslete barvy

Barva venkovního stínění ovlivňuje design i vlastnosti stínění. Světlejší odstíny lépe odráží světlo i teplo, tmavší ho naopak pohlcují. 

Populárnější jsou neutrální barvy, například stříbrná nebo šedá. Pokud ale chcete vytvořit kontrast, můžete sáhnout i po výrazných barvách.

rolety-clanek

„Jde o celkový vzhled objektu: díváme se na barvu i materiál fasády, typ střechy, barvu střešních tašek i tvar domu. A hlavně na odstín okenních profilů. Ty tvoří s žaluzií jeden celek. Často to bývá tak, že barva žaluzií je stejná jako barva oken. Není to ale pravidlo, záleží vždy na estetickém cítění každého architekta nebo majitele domu,” říká Tomáš Lánský.

Dívejte se na detaily

Jednotlivé typy stínění se u různých výrobců zásadně neliší, hlavní rozdíly jsou v detailech. Při výběru se dívejte na: 

-        kvalitu komponent (ideální jsou kovové komponenty)

-        způsob montáže (se stíněním počítejte už v návrhu a využijte montáž pod omítku)

-        vedení žaluzií nebo screenů (lanko levnější, profil dražší a odolnější),

-        způsob ovládání (tlačítkem, chytrá domácnost, ovladačem). 

V neposlední řadě si pečlivě vybírejte montážní firmu. Než se s firmou na instalaci venkovního stínění domluvíte, vyžádejte si reference nebo se podívejte na hodnocení firmy na internetu.


Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

Včera v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

Včera v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

Včera v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Festival Na hlavu 2024

Včera v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Včera v 07:37

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj...

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

20. února 2024 ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

20. února 2024 v 11:43

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých...

Výstava Můj svět ukazuje život v sociálně vyloučené lokalitě očima dětí

20. února 2024 v 11:19

Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci...

Dakar, jak ho neznáte

20. února 2024 v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

20. února 2024 v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Praha 4: Přednášky pomáhají pochopit svět dětí

20. února 2024 v 07:24

Spolek Krav Maga a pořádá ve spolupráci s městskou částí Praha 4 sérii přednášek nazvaných Porozumění světu našich dětí. Cílem pěti přednášek zaměřených na prevenci a zlepšení duševního zdraví školáků je poskytnout rodičům nejen hlubší porozumění problémům, kterým jejich děti čelí, ale také...

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Další články
Nahoru