dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Architekt: Praha by v centru měla bojovat o každý volný metr, nezastavujte konec Pařížské ulice
Návrh umístění parku na prostranství vedle hotelu InterContinental (ten stojí vlevo v pozadí). Koláž: TING Architects

Architekt: Praha by v centru měla bojovat o každý volný metr, nezastavujte konec Pařížské ulice

Připravovaný Metropolitní plán zatím počítá se zástavbou plochy naproti hotelu InterContinental v historickém centru Prahy. To budí rozruch a na stranu kritiků se postupně řadí i architekti. Jeden z nich, Štěpán Toman ze společnosti TING Architects, sdělil serveru Pražský patriot výhrady proti tomu, že by plocha na konci Pařížské ulice měla být zastavěna. 

„O volném prostoru na konci Pařížské ulice před hotelem InterContinental se vedou zuřivé debaty. Chápu, že taková velká, volná a relativně nevzhledná volná plocha v samém srdci města svádí k zástavbě a z ekonomického hlediska je to jasná volba, nicméně podle mého názoru to úplně šťastné řešení není. Když odhlédneme od toho, že tato volná plocha má všechny atributy malého náměstí a nazývat jí prolukou, je přinejmenším zkreslující. Jsou zde potřeby města, které jasně hovoří ve prospěch volné plochy,“ uvedl Štěpán Toman. 

Praha by podle něj měla bojovat v centru o každý volný metr. „Volného prostoru je zde velmi málo a zastavovat ten zbývající rozhodně kvalitu života místních nezlepší. Navíc Praha má v letních měsících problém s přehříváním a nějaká ta zelená plocha by jí opravdu pomohla. Změna náměstíčka v park by byla rozhodně přínosnější,“ pokračuje.

Chápe, že ponechání volného prostoru nemá valný ekonomický potenciál. „Ale právě proto je zde město a Metropolitní plán, který by měl bránit místa ve městě proti čistě ekonomickým zájmům a určovat pravidla. Nový plán je v procesu tvorby, mnoho míst je v něm sporných a myslím si, že taková to debata je pro úspěšné dokončení velmi přínosná a nezbytná. Doufám, že tento podnět nezapadne,“ dodal.


Další články
Nahoru