dnes
Úterý - oblacno
16°C
zítra
Středa - jasno
23°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Architekt Gebrian ve streamované prohlídce představí Winternitzovu vilu na Smíchově
Winternitzova vila na Smíchově. Foto: David Cysař

Architekt Gebrian ve streamované prohlídce představí Winternitzovu vilu na Smíchově

Rok 2020 byl vyhlášen Rokem Adolfa Loose, od jehož narození uplyne letos 150 let. Česká centra se do těchto oslav zapojují programem Adolf Loos – Pioneer of Modern Living, speciálně připraveným pro on-line prostředí. Prostřednictvím facebookové a instagramové platformy se návštěvníci seznámí nejen s průřezem Loosovy tvorby v Čechách i na Moravě, realizacemi jeho staveb, ale i s jeho pozoruhodnou osobností. Celou sérii zahájí ve čtvrtek 18. června v 18 hodin streamovaná prohlídka Winternitzovy vily v Praze na Smíchově.

Půlroční virtuální cesta po stopách Adolfa Loose  – i tak lze nazvat cyklus připravený Českými centry. Průvodcem bude speciálně vytvořená facebooková stránka Adolf Loos / Pioneer of Modern Living, která provede virtuálního návštěvníka všemi Loosovými realizacemi v Čechách a na Moravě a současně zájemce i návštěvníky blíže seznámí s osobností architekta, který je pro své výroky často označován jako kontroverzní.

„Facebooková stránka představí zahraniční veřejnosti Loosovy stavby prostřednictvím sérií fotografií, videí, streamovaných prohlídek, přednášek, ale i glos a citátů. Naší ambicí je zprostředkovat do zahraničí ucelený pohled na dílo Adolfa Loose a současně přiblížit Českou republiku jako zemi se silnou tradicí designu a architektury,“ uvedl generální ředitel Českých center Ondřej Černý.

Přestože je projekt cílen především na zahraničního návštěvníka, odehrává se výhradně v angličtině, díky sdílení na sociálních sítích má podle Černého šanci zaujmout také české publikum. 

Stránka nabídne výběr Loosových citátů a odborné posty kurátora Filipa Šenka. Poslední obsahovou součástí stránky bude prezentace projektů připravovaných v Česku v rámci Roku Adolfa Loose, jehož  nadčasové  dílo je pro svou vizuální atraktivitu zajímavé také v on-line prostředí.

Projekt Adolf Loos – Pioneer of Modern Living začne ve čtvrtek 18. června v 18 hodin streamovanou prohlídkou Winternitzovy vily s architektem Adamem Gebrianem v rámci programu „Překvapivé stavby“ na Mall TV.  Po nedávno zrekonstruované Winternitzově vile v Praze z roku 1932 – posledním díle Adolfa Loose. Živý přenos bude zde.

Další streamovaná prohlídka proběhne 23. července. Tentokrát půjde o návštěvu interiéru Bauerova zámečku v Brně, kde on-line návštěvníky doprovodí architektka Lenka Štěpánková.

Ve čtvrtek 20. srpna si na své přijdou i zahraniční diváci, neboť je čeká premiéra otitulkovaného dílu pořadu Překvapivé stavby. Adam Gebrian se v něm tentokráte zaměří na plzeňské interiéry. Podzimní program počítá s oslovením odborné veřejnosti prostřednictvím cyklu tematických přednášek.

Adolf Loos (1870–1933) byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století. Vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, takzvaný Raumplan, který uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze.

Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, například budovou obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárnou Café Museum či americkým barem Kärntner.    


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru