
Architekt Gebrian ve streamované prohlídce představí Winternitzovu vilu na Smíchově
16. června 2020 10:21
Půlroční virtuální cesta po stopách Adolfa Loose – i tak lze nazvat cyklus připravený Českými centry. Průvodcem bude speciálně vytvořená facebooková stránka Adolf Loos / Pioneer of Modern Living, která provede virtuálního návštěvníka všemi Loosovými realizacemi v Čechách a na Moravě a současně zájemce i návštěvníky blíže seznámí s osobností architekta, který je pro své výroky často označován jako kontroverzní.
„Facebooková stránka představí zahraniční veřejnosti Loosovy stavby prostřednictvím sérií fotografií, videí, streamovaných prohlídek, přednášek, ale i glos a citátů. Naší ambicí je zprostředkovat do zahraničí ucelený pohled na dílo Adolfa Loose a současně přiblížit Českou republiku jako zemi se silnou tradicí designu a architektury,“ uvedl generální ředitel Českých center Ondřej Černý.
Přestože je projekt cílen především na zahraničního návštěvníka, odehrává se výhradně v angličtině, díky sdílení na sociálních sítích má podle Černého šanci zaujmout také české publikum.Stránka nabídne výběr Loosových citátů a odborné posty kurátora Filipa Šenka. Poslední obsahovou součástí stránky bude prezentace projektů připravovaných v Česku v rámci Roku Adolfa Loose, jehož nadčasové dílo je pro svou vizuální atraktivitu zajímavé také v on-line prostředí.
Projekt Adolf Loos – Pioneer of Modern Living začne ve čtvrtek 18. června v 18 hodin streamovanou prohlídkou Winternitzovy vily s architektem Adamem Gebrianem v rámci programu „Překvapivé stavby“ na Mall TV. Po nedávno zrekonstruované Winternitzově vile v Praze z roku 1932 – posledním díle Adolfa Loose. Živý přenos bude zde.
Další streamovaná prohlídka proběhne 23. července. Tentokrát půjde o návštěvu interiéru Bauerova zámečku v Brně, kde on-line návštěvníky doprovodí architektka Lenka Štěpánková.

Adolf Loos (1870–1933) byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století. Vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, takzvaný Raumplan, který uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze.
Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, například budovou obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárnou Café Museum či americkým barem Kärntner.