dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Archeologové objevili na Barrandově unikátní sídliště z doby bronzové
Detail pískovcového bloku, umístěného v interiéru domu. Foto: Labrys

Archeologové objevili na Barrandově unikátní sídliště z doby bronzové

Při archeologickém průzkumu, který předcházel zahájení výstavby bytového projektu Výhledy Barrandov, byl po pravé straně Werichovy ulice objeven půdorys řivnáčské chaty včetně vnitřního vybavení zastoupeného opracovaným pískovcovým kamenným blokem z období eneolitu, tedy pozdní doby kamenné. Tým společnosti Labrys odkryl také část celistvého a logicky uspořádaného lidského sídliště z doby bronzové, které archeologové považují za důležité pro poznání osídlení Prahy v této době.

Několik objektů podle archeologů spadá do raného středověku, jejich funkci však zatím neurčili. Při záchranném archeologickém výzkumu nalezli také novověkou cestu vedoucí od severu k jihu, která byla podle známek intenzivně používána.

„Veškeré zjištěné skutečnosti poukazují na to, že tato barrandovská lokalita je důležitou chrono-kulturní křižovatkou pro region Prahy a Středočeského krasu již od období pravěku,“ vyzdvihují význam lokality archeologové ve své zprávě.

Všechny nalezené předměty, včetně mnoha úlomků keramiky a blíže neurčeného bronzového předmětu, jsou uloženy v Muzeu hlavního města Prahy. Jejich budoucí analýzy pomohou vylepšit a upřesnit význam a vývoj této lokality už od pravěku.

Projekt Výhledy Barrandov developerské společnosti Ekospol tvoří 269 nových bytů s dispozicemi 1+kk až 5+kk ve dvou devítipodlažních domech s ustupujícími horními podlažími. Stavba začala na začátku letošního a dokončení je plánováno na polovinu příštího roku.


Další články
Nahoru