dnes
Sobota - oblacno
2°C
zítra
Neděle - skorojasno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
0°C
Arboristé ošetřili Beethovenův platan, nejmohutnější strom svého druhu v Praze
Foto: Lesy hl. m. Prahy /2x/

Arboristé ošetřili Beethovenův platan, nejmohutnější strom svého druhu v Praze

Nejstarší a nejmohutnější platan v Praze, který roste v zahradě Velkopřevorského paláce u Lennonovy zdi, se v listopadu dočkal odborného ošetření. Arboristé pomocí stromolezecké techniky a vysokozdvižných plošin ořezali některé z větví stromu tak, aby snížili těžiště koruny a strom získal větší stabilitu.

platan-2 Platan starý téměř tři století je místy napaden dřevokaznou houbou a ve spodní části kmene je uzavřená dutina, která spolu s hnilobou může narušit stabilitu stromu. Proto Lesy hl. m. Prahy pravidelně monitorují stav stromu pomocí stromového tomografu. Poslední takové měření bylo v loňském roce.

Beethovenův platan, jak se památnému stromu přezdívá, je jedním z 202 památných stromů v hlavním městě, o něž se Lesy hl. m. Prahy starají. Jeho stáří je odhadováno na 270 až 290 let a traduje se, že pod jeho rozložitou korunou o průměru 38 metrů odpočíval sám Ludwig van Beethoven, když v roce 1796 pobýval v Praze.

Díky svojí výšce 33 metrů a obvodu kmene 712 cm je označován za nejmohutnější památný strom Prahy.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Další články
Nahoru