dnes
Sobota - oblacno
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
23°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
23°C
Arboristé ošetřili Beethovenův platan, nejmohutnější strom svého druhu v Praze
Foto: Lesy hl. m. Prahy /2x/

Arboristé ošetřili Beethovenův platan, nejmohutnější strom svého druhu v Praze

Nejstarší a nejmohutnější platan v Praze, který roste v zahradě Velkopřevorského paláce u Lennonovy zdi, se v listopadu dočkal odborného ošetření. Arboristé pomocí stromolezecké techniky a vysokozdvižných plošin ořezali některé z větví stromu tak, aby snížili těžiště koruny a strom získal větší stabilitu.

platan-2 Platan starý téměř tři století je místy napaden dřevokaznou houbou a ve spodní části kmene je uzavřená dutina, která spolu s hnilobou může narušit stabilitu stromu. Proto Lesy hl. m. Prahy pravidelně monitorují stav stromu pomocí stromového tomografu. Poslední takové měření bylo v loňském roce.

Beethovenův platan, jak se památnému stromu přezdívá, je jedním z 202 památných stromů v hlavním městě, o něž se Lesy hl. m. Prahy starají. Jeho stáří je odhadováno na 270 až 290 let a traduje se, že pod jeho rozložitou korunou o průměru 38 metrů odpočíval sám Ludwig van Beethoven, když v roce 1796 pobýval v Praze.

Díky svojí výšce 33 metrů a obvodu kmene 712 cm je označován za nejmohutnější památný strom Prahy.


Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

Dnes v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

Dnes v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru