dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
31°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
32°C
Arboristé ošetřili Beethovenův platan, nejmohutnější strom svého druhu v Praze
Foto: Lesy hl. m. Prahy /2x/

Arboristé ošetřili Beethovenův platan, nejmohutnější strom svého druhu v Praze

Nejstarší a nejmohutnější platan v Praze, který roste v zahradě Velkopřevorského paláce u Lennonovy zdi, se v listopadu dočkal odborného ošetření. Arboristé pomocí stromolezecké techniky a vysokozdvižných plošin ořezali některé z větví stromu tak, aby snížili těžiště koruny a strom získal větší stabilitu.

platan-2 Platan starý téměř tři století je místy napaden dřevokaznou houbou a ve spodní části kmene je uzavřená dutina, která spolu s hnilobou může narušit stabilitu stromu. Proto Lesy hl. m. Prahy pravidelně monitorují stav stromu pomocí stromového tomografu. Poslední takové měření bylo v loňském roce.

Beethovenův platan, jak se památnému stromu přezdívá, je jedním z 202 památných stromů v hlavním městě, o něž se Lesy hl. m. Prahy starají. Jeho stáří je odhadováno na 270 až 290 let a traduje se, že pod jeho rozložitou korunou o průměru 38 metrů odpočíval sám Ludwig van Beethoven, když v roce 1796 pobýval v Praze.

Díky svojí výšce 33 metrů a obvodu kmene 712 cm je označován za nejmohutnější památný strom Prahy.


Praha 7 nabízí zdarma kompostéry do domů

Dnes v 07:01

Sedmá městská část navazuje na úspěšný projekt z minulého volebního období, kdy do vnitrobloků a dvorků bytových domů poskytovala zahradní kompostéry zdarma. Do domácího kompostování se v minulých letech pustilo 33 domů. Nyní Praha 7 nabízí dalších...

Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru