Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
CestováníPrávo

Aplikace s vašimi právy, když stojí trajekty i letadla

Dopravu na severu Evropy úterý ochromily silné bouře. Stály letadla, trajekty, autobusové i železniční linky – svá práva v případě mimořádných situací najdou cestující v bezplatné mobilní aplikaci „ECC-Net: Travel“.

Obsahuje nejen podrobné informace o právech spotřebitelů v osmi různých oblastech a v častých situacích, jako je zrušení či zpoždění letu i plavby trajektem nebo problémy s ubytováním, ale nabízí i konkrétní fráze, jak se o svá práva přihlásit v mateřštině obchodníka, a to v 25 jazycích. Aplikaci si lze zdarma stáhnout či aktualizovat na Google Play Store, v Apple App Store a ve Windows Phone Store.

„Pokud je zrušená plavba trajektem a očekává se odplutí trajektu po pominutí bouřek, což může být i na druhý třetí den, lidé v případě špatného počasí nemohou požadovat bezplatné ubytování v hotelu, jako je tomu u mimořádných situací v případě letecké, železniční nebo dálkové autobusové dopravy,“ upozorňuje Ondřej Tichota, ředitel Evropského spotřebitelského centra Česko.

„Ve všech typech dopravy má ale právo na bezplatné jídlo a občerstvení v množství přiměřeném čekací době. Pokud byl spoj zrušen, mají cestující právo na přesměrování na náhradní spoj, ale také právo na vrácení ceny jízdného. Odstoupením od smlouvy zaniká právo na občerstvení a v případě letu i na ubytování,“ pokračuje.

U zrušených a významně zpožděných letů nemají cestující právo na náhradu škody ve výši 250 až 600 eur, protože nejde o vinu na straně dopravce, dozví se člověk v aplikaci. Po jejím spuštění si uživatel vybere jazyk, ve kterém bude aplikaci užívat, a pak zemi, v níž se nachází. Díky tomu se vše automaticky zaměří pouze na danou destinaci a vedle informací o jeho právech se uživateli zobrazí i konkrétní věty pro žádost například o bezplatnou péči přímo v oficiálním jazyce či jazycích státu podnikatele.

„V aplikaci si uživatel česky přečtete, co může v dané situaci požadovat, tedy například bezplatnou péči při zpoždění a zrušení letu. A v aplikaci rovněž rychle najde kontakt na českou ambasádu v zemi EU, kde se nachází,“ uvádí Ondřej Tichota. Dalšími oblastmi, kterým se aplikace věnuje, jsou nákup v obchodě, pronájem vozidla a lékařské ošetření.

Pokud se člověk dostane do situace, kterou nebude schopen s podnikatelem z jiné země EU, Norska či Islandu vyřešit s pomocí aplikace, snadno si najde kontakt na Evropské spotřebitelské centrum, které v takových případech bezplatně asistuje.


Autor: red

EPU na dovolené najde zajímavá místa po celé republice

22. května 2024 v 07:46

Aplikace EPU na jednom místě sdružuje aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. V současnosti si můžete vybrat z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena vzdálenost, celkové převýšení, krátký popis a předpokládaná...

Tip na výlet: Parní víkend

10. května 2024 v 07:38

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní...

Tip na výlet: Pouť Českého Anděla

3. května 2024 ve 12:47

Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude...

Bezplatná právní poradna Prahy 15 opět otevřena

24. dubna 2024 v 08:21

Praze 15 se podařilo získat dotaci v rámci programu prevence kriminality, jehož součástí je také podpora právní služby seniorům a matkám samoživitelkám.

Další články
Nahoru