Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
CestováníPrávo

Aplikace s vašimi právy, když stojí trajekty i letadla

Dopravu na severu Evropy úterý ochromily silné bouře. Stály letadla, trajekty, autobusové i železniční linky – svá práva v případě mimořádných situací najdou cestující v bezplatné mobilní aplikaci „ECC-Net: Travel“.

Obsahuje nejen podrobné informace o právech spotřebitelů v osmi různých oblastech a v častých situacích, jako je zrušení či zpoždění letu i plavby trajektem nebo problémy s ubytováním, ale nabízí i konkrétní fráze, jak se o svá práva přihlásit v mateřštině obchodníka, a to v 25 jazycích. Aplikaci si lze zdarma stáhnout či aktualizovat na Google Play Store, v Apple App Store a ve Windows Phone Store.

„Pokud je zrušená plavba trajektem a očekává se odplutí trajektu po pominutí bouřek, což může být i na druhý třetí den, lidé v případě špatného počasí nemohou požadovat bezplatné ubytování v hotelu, jako je tomu u mimořádných situací v případě letecké, železniční nebo dálkové autobusové dopravy,“ upozorňuje Ondřej Tichota, ředitel Evropského spotřebitelského centra Česko.

„Ve všech typech dopravy má ale právo na bezplatné jídlo a občerstvení v množství přiměřeném čekací době. Pokud byl spoj zrušen, mají cestující právo na přesměrování na náhradní spoj, ale také právo na vrácení ceny jízdného. Odstoupením od smlouvy zaniká právo na občerstvení a v případě letu i na ubytování,“ pokračuje.

U zrušených a významně zpožděných letů nemají cestující právo na náhradu škody ve výši 250 až 600 eur, protože nejde o vinu na straně dopravce, dozví se člověk v aplikaci. Po jejím spuštění si uživatel vybere jazyk, ve kterém bude aplikaci užívat, a pak zemi, v níž se nachází. Díky tomu se vše automaticky zaměří pouze na danou destinaci a vedle informací o jeho právech se uživateli zobrazí i konkrétní věty pro žádost například o bezplatnou péči přímo v oficiálním jazyce či jazycích státu podnikatele.

„V aplikaci si uživatel česky přečtete, co může v dané situaci požadovat, tedy například bezplatnou péči při zpoždění a zrušení letu. A v aplikaci rovněž rychle najde kontakt na českou ambasádu v zemi EU, kde se nachází,“ uvádí Ondřej Tichota. Dalšími oblastmi, kterým se aplikace věnuje, jsou nákup v obchodě, pronájem vozidla a lékařské ošetření.

Pokud se člověk dostane do situace, kterou nebude schopen s podnikatelem z jiné země EU, Norska či Islandu vyřešit s pomocí aplikace, snadno si najde kontakt na Evropské spotřebitelské centrum, které v takových případech bezplatně asistuje.


Autor: red

V anketě Kemp roku letos zvítězil Autocamp Sedmihorky

21. září 2023 ve 12:19

Z více jak šestnácti set rekreačních areálů v České republice a na Slovensku vybírali letos hlasující ten nejlepší. A oproti loňskému roku narostl počet jejich hlasů téměř trojnásobně. K rekordnímu zájmu o účast v anketě Kemp roku přispěla kompletně zmodernizované platforma dokempu.cz,...

Pomoc lidem ve finanční tísni zintenzivňují innogy a občanské poradny

13. září 2023 ve 23:20

Společný projekt energetické firmy innogy a Asociace občanských poraden (AOP) pomohl v rámci celé České republiky v tomto roce již více než 10 tisícům klientů. Jedná se současně o zákazníky dodavatelů energií napříč trhem. Zejména kvůli rostoucím cenám v důsledku vysoké inflace totiž roste počet...

Vojenské lesy zvou na druhý ročník Brdského stromsázení, tentokrát na Jinecku

21. srpna 2023 ve 12:18

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zvou širokou veřejnost na druhý ročník dobrovolnické akce BRDSKÉ STROMSÁZENÍ, jejímž cílem je zpestřit krajinu výsadbou ovocných stromů a zapojit veřejnost do adaptace lesů na klimatickou změnu. Celodenní program se bude konat v sobotu 9. září...

Slovensko jako na dlani. Inspirace na cesty po krásách našich nejbližších sousedů

9. srpna 2023 ve 21:35

Zbývá vám ještě pár dní dovolené? V tom případě na nic nečekejte a vyrazte na Slovensko. Země našich bratrů, kde se nad hlavou tyčí Tatry a v údolí přírodní i historické památky, nabídne nejen úchvatné výhledy, malebná jezera nebo historická města. Náš východní soused toho skrývá mnohem víc a...

Další články
Nahoru