dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Apetit developerů se vyhrotil, nešťastná česká vlastnost mu nahrává
Torzo bývalé tiskárny v Opletalově ulici se již poroučelo k zemi, zůstala jen fasáda. Kozákův dům (vlevo) možná také bude zbourán. Foto: Klub Za starou Prahu

Apetit developerů se vyhrotil, nešťastná česká vlastnost mu nahrává

V Pražské památkové rezervaci jsou bezprostředně ohroženy dva domy: hojně diskutovaný Kozákův dům na Václavském náměstí a dům na počátku Revoluční třídy. Pro server Pražský patriot to uvedla předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková. Demolice se ale podle jejích slov chystá i na mnohé domy v širším centru – v Holešovicích, Karlíně, na Smíchově či na Žižkově.

PhDr. Kateřina Bečková

Předsedkyně Klubu Za starou Prahu.

Pracuje jako kurátorka historických sbírek v Muzeu hlavního města Prahy (historické fotografie, Langweilův model Prahy).

V publikační a odborné činnosti se zabývá stavebními proměnami Prahy v 19. a 20. století zejména v souvislosti s tématem „zmizelé Prahy“.

Jaké objekty jsou v současné době v Praze v ohrožení?
Demolicí jsou v Pražské památkové rezervaci ohroženy bezprostředně dva objekty: dům č.p. 1601 na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice a dům č.p. 1502 na počátku Revoluční třídy. Oba mají padnout za oběť nové komerční výstavbě. Demolice se nepochybně chystá i na mnohé domy v širším centru, přesněji na území bývalých historických předměstí, jako jsou Holešovice, Karlín, Smíchov, Žižkov a další.

Jak je to možné?
Současný podnikatelský stavební apetit se vyhrotil do té podoby, že dům, který není chráněn sám o sobě jako kulturní památka, je potenciálně ohrožen. Na názor místních obyvatel a patriotů, pro něž představují historické domy a jejich skupiny významný rys identity čtvrti či prostředí jejich domova, sotva kdy některý z rozhodujících orgánů bere ohled.

katerina-beckova-nahled

Kateřina Bečková

O domu na Václavském náměstí se už mnoho napsalo. Přesto, můžete stručně zmínit jeho „příběh“?
Dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice byl postaven kolem roku 1880, ale jeho současná podoba pochází z modernistické přestavby z roku 1922. Současná podoba domu je syntézou pozdního kubismu a neoklasicismu. Podle architekta představy Bohumíra Kozáka se mu také říká Kozákův dům. Dům je nenápadný, ale architektoniky nápaditý. Jeho vlastník, kterému patří i sousední hotel Jalta a pozemek po již loni zbořené budově redakce Národních listů, chce na jeho místě a dvorních pozemcích postavit monoblok s obchodní i administrativní funkcí. Návrh novostavby nazývá Květinovým domem a stavebník jej prezentuje jako významný přínos pro Prahu, což podle mého názoru neobstojí.

kozakuv-dum-vaclavske-namesti-nahled

Demolicí ohrožený dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice

Jak to nyní s osudem domu vypadá?
V současné chvíli se projednává na stavebním odboru magistrátu odvolání proti Prahou 1 již vydanému územnímu rozhodnutí, které novostavbu povoluje. Celá historie snah o záchranu domu je ale velmi košatá a trvá již nejméně pět let. Všechny peripetie a kopie dokumentů máme vyvěšeny na stránkách Klubu Za starou Prahu.

Ještě je tedy naděje, že dům zbourán nebude?
Nejnovější situace v této kauze je velmi dramatická. Stavebník začal vyhrožovat jednomu z účastníků řízení, který se odvolal proti územnímu rozhodnutí, a pod nátlakem žaloby o úhradu škody v řádech miliónů ho nutí k stažení odvolání. Pevně doufám, že advokát toho nebohého odvolatele již podal trestní oznámení. Přitom ten člověk jen využil svého práva účastníka řízení, které mu dává stavební zákon a správní řád. Tato kauza je v mnoha ohledech precedentní.

ohrozeny-dum-v-revolucni-nahled

Dům v Revoluční ulici

O domu na počátku Revoluční třídy se toho ví méně…
Tento dům je ranou neorenesanční řadovou stavbou činžovního domu z roku 1868. Tehdy byla nově postavena celá řada domů v návaznosti na nový most, spojující tehdejší Eliščinu třídu s novou silnicí pod Letnou. Nárožní budova takzvaných Eliščiných lázní byla zbořena již ve 40. letech 20. století a dům, o který se nyní jedná, se stal prvním v řadě od mostu s obnaženou štítovou zdí.

A nyní je tedy v ohrožení?
Zmíněné postavení a zajímavá poloha z něj již celá desetiletí dělá terč různých stavebních záměrů. V současné době – po změně vlastníka v loňském roce, s nímž byly spojeny dva neúspěšné pokusy o schválení novostavby – oslovil nový majitel architektku Evu Jiřičnou, která připravuje do schvalovacího památkářského řízení zcela nový architektonický návrh.

Jak se vlastně daří bránit se developerským snahám?
Domnívám se, že z obecného hlediska není na developerském podnikání nic zlého a špatného. Problém je ale v klientelismu prorostlému hluboko do schvalovacích míst, na jehož základě si developeři mohou dovolit mnohem více, než by bylo možné při nezávislém schvalování.

ukazka-ohrozeneho-domu-holesovice-nahled

Ukázka zbouraného domu v Holešovicích

To je problém…
A pak je tu ta nešťastná česká vlastnost, že před velkými penězi padáme na zadek a před ostrými lokty poníženě uhýbáme. Problém tedy podle mne není v hysterické občanské společnosti, která kvůli všemu protestuje, problém je v submisivním úřednictvu, které nejen nedokáže hájit veřejné zájmy, ale někdy je ani nedokáže od těch soukromých rozpoznat.

Co je důsledkem?
Pak dochází k situacím, že památkové hodnoty se musí hájit skrz zákon o ochraně přírody a krajiny, a musíme využívat dalších krajních prostředků, jako jsou demonstrace, petice a třeba i nátlak přes média. Mám-li shrnout skóre, pak developeři rozhodně vedou.

Můžete něco říci o Klubu Za starou Prahu, v jehož čele stojíte?
Klub Za starou Prahu byl založen v roce 1900. Tehdy prožívala Praha asanaci, velkou stavební akci organizovanou pražským magistrátem, při níž se kromě řady zchátralých budov zbořilo mnoho významných stavebních památek jen proto, že na oficiálních místech je ještě nedokázali docenit. Proto jsme dnes tak ostražití, protože po více než stoleté zkušenosti klubu víme, že historické stavby mají tendenci se časem zhodnocovat a často se trápíme tím, že se v minulosti něco neuváženě zbořilo jako průměrná stavba, protože její kvality nebyl nikdo schopen posoudit v souvislostech.

ukazka-ohrozeneho-domu-kosire-nahled

Ukázka zbouraného domu v Košířích

Klub tedy funguje nepřetržitě od roku 1900?
Ano. Protože památková péče je nepolitická disciplína a navíc byla oficiální prioritou kulturní politiky minulého režimu, Klub Za starou Prahu zázrakem přežil všechna rušení spolků a funguje skutečně bez přerušení již 115. rok. V současné době má klub asi 900 členů, stálé sídlo v takzvané Juditině věži na malostranském konci Karlova mostu a tamtéž provozuje specializované knihkupectví, pravidelné přednášky a kulturní akce.

Podívejte se: Fotografie ruiny osady Buďánka, která byla připomínkou průmyslové minulosti Smíchova 

Obrazem: Chátrající domy v centru dělají ostudu 

ukazka-ohrozeneho-domu-petynka-nahled

Ohrožený dům na Petynce

ohrozeny-dum-v-revolucni-2-nahled

Dům v Revoluční ulici, kterému také hrozí demolice


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru