
Antikoncepce slaví svůj mezinárodní den, pořád kolem ní panuje řada mýtů
26. září 2019 11:40
„Ať se na mne nikdo nezlobí, ale antikoncepce je absolutně zbytečně démonizovaná. Stále přetrvávají v názorech a myšlenkách laické veřejnosti teorie například o nutném ,očišťovacím obdob´ před případnou graviditou po vysazení antikoncepce, teorie o tom, že antikoncepce snižuje schopnost mít v budoucnu potomky nebo že zvyšuje absolutně riziko nádorových onemocnění nebo genetických poruch reprodukčních buněk. Jsou to nesmysly“, vypočítává lékař, který se mýty kolem antikoncepce ve své praxi setkává pravidelně.
Lidé by si podle něj prý měli uvědomit, že v medicíně vždy platí základní pravidlo, aby očekávaný pozitivní efekt převážil rizika. U antikoncepce, ať už ženské nebo mužské to prý platí ve všech ohledech. Odborný lékař dnes umí „ušít“ antikoncepci takzvaně na tělo a neexistuje žádná „přirozená“ univerzální ochrana nechtěného těhotenství, jak o ní rádi hovoří anonymní „psychogynekologové“ bez vzdělání a praxe na sociálních sítích či internetu.
„Staří Řekové radily ženám, aby při menstruaci třikrát plivly žábě do tlamy a předejdou nechtěnému početí. Zhruba na stejné úrovni, akorát zabalené do lépe vypadajících slov, jsou rady dnešních zastánců přírodních metod. Pravda je ale taková, že moderní antikoncepce zlepšuje naše životy a měli bychom za ní být rádi,“ myslí si MUDr. Štěpán Budka.
Mezinárodní den antikoncepce byl poprvé vyhlášen v roce 2007 a hlavním cílem bylo snížit počet nechtěných těhotenství. Dnes je celosvětová kampaň zaměřená i na osvětu ohledně bezpečného sexu a celkově zvyšování povědomí o sexuálním reproduktivním zdraví.