Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Antigenní testování v Praze ukázalo, že se covid-19 ve školách vyskytuje
Antigenní testování dětí. Foto: JP

Antigenní testování v Praze ukázalo, že se covid-19 ve školách vyskytuje

Neočkovaní žáci pražských základních a středních škol se včera otestovali na covid-19. Podle výsledků antigenních testů se vyskytuje nákaza ve školách u jednotlivců.

Například v Základní škole (ZŠ) Antonína Čermáka v Praze 6 vyšel pozitivní výsledek 13 žákům ze zhruba 400. Na základních školách míří kvůli covidu-19 do karantény na distanční vzdělávání často celé třídy.

Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které včera oslovila ČTK. Pozitivní výsledky antigenních testů ze samoodběru budou muset ještě potvrdit přesnější laboratorní PCR testy.

Testování na covid-19 se včera konalo ve školách v 31 ze 77 okresů v Česku. Okresy vybralo ministerstvo zdravotnictví na konci října podle výskytu nákazy nad 300 případů na 100 000 obyvatel.

V Praze se podle statistik ministerstva školství mělo týkat zhruba 280 základních a 190 středních škol, do kterých chodí kolem 180 000 žáků.

Například v ZŠ Antonína Čermáka v Praze 6 mělo včera pozitivní antigenní test 13 ze 400 dětí. Podle ředitele školy Petra Karvánka ale možná PCR testy ukážou, že děti nákazu nemají, protože antigenní testy nejsou tolik spolehlivé.

Poukázal na to, že 28 antigenních testů museli včera žáci ve škole opakovat, protože vyšly neprůkazné.

Školy v Praze 6 se díky podpoře zřizovatele testovaly už minulé pondělí PCR testy. V ZŠ Antonína Čermáka se tehdy podle Karvánka potvrdila nákaza u pěti dětí, kvůli čemuž muselo pět tříd zhruba na týden přejít na výuku na dálku v karanténě. V současnosti je podle něj doma s nákazou covidem-19 asi šest až osm žáků.

V ZŠ Vratislavova v Praze 2 mělo včera pozitivní antigenní test pět dětí ze dvou tříd. Testovala se většina z 325 žáků, které škola má. V uplynulých týdnech byly podle ředitele Jiřího Trundy dvě třídy v karanténě a aktuálně jsou opět dvě.

V ZŠ Hanspaulka v Praze 6 mělo včera pozitivní test sedm dětí z 367, řekla ředitelka Marie Pojerová.

V Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7 či v Gymnáziu Budějovická v Praze 4 je většina studentů již očkovaných, takže se testovat nemuseli. V Gymnáziu Nad Štolou podstoupilo testy asi 250 z 900 žáků a pozitivní byl jeden, uvedla ředitelka školy Renata Schejbalová.

V Gymnáziu Budějovická vyšel pozitivní test podle ředitelky Zdeňky Bednářové dvěma studujícím. Neočkovaných je ve škole asi 280 žáků z 650 a k testování se podle ní dobrovolně připojilo i 40 očkovaných studentů, jimž všem vyšly testy negativní, dodala.

Podle Bednářové se nákaza na gymnáziu vyskytla už v uplynulých týdnech, do karantény ale žádná celá třída zatím nemusela. „Měli jsme v karanténě vždy jen několik dětí ze třídy, nejvíc jich bylo 11, takže jsme nemuseli přistoupit k distančnímu vzdělávání," uvedla.

Většina ve třídě podle ní byla vždy očkovaná, takže mohla chodit do školy. Neočkovaní v karanténě nebo nemocní se pak vzdělávali na dálku.

Pozitivní test vyšel včera také dvěma studentům z Masarykovy střední školy chemické v Praze 1. Neočkovaných je tam podle ředitele Jiřího Zajíčka asi třetina z 380 studentů.


Autor: ČTK

Milostivé léto v Praze 2

Dnes v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Dnes v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Dnes v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

Včera v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

Včera v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

Včera v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

Včera v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

Včera v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru