Dnes Středa - jasno 21°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Antigenní testování v Praze ukázalo, že se covid-19 ve školách vyskytuje
Antigenní testování dětí. Foto: JP

Antigenní testování v Praze ukázalo, že se covid-19 ve školách vyskytuje

Neočkovaní žáci pražských základních a středních škol se včera otestovali na covid-19. Podle výsledků antigenních testů se vyskytuje nákaza ve školách u jednotlivců.

Například v Základní škole (ZŠ) Antonína Čermáka v Praze 6 vyšel pozitivní výsledek 13 žákům ze zhruba 400. Na základních školách míří kvůli covidu-19 do karantény na distanční vzdělávání často celé třídy.

Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které včera oslovila ČTK. Pozitivní výsledky antigenních testů ze samoodběru budou muset ještě potvrdit přesnější laboratorní PCR testy.

Testování na covid-19 se včera konalo ve školách v 31 ze 77 okresů v Česku. Okresy vybralo ministerstvo zdravotnictví na konci října podle výskytu nákazy nad 300 případů na 100 000 obyvatel.

V Praze se podle statistik ministerstva školství mělo týkat zhruba 280 základních a 190 středních škol, do kterých chodí kolem 180 000 žáků.

Například v ZŠ Antonína Čermáka v Praze 6 mělo včera pozitivní antigenní test 13 ze 400 dětí. Podle ředitele školy Petra Karvánka ale možná PCR testy ukážou, že děti nákazu nemají, protože antigenní testy nejsou tolik spolehlivé.

Poukázal na to, že 28 antigenních testů museli včera žáci ve škole opakovat, protože vyšly neprůkazné.

Školy v Praze 6 se díky podpoře zřizovatele testovaly už minulé pondělí PCR testy. V ZŠ Antonína Čermáka se tehdy podle Karvánka potvrdila nákaza u pěti dětí, kvůli čemuž muselo pět tříd zhruba na týden přejít na výuku na dálku v karanténě. V současnosti je podle něj doma s nákazou covidem-19 asi šest až osm žáků.

V ZŠ Vratislavova v Praze 2 mělo včera pozitivní antigenní test pět dětí ze dvou tříd. Testovala se většina z 325 žáků, které škola má. V uplynulých týdnech byly podle ředitele Jiřího Trundy dvě třídy v karanténě a aktuálně jsou opět dvě.

V ZŠ Hanspaulka v Praze 6 mělo včera pozitivní test sedm dětí z 367, řekla ředitelka Marie Pojerová.

V Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7 či v Gymnáziu Budějovická v Praze 4 je většina studentů již očkovaných, takže se testovat nemuseli. V Gymnáziu Nad Štolou podstoupilo testy asi 250 z 900 žáků a pozitivní byl jeden, uvedla ředitelka školy Renata Schejbalová.

V Gymnáziu Budějovická vyšel pozitivní test podle ředitelky Zdeňky Bednářové dvěma studujícím. Neočkovaných je ve škole asi 280 žáků z 650 a k testování se podle ní dobrovolně připojilo i 40 očkovaných studentů, jimž všem vyšly testy negativní, dodala.

Podle Bednářové se nákaza na gymnáziu vyskytla už v uplynulých týdnech, do karantény ale žádná celá třída zatím nemusela. „Měli jsme v karanténě vždy jen několik dětí ze třídy, nejvíc jich bylo 11, takže jsme nemuseli přistoupit k distančnímu vzdělávání," uvedla.

Většina ve třídě podle ní byla vždy očkovaná, takže mohla chodit do školy. Neočkovaní v karanténě nebo nemocní se pak vzdělávali na dálku.

Pozitivní test vyšel včera také dvěma studentům z Masarykovy střední školy chemické v Praze 1. Neočkovaných je tam podle ředitele Jiřího Zajíčka asi třetina z 380 studentů.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru