dnes
Pondělí - jasno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
13°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
ANO v Praze 8 chce z úsporných důvodů snížit počet zastupitelů o deset. Chucpe, reaguje opozice
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

ANO v Praze 8 chce z úsporných důvodů snížit počet zastupitelů o deset. Chucpe, reaguje opozice

V Praze 8 by mohl pro příští volební období klesnout počet zastupitelů z 45 až na zákonné minimum 35 členů. Změnu navrhují zastupitelé ANO. ČTK to dnes sdělil místostarosta Matěj Fichtner (ANO). Důvodem je finanční úspora. Zastupitelé budou o snížení počtu členů jednat v květnu. Rozhodnou i o počtu volebních obvodů. Opoziční ODS a TOP 09 se změnou počtu členů zastupitelstva nesouhlasí. V Praze 8 vládne ČSSD, ANO a Zelení s podporou KSČM.

„Zákon o hlavním městě Praze stanoví, že počet zastupitelů naší městské části lze stanovit v rozmezí 35 až 45. Klub se dohodl, že podpoří dolní hranici. Koalice se na tom neshodne, takže je to názor pouze našeho klubu. Jak dopadne jednání v zastupitelstvu, netuším, strany na to mají různé názory," uvedl Fichtner.

Starosta Roman Petrus (ČSSD) řekl, že sociální demokraté proti snížení počtu nejsou. „Já to v minulých volebních obdobích dokonce sám navrhoval, ani jednou to neprošlo. Názor neměním a pro snížení jsem i nyní, jde jen o to, na kolik," řekl Petrus.

ČSSD prý prosazuje variantu 39členného zastupitelstva. Dokument, který bude zastupitelům předložen, proto bude počítat s několika variantami a bude záležet na výsledku hlasování.

Proti návrhu se staví TOP 09. „Praha 8 má přes 100 000 obyvatel a současný počet zastupitelů je k vysokému počtu obyvatel adekvátní. Obdobně velké části jako Praha 4 nebo Praha 6 mají také 45 zastupitelů. Snížení považujeme za nedemokratické a zbytečné," uvedla předsedkyně zastupitelů TOP 09 Petra Hainzová. S tím Petrus nesouhlasí. „Demokracie se nesníží, počet s tím nemá nic společného," řekl.

Nesouhlasí ani ODS. „Nejsme tomu příliš naklonění, zatím nevidíme žádný relevantní argument pro snížení. Argument o šetření peněz z úst radního pro finance této koalice se mi jeví jako chucpe. Problém není v počtu zastupitelů, ale uvolněných funkcionářů na radnici," uvedl předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Gros.

Vedení městské části chce na květnovém zasedání předložit zastupitelům k projednání rovněž dokument určující počet volebních obvodů. „Na tom jsme se v koalici shodli, obvod bude jeden," řekl Petrus.

Volby v roce 2014 vyhrálo v Praze 8 ANO, druhá skončila ODS a třetí TOP 09. Na koalici se domluvily hnutí ANO, ČSSD a Strana zelených. Koaliční partneři však mají ve 45členném zastupitelstvu jen 20 hlasů – zbylé jim dodává KSČM, která podpořila vznik nové rady. Minulé volební období vládla v Praze 8 ODS s TOP 09.


TOP 09 v Praze 10 poskytla volební plochy kampani Díky mami, díky tati

20. října 2018 v 08:08

TOP 09 v Praze 10 se rozhodla, že plochy, které si pronajala před komunálními volbami, přenechá Klubu K2. Na billboardech i světelných poutačích u metra tak bude k vidění kampaň „Díky mami, díky tati“.

Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

17. října 2018 v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

Další články
Nahoru