dnes
Čtvrtek - jasno
27°C
zítra
Pátek - skorojasno
24°C
pozítří
Sobota - jasno
28°C
ANO v Praze 8 chce z úsporných důvodů snížit počet zastupitelů o deset. Chucpe, reaguje opozice
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

ANO v Praze 8 chce z úsporných důvodů snížit počet zastupitelů o deset. Chucpe, reaguje opozice

V Praze 8 by mohl pro příští volební období klesnout počet zastupitelů z 45 až na zákonné minimum 35 členů. Změnu navrhují zastupitelé ANO. ČTK to dnes sdělil místostarosta Matěj Fichtner (ANO). Důvodem je finanční úspora. Zastupitelé budou o snížení počtu členů jednat v květnu. Rozhodnou i o počtu volebních obvodů. Opoziční ODS a TOP 09 se změnou počtu členů zastupitelstva nesouhlasí. V Praze 8 vládne ČSSD, ANO a Zelení s podporou KSČM.

„Zákon o hlavním městě Praze stanoví, že počet zastupitelů naší městské části lze stanovit v rozmezí 35 až 45. Klub se dohodl, že podpoří dolní hranici. Koalice se na tom neshodne, takže je to názor pouze našeho klubu. Jak dopadne jednání v zastupitelstvu, netuším, strany na to mají různé názory," uvedl Fichtner.

Starosta Roman Petrus (ČSSD) řekl, že sociální demokraté proti snížení počtu nejsou. „Já to v minulých volebních obdobích dokonce sám navrhoval, ani jednou to neprošlo. Názor neměním a pro snížení jsem i nyní, jde jen o to, na kolik," řekl Petrus.

ČSSD prý prosazuje variantu 39členného zastupitelstva. Dokument, který bude zastupitelům předložen, proto bude počítat s několika variantami a bude záležet na výsledku hlasování.

Proti návrhu se staví TOP 09. „Praha 8 má přes 100 000 obyvatel a současný počet zastupitelů je k vysokému počtu obyvatel adekvátní. Obdobně velké části jako Praha 4 nebo Praha 6 mají také 45 zastupitelů. Snížení považujeme za nedemokratické a zbytečné," uvedla předsedkyně zastupitelů TOP 09 Petra Hainzová. S tím Petrus nesouhlasí. „Demokracie se nesníží, počet s tím nemá nic společného," řekl.

Nesouhlasí ani ODS. „Nejsme tomu příliš naklonění, zatím nevidíme žádný relevantní argument pro snížení. Argument o šetření peněz z úst radního pro finance této koalice se mi jeví jako chucpe. Problém není v počtu zastupitelů, ale uvolněných funkcionářů na radnici," uvedl předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Gros.

Vedení městské části chce na květnovém zasedání předložit zastupitelům k projednání rovněž dokument určující počet volebních obvodů. „Na tom jsme se v koalici shodli, obvod bude jeden," řekl Petrus.

Volby v roce 2014 vyhrálo v Praze 8 ANO, druhá skončila ODS a třetí TOP 09. Na koalici se domluvily hnutí ANO, ČSSD a Strana zelených. Koaliční partneři však mají ve 45členném zastupitelstvu jen 20 hlasů – zbylé jim dodává KSČM, která podpořila vznik nové rady. Minulé volební období vládla v Praze 8 ODS s TOP 09.


Praha 7 začne nakupovat energie z obnovitelných zdrojů

18. června 2019 v 11:33

V návaznosti na vyhlášení stavu klimatické nouze schválili včera zastupitelé Prahy 7 záměr uplatnit u nákupu energií záruky původu z obnovitelných zdrojů. Sedmá městská část nakupuje od roku 2016 plyn a elektřinu za výhodnější ceny v aukcích na komoditní burze.

Další články
Nahoru