dnes
Neděle - zatazeno
16°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
21°C
pozítří
Úterý - skorojasno
23°C
ANO v Praze 8 chce z úsporných důvodů snížit počet zastupitelů o deset. Chucpe, reaguje opozice
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

ANO v Praze 8 chce z úsporných důvodů snížit počet zastupitelů o deset. Chucpe, reaguje opozice

V Praze 8 by mohl pro příští volební období klesnout počet zastupitelů z 45 až na zákonné minimum 35 členů. Změnu navrhují zastupitelé ANO. ČTK to dnes sdělil místostarosta Matěj Fichtner (ANO). Důvodem je finanční úspora. Zastupitelé budou o snížení počtu členů jednat v květnu. Rozhodnou i o počtu volebních obvodů. Opoziční ODS a TOP 09 se změnou počtu členů zastupitelstva nesouhlasí. V Praze 8 vládne ČSSD, ANO a Zelení s podporou KSČM.

„Zákon o hlavním městě Praze stanoví, že počet zastupitelů naší městské části lze stanovit v rozmezí 35 až 45. Klub se dohodl, že podpoří dolní hranici. Koalice se na tom neshodne, takže je to názor pouze našeho klubu. Jak dopadne jednání v zastupitelstvu, netuším, strany na to mají různé názory," uvedl Fichtner.

Starosta Roman Petrus (ČSSD) řekl, že sociální demokraté proti snížení počtu nejsou. „Já to v minulých volebních obdobích dokonce sám navrhoval, ani jednou to neprošlo. Názor neměním a pro snížení jsem i nyní, jde jen o to, na kolik," řekl Petrus.

ČSSD prý prosazuje variantu 39členného zastupitelstva. Dokument, který bude zastupitelům předložen, proto bude počítat s několika variantami a bude záležet na výsledku hlasování.

Proti návrhu se staví TOP 09. „Praha 8 má přes 100 000 obyvatel a současný počet zastupitelů je k vysokému počtu obyvatel adekvátní. Obdobně velké části jako Praha 4 nebo Praha 6 mají také 45 zastupitelů. Snížení považujeme za nedemokratické a zbytečné," uvedla předsedkyně zastupitelů TOP 09 Petra Hainzová. S tím Petrus nesouhlasí. „Demokracie se nesníží, počet s tím nemá nic společného," řekl.

Nesouhlasí ani ODS. „Nejsme tomu příliš naklonění, zatím nevidíme žádný relevantní argument pro snížení. Argument o šetření peněz z úst radního pro finance této koalice se mi jeví jako chucpe. Problém není v počtu zastupitelů, ale uvolněných funkcionářů na radnici," uvedl předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Gros.

Vedení městské části chce na květnovém zasedání předložit zastupitelům k projednání rovněž dokument určující počet volebních obvodů. „Na tom jsme se v koalici shodli, obvod bude jeden," řekl Petrus.

Volby v roce 2014 vyhrálo v Praze 8 ANO, druhá skončila ODS a třetí TOP 09. Na koalici se domluvily hnutí ANO, ČSSD a Strana zelených. Koaliční partneři však mají ve 45členném zastupitelstvu jen 20 hlasů – zbylé jim dodává KSČM, která podpořila vznik nové rady. Minulé volební období vládla v Praze 8 ODS s TOP 09.


Hospodaření Prahy 6 skončilo minulý rok v přebytku 68 milionů korun

20. června 2018 ve 23:06

Hospodaření radnice Prahy 6 skončilo loni v přebytku 67,9 milionu korun. Příjmy byly 1,08 miliardy a výdaje 1,01 miliardy korun. Výsledek hospodaření dnes projednali zastupitelé městské části, uvedla ČTK.

V Praze 3 vznikla nová koalice. Co k tomu řekli její členové?

13. června 2018 v 09:23

Koaliční krize na radnici Prahy 3 včera skončila. Zastupitelé na své řádné schůzi nejprve odvolali starostku Vladislavu Hujovou a následně starostou zvolili Alexandera Bellu z ODS.

Nový starosta Prahy 3 Bellu prozradil priority vládnutí do říjnových voleb

12. června 2018 ve 23:42

Novým starostou Prahy 3 se dnes odpoledne stal Alexander Bellu z ODS. Ve funkci nahradil Vladislavu Hujovou, kterou zastupitelé třetí městské části odvolali. Bellu zveřejnil priority, na které by se chtěl ve funkci zaměřit. Na realizaci má s koaličními partnery čtyři měsíce, voliči půjdou vybírat...

Praha poskytne Nadaci Naše dítě pět bytů

12. června 2018 ve 13:39

V rámci projektu Dobrý start, který má usnadnit mladým lidem odcházejícím z dětských domovů vstup do dospělého života, hlavní město Praha poskytne Nadaci Naše dítě na základě smlouvy o nájmu pět bytů. Ta je bude dále pronajímat právě mladým lidem opouštějícím dětské domovy, kteří by jinak na...

Investiční dotace dostanou ÚPMD a IKEM

12. června 2018 ve 13:30

Na návrh radního pro oblast zdravotnictví Radka Lacka Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s poskytnutím investiční dotace ve výši 4 460 000 Kč Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) a investiční dotace ve výši 2 000 000 Kč Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Finanční prostředky pro...

Lokalita Janovská: Participační setkání se starostou Prahy 15 Milanem Wenzlem

7. června 2018 ve 22:46

Na základě požadavků občanů lokality z oblasti Janovská se 12. června koná setkání se starostou Prahy 15 Milanem Wenzlem.

Další články
Nahoru