dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Sobota - skorojasno
4°C
ANO v Praze 8 chce z úsporných důvodů snížit počet zastupitelů o deset. Chucpe, reaguje opozice
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

ANO v Praze 8 chce z úsporných důvodů snížit počet zastupitelů o deset. Chucpe, reaguje opozice

V Praze 8 by mohl pro příští volební období klesnout počet zastupitelů z 45 až na zákonné minimum 35 členů. Změnu navrhují zastupitelé ANO. ČTK to dnes sdělil místostarosta Matěj Fichtner (ANO). Důvodem je finanční úspora. Zastupitelé budou o snížení počtu členů jednat v květnu. Rozhodnou i o počtu volebních obvodů. Opoziční ODS a TOP 09 se změnou počtu členů zastupitelstva nesouhlasí. V Praze 8 vládne ČSSD, ANO a Zelení s podporou KSČM.

„Zákon o hlavním městě Praze stanoví, že počet zastupitelů naší městské části lze stanovit v rozmezí 35 až 45. Klub se dohodl, že podpoří dolní hranici. Koalice se na tom neshodne, takže je to názor pouze našeho klubu. Jak dopadne jednání v zastupitelstvu, netuším, strany na to mají různé názory," uvedl Fichtner.

Starosta Roman Petrus (ČSSD) řekl, že sociální demokraté proti snížení počtu nejsou. „Já to v minulých volebních obdobích dokonce sám navrhoval, ani jednou to neprošlo. Názor neměním a pro snížení jsem i nyní, jde jen o to, na kolik," řekl Petrus.

ČSSD prý prosazuje variantu 39členného zastupitelstva. Dokument, který bude zastupitelům předložen, proto bude počítat s několika variantami a bude záležet na výsledku hlasování.

Proti návrhu se staví TOP 09. „Praha 8 má přes 100 000 obyvatel a současný počet zastupitelů je k vysokému počtu obyvatel adekvátní. Obdobně velké části jako Praha 4 nebo Praha 6 mají také 45 zastupitelů. Snížení považujeme za nedemokratické a zbytečné," uvedla předsedkyně zastupitelů TOP 09 Petra Hainzová. S tím Petrus nesouhlasí. „Demokracie se nesníží, počet s tím nemá nic společného," řekl.

Nesouhlasí ani ODS. „Nejsme tomu příliš naklonění, zatím nevidíme žádný relevantní argument pro snížení. Argument o šetření peněz z úst radního pro finance této koalice se mi jeví jako chucpe. Problém není v počtu zastupitelů, ale uvolněných funkcionářů na radnici," uvedl předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Gros.

Vedení městské části chce na květnovém zasedání předložit zastupitelům k projednání rovněž dokument určující počet volebních obvodů. „Na tom jsme se v koalici shodli, obvod bude jeden," řekl Petrus.

Volby v roce 2014 vyhrálo v Praze 8 ANO, druhá skončila ODS a třetí TOP 09. Na koalici se domluvily hnutí ANO, ČSSD a Strana zelených. Koaliční partneři však mají ve 45členném zastupitelstvu jen 20 hlasů – zbylé jim dodává KSČM, která podpořila vznik nové rady. Minulé volební období vládla v Praze 8 ODS s TOP 09.


Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 představila priority pro eurovolby

19. února 2019 v 09:15

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík a předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil dnes podepsali smlouvu o spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu. Sestaví společnou kandidátku spolu s dalšími proevropsky smýšlejícími stranami a regionálními...

Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Další články
Nahoru