Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hledáme osm statečných. Hnutí ANO v Praze 11 oslovilo všechny zastupitele
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Hledáme osm statečných. Hnutí ANO v Praze 11 oslovilo všechny zastupitele

Od prosincového rozpadu koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Pirátů a Prahy 11 Sobě v jedenácté městské části všechny zastupitelské kluby vyjednávají o možné spolupráci. Už před Vánoci se vítěz voleb HPP11 kontaktoval s hnutím ANO. Dohromady by v pětatřicetičlenném zastupitelstvu měly tyto dva subjekty pohodlnou většinu jednadvaceti hlasů. Nicméně aktuálně ANO, které má deset zastupitelů, přišlo s výzvou, že hledá do vedení „osm statečných“ napříč politickým spektrem. V neděli večer o tom informoval předseda klubu zastupitelů hnutí ANO v Praze 11 Ondřej Prokop. Nová koalice by měla těsnou většinu osmnácti hlasů.

Po zářijových volbách 2022 si dávali politici v Praze 11 načas a až v prosinci se dohodlo, že městskou část povede již zmíněná koalice HPP11, Pirátů a Prahy 11 Sobě. Nejtěsnější většina osmnácti hlasů, polická nezkušenost a jisté osobní animozity mezi některými členy nové koalice dávaly tušit, že se nebude jednat o vládnutí stabilní a bezproblémové.

To se potvrdilo v polovině loňského listopadu, kdy vedlo pnutí v koalici k tomu, že Piráti oznámili požadavek na odvolání starostky Šárky Zdeňkové (HPP11) a chtěli zahájit dohodovací řízení. Důvodem podle nich měla být nespokojenost s její prací. Zdeňková to označila za zástupné argumenty.

Nicméně zkraje prosince byla skutečně odvolána, pro její konec v čele radnice hlasovalo 19 z 35 zastupitelů, k opozici se přidali Piráti. V polovině prosince radní z HPP11 rezignovali na své funkce v radě městské části. V té době už běžela jednání o nové koalici. A jak v minulosti ukázala praxe na Jižním Městě, ještě možná nějaký ten pátek potrvají. Vyjednávání zde bývají složitá a Praha 11 mívá po volbách ustanovené vedení radnice mezi posledními.

Silným hráčem v současné situaci je bezesporu doposud opoziční hnutí ANO. Své pozice si je vědomo, a proto přišlo s odvážným návrhem, který by mohl teoreticky zatřást stabilitou některých klubů v zastupitelstvu.

„Hnutí ANO vyzývá osm statečných zastupitelů napříč politickým spektrem, aby se připojili k naší výzvě pro lepší Prahu 11. Hnutí ANO má v Praze 11 deset zastupitelů, kteří jsou kompetentními odborníky ve všech oblastech řízení naší městské části. Máme už plné zuby politikaření, konspirací, podrazů a hádek. Hnutí ANO je proto připraveno ihned převzít zodpovědnost a začít pracovat pro občany Jižního Města. Pokud jste na tom stejně, přidejte se k nám,“ zveřejnil v neděli večer výzvu Prokop.

Podle něj to platí jak pro politické strany či hnutí, tak i pro jednotlivé zastupitele, kteří třeba nejsou spokojeni s vedením a směřováním jejich stran. „Hnutí ANO je připraveno každému z osmi statečných předat část odpovědnosti na radnici a vytvořit odpovídající materiální, ale i odborné zázemí pro maximální výkon. Záleží jen na tom, co daný zastupitel umí nebo chce dělat. Nehledáme lemply, prospěcháře ani intrikáře. Hlaste se jen vy, kdo chcete skutečně tvrdě pracovat a do dalších voleb v roce 2026 splnit to, co jste osobně slíbili svým voličům a sousedům,“ sdělil.

Předseda hnutí ANO v Praze 11 Martin Horák popsal, o co by se ANO v čele Prahy 11 zasazovalo. „Snížení daně z nemovitostí všem občanům Prahy 11, nastartování investic, zlepšení úklidu chodníků a veřejného prostoru, rekonstrukce vnitrobloků, příprava výstavby parkovacích domů, nastavení transparentní a férové diskuse s investory, vlastníky pozemků a nemovitostí, příprava opravy pochozí zóny Háje, stavba chybějící lávky přes Opatovskou mezi poliklinikou a OC Opatovská, příprava venkovního koupaliště na Jižním Městě a také kulturního centra v okolí stanice metra Háje,“ sdělil.

Komunální volby v Praze 11 vyhrálo v září 2022 HPP11 s 11 mandáty v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty a třetí Společně – ODS a NK se čtyřmi zastupiteli. Praha 11 Sobě získala čtyři mandáty, tři zastupitele mají Piráti a TOP 09 se STAN také tři.


Autor: Jan Puci

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru