dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Do komunálek s ANO? Určitě ne! Gazdík popřel spekulace, že starostové přeběhnou k Babišovi
Petr Gazdík. Foto: Veronika Rejmanová / top09.cz

Do komunálek s ANO? Určitě ne! Gazdík popřel spekulace, že starostové přeběhnou k Babišovi

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nechce v pražských komunálních volbách spolupracovat s hnutím ANO Andreje Babiše. ČTK to dnes sdělil předseda hnutí Petr Gazdík. Předsedkyně pražské organizace Jana Plamínková řekla, že o případné společné kandidátce mluvila se Stranou zelených, Starosty pro Prahu a s Janem Kaslem. Ten ale nedávno oznámil, že povede kandidátku ANO.

„Starostové a nezávislí rezolutně odmítají, že by v komunálních volbách v Praze plánovali společnou kandidátku s hnutím ANO Andreje Babiše. Zároveň popírají, že by se rozcházeli s TOP 09, se kterou si spolupráci v různých typech voleb definovali v loňském roce v nové smlouvě o politické spolupráci," uvedl Gazdík.

Dnešní Lidové noviny napsaly, že se Starostové a nezávislí rozhodli kandidovat v letošních podzimních komunálních volbách v Praze bez TOP 09. Podle Plamínkové spolupráci odmítla samotná pražská TOP 09.

STAN proto začal hledat možné spojence. O žádné spolupráci se jeho zástupci ještě nedohodli. Jednání vedli s novým hnutím Starostové pro Prahu, Stranou zelených nebo s Kaslem.

S ním podle Gazdíka STAN dlouhodobě spolupracuje, a to i kvůli velmi blízkým názorům. „I proto jsme s ním jednali jako s možným budoucím lídrem. Byli jsme ale zaskočeni zprávou, že se Jan Kasl stal lídrem hnutí ANO v Praze. Taková informace samozřejmě naši možnou spolupráci vylučuje," dodal Gazdík.

Několik variant bližší spolupráce

O volební kandidátce do zastupitelstva hlavního města bude pražský STAN jednat na březnovém sněmu. Plamínková si dovede představit bližší spolupráci se Stranou zelených, a potažmo tedy i s KDU ČSL, s níž zelení mají vyjednávat. Naopak současnou nabídku Starostů pro Prahu nepovažuje pro STAN za výhodnou.

Při vyjednávání volební koalice pro zastupitelstva jednotlivých městských částí nebudou místní organizace nijak omezeny, spojovat se nesmějí pouze s extremistickými stranami, řekla Plamínková.

STAN nyní předpokládá, že sestaví kandidátky například v Praze 1, 3, 6, 20 nebo 22. V současné době má své zástupce například ve Slivenci, kde radnici vede právě Plamínková, v Ďáblicích, Lysolajích nebo Řeporyjích.

V minulých komunálních volbách STAN v Praze ustanoven nebyl, pod jeho hlavičkou ale někteří politici kandidovali.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru