Dnes Čtvrtek - skorojasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 21°C
Pátek 2. 6. 2023
Svátek má Jarmil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
ANO navrhuje menšinovou radu SPOLU, dočasně by ji podpořilo
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: puc

ANO navrhuje menšinovou radu SPOLU, dočasně by ji podpořilo

Pražské ANO dnes vyzvalo koalici SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) k vytvoření dočasné menšinové městské rady, která by nahradila tu dosluhující, která nevzešla z letošních zářijových voleb.

Podle pražského ANO by v současné době bylo vhodné, aby vznikla menšinová rada. „Protože současným natahováním povolebního jednání hrozí, že současná rada bez mandátu bude i nadále v Praze rozhodovat o celé řadě koncepčních tisků či zahajovat úplně nové projekty, ne které nemá politický mandát, přicházíme s nabídkou směřovanou vítězi voleb (SPOLU), a to k zahájení jednání o vyslovení časově omezené podpory menšinové radě města," uvedli zástupci ANO v prohlášení.

Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer SPOLU se STAN. Od té doby se několikrát sešli Piráti se Spolu, která jednala také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Praha Sobě k jednáním, což SPOLU odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Jednejme o rozpočtu, vyzvali Piráti a Praha Sobě

Pražští Piráti a Praha Sobě vyzvali koalici SPOLU k povolebnímu vyjednávání, kdy by jedním z hlavních témat mělo být schválení rozpočtu města na příští rok. Strany nabízejí setkání zítra. ČTK to dnes sdělila mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková. Kdyby se město ocitlo v rozpočtovém provizoriu, byly by v něm automaticky i radnice městských částí, jejichž rozpočet závisí na celoměstském.

„V této situaci považujeme za jedinou realistickou cestu k sestavení demokratického funkčního vedení Prahy, aby se naše strany setkaly na společném jednání bez dalších předběžných požadavků a pokusily se ve věcné debatě najít uspořádání umožňující sestavení koalice demokratických stran, která se domluví na programu pro rozvoj Prahy na následující období a ve které budou fungovat mechanismy umožňující vyváženou spolupráci," uvedli Piráti a Praha Sobě v prohlášení.

Jedním z hlavních témat má být jednání o schválení rozpočtu Prahy. „S ohledem na to, že v rozpočtovém provizoriu nesmí být zahajovány žádné investiční akce, by taková situace měla dalekosáhlé dopady. V kontextu aktuální makroekonomické situace by šlo o nezodpovědný hazard," píše se v prohlášení.

V rozpočtovém provizoriu může město či radnice každý měsíc hospodařit pouze s dvanáctinou svého předchozího rozpočtu a nesmí zahajovat nové investice.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru