Dnes Čtvrtek - jasno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
ANO navrhuje menšinovou radu SPOLU, dočasně by ji podpořilo
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: puc

ANO navrhuje menšinovou radu SPOLU, dočasně by ji podpořilo

Pražské ANO dnes vyzvalo koalici SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) k vytvoření dočasné menšinové městské rady, která by nahradila tu dosluhující, která nevzešla z letošních zářijových voleb.

Podle pražského ANO by v současné době bylo vhodné, aby vznikla menšinová rada. „Protože současným natahováním povolebního jednání hrozí, že současná rada bez mandátu bude i nadále v Praze rozhodovat o celé řadě koncepčních tisků či zahajovat úplně nové projekty, ne které nemá politický mandát, přicházíme s nabídkou směřovanou vítězi voleb (SPOLU), a to k zahájení jednání o vyslovení časově omezené podpory menšinové radě města," uvedli zástupci ANO v prohlášení.

Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer SPOLU se STAN. Od té doby se několikrát sešli Piráti se Spolu, která jednala také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Praha Sobě k jednáním, což SPOLU odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Jednejme o rozpočtu, vyzvali Piráti a Praha Sobě

Pražští Piráti a Praha Sobě vyzvali koalici SPOLU k povolebnímu vyjednávání, kdy by jedním z hlavních témat mělo být schválení rozpočtu města na příští rok. Strany nabízejí setkání zítra. ČTK to dnes sdělila mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková. Kdyby se město ocitlo v rozpočtovém provizoriu, byly by v něm automaticky i radnice městských částí, jejichž rozpočet závisí na celoměstském.

„V této situaci považujeme za jedinou realistickou cestu k sestavení demokratického funkčního vedení Prahy, aby se naše strany setkaly na společném jednání bez dalších předběžných požadavků a pokusily se ve věcné debatě najít uspořádání umožňující sestavení koalice demokratických stran, která se domluví na programu pro rozvoj Prahy na následující období a ve které budou fungovat mechanismy umožňující vyváženou spolupráci," uvedli Piráti a Praha Sobě v prohlášení.

Jedním z hlavních témat má být jednání o schválení rozpočtu Prahy. „S ohledem na to, že v rozpočtovém provizoriu nesmí být zahajovány žádné investiční akce, by taková situace měla dalekosáhlé dopady. V kontextu aktuální makroekonomické situace by šlo o nezodpovědný hazard," píše se v prohlášení.

V rozpočtovém provizoriu může město či radnice každý měsíc hospodařit pouze s dvanáctinou svého předchozího rozpočtu a nesmí zahajovat nové investice.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru