dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
ANO, ČSSD a Trojkoalice odložily jednání o koalici. Kvůli dani z nemovitostí
Oddechový čas pro politiky staronové koalice, k jednání se sejdou příští týden. Na snímku starosta Prahy 4, člen Trojkoalice Petr Štěpánek. Foto: archiv

ANO, ČSSD a Trojkoalice odložily jednání o koalici. Kvůli dani z nemovitostí

Pražské ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) dnes odložily jednání o možné koalici na příští týden. Důvodem odkladu je nejednotný postoj zastupitelů ANO k požadavku Trojkoalice zvýšit daň z nemovitosti. ČTK to dnes řekl předseda pražské SZ Ondřej Mirovský a poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO). ČSSD s požadavky Trojkoalice problém nemá. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadla loni v říjnu, od té doby se strany neúspěšně domlouvají na nové koalici.

„Ještě nemáme dořešeny všechny body, které předložili na stůl kolegové z Trojkoalice, konkrétně požadavek na zvýšení daně z nemovitosti. Mohu ale říci, že prioritou je udržení koalice s ČSSD a Trojkoalicí. Všichni budeme muset z něčeho ustoupit. Pro nás je daň z nemovitosti principiální věc, proto potřebujeme čas," řekl Faltýnek.

„ANO nás požádalo o týden času a další termín jednání se přesunul na úterý příštího týdne. V momentě, kdy si podáme ruku nad těmi pěti body, pak předstoupíme s Matějem Stropnickým s dalším návrhem personálií," řekl Mirovský.

Trojkoalice minulý týden předložila ANO a ČSSD pět programových požadavků. Jde o zvýšení daně z nemovitosti o jeden bod na koeficient dvě, budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika, vytvoření mapy městské infrastruktury a určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

Personální obsazení rady dnes strany neřešily. „Oficiálně jsme žádná jména na stůl nedostali," řekl Mirovský. Jména potenciálních radních nechtěl prozradit ani vyjednávač a zastupitel ČSSD Karel Březina. „Nechte mě to sdělit nejdříve koaličním partnerům," řekl Březina.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadla loni na konci října na jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři radní hlasy opozice i koalice. Od té doby městu vládne neúplná sedmičlenná rada.

„Koalice nebude ze své podstaty úplně nejstabilnější. My jsme od začátku říkali, že bychom rádi, aby měla aspoň 36 hlasů. Bohužel po těch všech peripetiích to asi nešlo jinak vytvořit," dodal Březina.

Pokud se strany domluví, budou mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Rada má v plném počtu 11 členů.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru