Dnes Pondělí - mlha 1°C
Zítra Úterý - zatazeno 2°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Anketa: Starostky a starostové prozradili své priority na rok 2018
Vedení radnice čato musí řešit nedostatek míst ve školkách. Ilustrační foto: archiv

Anketa: Starostky a starostové prozradili své priority na rok 2018

Server Pražský patriot se zeptal pražských starostek a starostů, jaké jsou jejich priority do konce volebního období. Komunální volby se budou konat příští rok na podzim. Podívejte se na odpovědi těch, kteří se do ankety zapojili.

Jaké jsou priority starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) na příští rok? „Zlepšit úklid, infrastrukturu, dokončit rozdělané investice, například rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. Rozšířit nabídku seniorských bytů, zlepšit fungování bytového hospodářství. Řešit parkování, zachovat místa rezidentům. Snažit se o přípravu staveb podzemních garáží, v tom vidím budoucnost. Dále také jednat s magistrátem o vyhláškách, které by zlepšily život v centru. Sem patří například úprava pravidel pro služby poskytující sdílené ubytování,“ odpověděl Lomecký.

„Prioritou zůstává v Praze 2 bezpečnost. To byl důvod, proč jsme před sedmi lety vyhlásili nulovou toleranci hazardu. Závazek jsme splnili a ještě jsme tím inspirovali ostatní městské části i pražský magistrát. Největším aktuálním problémem Prahy 2 je doprava, konkrétně Severojižní magistrála, která odřízla Vinohrady od centra města a přivádí k nám desítky tisíc aut denně. Bydlet v její blízkosti není nic příjemného, přestože jde jinak o dobrou adresu. O humanizaci magistrály hlavní město hovoří už dlouho, ale stále se s ní z nepochopitelných důvodů nezačalo. Budu za naši městskou část prosazovat při jednáních vysázení stromů v parkovacím pruhu Legerovy ulice a řešení parkovacího pruhu v Sokolské ulici alespoň mezi Rumunskou a Boženy Němcové. A s humanizací magistrály souvisí i další věc, na které mně osobně velmi záleží – zřízení veřejně přístupného pietního místa jako trvalé vzpomínky na Jana Palacha a Josefa Toufara tam, kde vydechli naposled, tedy v bývalém Borůvkově sanatoriu v Legerově ulici. Přestože dům patří soukromému majiteli, podařilo se nám s ním podepsat dohodu o zřízení takové piety. Majitel nemovitosti se v ní zavázal, že na fasádě domu bude obnoven reliéf s portréty obou obětí komunistického režimu, dále pamětní deska a v interiéru stálá expozice. Určitě se toho už brzy dočkáme,“ sdělila starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová (ODS).

Priority městské části, na jejichž realizaci se bude v roce 2018 podílet, sdělila starostka Prahy 3 a zároveň pražská zastupitelka Vladislava Hujová (TOP 09) v nedávném rozhovoru pro server Pražský patriot. 

Přečíst si ho můžete zde:

„Prioritou číslo jedna je zprovoznit biotopové koupaliště Lhotka, naši obyvatelé byli velmi trpěliví a obnovu tradice koupaliště na Novodvorské si zaslouží. Rád bych také přivedl do Prahy 4 další obchody a restaurace po již zavřených hernách a kasinech. V neposlední řadě je v dokončení rekonstrukce ulic Nuselská, Křesomyslova a Branická, kde se podílíme na koordinaci prací,“ sdělil starosta Prahy 4 a pražský zastupitel Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení).

Na co se chce příští rok zaměřit starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09)? I o tom hovořil nedávno v rozhovoru se serverem Pražský patriot.
Přečíst si ho můžete zde:

„Vypracovali jsme strategický plán Prahy 7, který není stavěn, na volební období´, ale je sestaven tak, aby Praha 7 dlouhodobě udržitelně fungovala. V příštím roce opět zvýšíme kapacitu školek a škol, budeme pokračovat v sázení stromů do ulic, opět rozmístíme v horkých dnech po městské části pítka a mlžítka a opravíme dvě staré pumpy, ještě rozšíříme systém dostupných záchodů, zajistíme předělání dvou klíčových tramvajových zastávek na bezbariérové, dokončíme rekonstrukci Vodárenské věže na Letné, opravíme dvacet bytů do systému dostupného bydlení a budeme pokračovat v projektu nové radnice, který se bude stavět celý příští rok,“ prozradil pražský zastupitel a zároveň čerstvý poslanec Jan Čižinský (Praha 7 sobě).

„V současnosti máme asi pět velkých projektů v různých stádiích rozpracovanosti a několik menších. Dále připravuji pro svého nástupce několik bojů na Praze 8 proti develeporům a snažím se, aby byl v co nejlepším možném postavení pro tento boj,“ prozradil starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS) shrnul své priority do voleb do několika bodů:
a) Dokončit privatizaci bytových domů podle schváleného harmonogramu (tak jak jsme to slíbili svým spoluobčanům)
b) Pokračovat s maximálním úsilím k realizaci záměru „Prodloužení Parku Přátelství“ na Proseku (odkoupení pozemků od soukromého vlastníka, příprava projektu této části parku a s tím spojené kroky)
c) Výstavba parkovacího domu na parkovišti u OD Billa na Proseku
d) Výstavba Základní školy „U Elektry“ ve Vysočanech
e) Kruhová křižovatka Na Klíčově – definitivní (stavební) řešení, které nahradí současné provizorní.
f) Nám. OSN: pokračovat v jednáních vedoucích k řešení tohoto prostoru přijatelném pro občany MČ Praha 9…
„A řada dalších ,menších´ úkolů, například další kroky při záchraně námi odkoupené Restaurace U Brabců, což je rovněž velké přání našich spoluobčanů. Samozřejmě některé z těchto priorit budou mít přesah do dalších let. Ale čím více toho stihneme udělat do konce tohoto volebního období, tím lépe,“ uvedl.

„Prioritou je dokončit investiční akce, které máme rozpracované, a dělat vše pro to, aby se lidem v Praze 11 žilo co nejlépe,“ řekl starosta Prahy 11 Petr Jirava (ANO).

„Od začátku (ještě z postu radního nejen pro životní prostředí) jsem se snažil, aby radnice co nejvíce komunikovala s občany. Byl jsem iniciátorem veřejných diskuzí, fór a dalších podobných aktivit, které by pomohly jednak dostat informace k občanům, ale hlavně zjistit názor zpět směrem k radnici. Postupně je ,donutit´, aby přišli a řekli, co a jak si představují. Možná se to zdá jako samozřejmost, ale když jsme s fóry začínali, nechodil téměř nikdo, postupem času si lidé zvykají a je jich stále více. Nejraději jsem za názory mladých, kteří mívají skvělé nápady, a samozřejmě, když vidí, že jim někdo naslouchá a jejich myšlenky se podaří realizovat, tak se začínají angažovat více a toho jsem chtěl docílit. Jde nám přece o to, aby tu mladí chtěli žít,“ uvedl starosta Prahy 12 Milan Maruštík (ANO).

„Priority mám stále stejné. Využít to co je k dispozici co nejlepším způsobem k prospěchu lidí, kteří na Čtrnáctce žijí. Z těch na venek viditelných je to zejména dokončení rozhledny Doubravka, stavba nového biotopového koupaliště, po kterém lidé už dlouho volají, či komunitního centra v Hloubětíně nebo ZUŠ na Jahodnici,“ sdělil starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09).


„Mě zajímá budoucnost naší městské části, na tu se chci zaměřit a pro ni chci i nadále pracovat. Je potřeba dokončit rozdělané investice, řešit parkování, dopravu a bezpečnost. Chci, aby se výrazně zvýšil komfort a kvalita služeb pro děti, rodiče, seniory a všechny obyvatele. Budu se snažit v naší městské části velmi aktivně podporovat spolkový život. Bez spolků by obec byla z velké části ,bez života´. Mám radost z toho, kolik projektů se nám podařilo připravit a postupně zrealizovat. I nadále budu podporovat dostavbu vnitřního i vnějšího silničního okruhu, Hostivařskou spojku a přeložku Hornoměcholupské ulice. Bez okruhu totiž nemůže být regulována tranzitní doprava, která lidem zhoršuje kvalitu života. Z obytné zástavby tak zmizí kamiony. Ulehčí se místní dopravě a zvýší se bezpečnost,“ napsal serveru Pražský patriot starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO).

„Prioritou pro mě není se pouze soustředit na dokončení několika projektů, které budou sloužit obyvatelům Řep, ale i na přípravu nových, tak aby se Řepy stále měnili k lepšímu. V letošním roce jsme zahájili stavbu sportovního centra, které má být dokončené na konci roku 2018. Další prioritou je zahájení stavby Domu s pečovatelskou službou, jelikož populace stárne a jakékoli zařízení pro seniory bude více než vítáno. Další projekt, který bude velkým přínosem pro naši MČ je rozšíření parkovacích míst, kterých je u nás stále nedostatek. Ale pracujeme i na modernizaci našich základních škol nebo na revitalizaci území při ulici Žalanského naproti Úřadu Městské části,“ uvedla starostka Prahy 17 Jitka Synková (ODS).

„Většina našich priorit jsou z oblasti školství – výstavba nového pavilonu základní školy Tupolevova s kapacitou 320 nových míst, nová školka v Místecké pro 140 předškoláků, dále pak dům mládeže a nová knihovna. V neposlední řadě ale také dále řešíme dopravu v klidu, což je s rostoucím počtem obyvatel a jejich nároky na počet automobilů na jednu bytovou jednotku ,neverending´ v rámci celé Prahy,“ sdělil starosta Prahy 18 Ivan Kabický.

Jaké jsou priority ve funkci starosty Březiněvsi Jiřího Haramula pro zbytek tohoto volebního období?  „Pokračovat v přípravě vybudování obchvatu MČ Praha Březiněves (v současnosti naší MČ projíždí denně 16 000 vozidel), dále zahájit projektové práce pro výstavbu základní školy, dokončit zasíťování pozemku 427/251, vybudování dvou nových autobusových zastávek MHD a rekonstrukce stávajících, získat vytipovaný objekt pro centrum sociálních služeb a zahájit jeho činnost, vybudování veřejného fitparku pro dospělé, zahájit částečnou rekonstrukci úřadu MČ s vybudováním výtahu pro hendikepované, pokračovat v pravidelných kulturních společenských akcích, které každoročně MČ pořádá včetně oslav stého výročí založení Československa v rámci Břenifestu,“ sdělil.

„Moje současné priority jsou jednoznačné. Pokračovat ve snaze řešit dopravní situaci v městské části a pokračovat v podpoře školství. Především projektu na dostavbu základní školy Spořická,“ uvedl starosta MČ Praha – Dolních Chabry Miroslav Malina (Volba pro Chabry).

Starosta MČ Praha – Klánovice Ferdinand Polák (ODS) shrnul své priority do voleb do několika bodů:
 – úspěšně dokončit přístavbu Masarykovy ZŠ
 – vytvořit u naší železniční zastávky nová parkovací místa pro obyvatele Klánovic
 – dokončit projekt a zahájit stavbu nových šaten a celého zázemí v areálu fotbalového klubu
 – opravit maximální množství komunikací
 – ve spolupráci s pražským magistrátem dokončit projekt na výstavbu nové budovy integrovaného záchranného systému

„Chtěla bych dokončit rozpracované projekty a uskutečnit vybudování nového náměstí v Kolodějích a komunitního centra. Dokončit chodníkový program, který má devět etap a dokončit opravu kanalizace, která souvisí s opravou místních komunikací v lokalitách Podzámecká a Kvasinská,“ sdělila starostka MČ Praha – Koloděje Angela Morávková (Naděje pro Koloděje).

„Za zásadní priority považuji  školství, opatření proti škodlivým dopadům okruhu R511, územní plán a získávání dotací nejen z evropských fondů. Aby se priority neměnili v závislosti na volebním období a nebyli pouze prioritami starosty, je nutné vytvoření strategického plánu Městské části Praha-Kolovraty. Tento strategický plán bude apolitický, a určí, jakým směrem se budou Kolovraty rozvíjet. Konkrétní cíle v oblasti školství je výstavba nové školy, tak aby žáci z Kolovrat nemuseli jezdit na druhý stupeň do Uhříněvsi a výstavba nové budovy školky se zaměřením na mladší děti. Z opatření proti škodlivým dopadům okruhu jsou to zelený pás a valy.Všechny tyto priority jsou však realizovatelné pouze v souladu s magistrátem, jelikož městské části v Praze jsou investičně odkázány právě na něj. Do konce volebního období bych rád rekonstruoval některá dětská hřiště a sportoviště, rozšířil společenskou místnost v domově s pečovatelskou službou, zmodernizoval techniku v údržbě, zrekonstruoval koupaliště a našel pro něj vhodného provozovatele. V neposlední řadě pak pracujeme na cyklostezce, která povede z Kolovrat až do Mnichovic,“ sdělil starosta MČ Praha-Kolovraty Antonín Klecanda (SNK Naše Kolovraty).

„Chci pomoci dokončit rozpracované investiční akce,“ uvedl starosta MČ Praha – Královice Josef Pluhař (Sdružení pro Královice). Podobně vidí konec volebního období i starosta MČ Praha-Křeslice Martin Trefný (Společně pro Křeslice). „A mezi priority patří i zahájení výstavby Centra Křeslic,“ sdělil.

„V tomto volebním období máme rozestavěno několik staveb. Na tyto akce máme již hotová výběrová řízení a jednotlivé akce jsou v běhu (dostavba jídelního prostoru školní jídelny ZŠ Kunratice, rekonstrukce budovy hasičské zbrojnice, zpracovává se projektová dokumentace na rekonstrukci a dostavbu sportovišť školního areálu ZŠ Kunratice, probíhá plošná rekonstrukce komunikací). Tyto akce plánujeme v rozpočtu na příští rok dokončit. Zároveň chceme ještě zrekonstruovat šest dalších ulic, revitalizovat rybník Ohrada, vystavět fitness park v lokalitě vedle Olšanského rybníka a vystavět dva chodníky,“ uvedla kunratická starostka Lenka Alinčová (Hnutí Praha-Kunratice).

„Moje priority po zbytek tohoto volebního období jsou především investice městské části. Rekultivace Denkrovy pískovny, výstavba fotbalového hřiště, příprava projektu bytové výstavby, mateřské školy a komunitního centra a domu služeb v lokalitě Dolina,“ uvedl starosta MČ Praha-Lysolaje Petr Hlubuček (Starostové a nezávislí).

„Rád bych dokončil rozpracované investiční záměry a pracoval na dalších. Určitě bych rád zanechal na konci tohoto volebního období městskou část v lepší ekonomické situaci, než jsem jí převzal,“ starosta MČ Praha – Nebušice Viktor Komárek (BEZPP).

„Dokončení náměstí v Šeberově, vytvoření náměstí v Hrnčířích, Rekonstrukce povrchů komunikací a dešťové kanalizace v Hrnčířích (ulice Osvětová, Lipenská, Rojická, V zatáčce, V Záhybu), vytvoření dostatečné kapacity v Mateřské školce v Hrnčířích, další běžné opravy – například opravy chodníků, vozovek, údržba zeleně,“ popsala priority na následující rok starostka MČ Praha – Šeberov Petra Venturová (Pro lepší obec).

„Zahájili jsme výstavbu nové budovy radnice a celkovou rekonstrukci a přístavbu naší základní školy. Stavba nové budovy úřadu by měla byt hotova v létě 2018. Přestavba ZŠ do poloviny roku 2019. Tudíž i v novém volebním období bude na čem pokračovat,“ sdělil starosta MČ Praha – Štěrboholy František Ševít (ODS).

„Do konce volebního období mám ještě hodně priorit. Například dokončit stavbu základní školy prvního stupně včetně zahájení provozu, zahájit rozsáhlou rekonstrukce komunikací v sídelní části Kateřinky, zahájit a dokončit stavbu hasičské zbrojnice, zahájit projektové přípravy na stavbu domu seniorů se zvláštním režimem, zajistit finanční prostředky na koupi nebytového prostoru v ulici Pastevců, který bude sloužit pro provozování kavárny, cukrárny nebo malé pekárny,“ uvedl starosta MČ Praha – Újezd Václav Drahorád (hnutí Pro Prahu).

„Priorit je mnoho. Přístavba pěti tříd základní školy, výstavba dvou tříd mateřské školky, výstavba kabin na fotbalovém hřišti, zahájení výstavby sportovního areálu se zimním stadionem a plaveckým bazénem, výstavba chodníků (do Kbel, Ctěnic a Satalic), výstavba sociálních bytů, archeopark V Obůrkách, revitalizace Předzámčí a rozšíření informačního střediska. Věřím, že se většina těchto akcí podaří do konce tohoto volebního období dokončit,“ sdělil starosta MČ Praha – Vinoř a zároveň pražský zastupitel František Švarc (ODS).


Zjednejte nápravu ohledně Blanky, vyzývá hlavní město Praha 6

28. ledna 2021 v 18:21

Městská část Praha 6 reaguje na zrušení kolaudačního souhlasu tunelu Blanka, o kterém před několika dny rozhodl Městský soud v Praze. Po hlavním městě žádá informaci, jak bude dále postupovat, a vyzývá jej k zjednání nápravy. Hlavní řešení Praha 6 vidí v dostavbě okruhu kolem...

Další články
Nahoru