Dnes Pondělí - mlha 1°C
Zítra Úterý - zatazeno 2°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Anketa: Pokusí se pražské starostky a starostové pokračovat ve funkci i po volbách 2018? Spousta ano
Ke komunálním volbám půjdou Pražané příští rok na pozdim. Ilustrační foto: archiv

Anketa: Pokusí se pražské starostky a starostové pokračovat ve funkci i po volbách 2018? Spousta ano

Za deset měsíců budou Pražané vybírat nejen nové osazenstvo pražského zastupitelstva, ale i v jednotlivých městských částech nové členy zastupitelstev, kteří následně budou volit starostky či starosty. Server Pražský patriot se zeptal žen a mužů, kteří stojí nyní v čele radnic, zda se budou příští rok pokoušet svou funkci obhajovat. Většina z těch, kteří odpověděli, by i po roce 2018 chtěla zůstat v čele úřadu. 

Starostou Prahy 1 by chtěl být po příštích volbách potřetí za sebou Oldřich Lomecký (TOP 09). „Rád bych pokračoval v rozdělané práci. Mám v zásobě řadu projektů potřebných pro Prahu 1 a myslím si, že i dost potřebných zkušeností k jejich uskutečnění. Chtěl bych se proto tedy i potřetí ucházet o přízeň našich občanů a teprve poté svoji pracovnu odevzdat svému nástupci s přáním, aby mohl Prahu 1 už jen krášlit, nikoli opravovat,“ uvedl.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) ještě neví, zda bude kandidovat. „Debata o komunálních volbách nás v ODS teprve čeká. V demokratické straně, jakou je ODS, máme takzvané primární volby, ve kterých členská základna volbou určí, kdo a kam bude kandidovat. Naše země se kvůli aktuální politické situaci znovu nachází na rozcestí a uvidíme, kam se pomyslné kyvadlo dějin posune dál. Pevně věřím, že to nebude doleva a k extrému. Jako dlouholetá komunální politička jsem připravena udělat vše, co bude v mých silách, aby hodnoty jako je svoboda, demokracie a prozápadní směřování naší země, které jsme si po roce 1989 vydobyli, zůstaly základním pilířem v naší zemi i obci dál,“ napsala serveru Pražský patriot starostka a zároveň poslankyně.

„Ráda bych pokračovala ve funkci starostky a dokončila řadu rozdělaných projektů,“ uvedla starostka Prahy 3 a zároveň pražská zastupitelka Vladislava Hujová (TOP 09).

V roli prvního muže městské části by rád pokračoval i starosta Prahy 4 a pražský zastupitel Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice).

„Kandidovat určitě budu a určitě budu obhajovat funkci starosty,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Příští rok náš tým Praha 7 sobě opět nabídne voličům své služby. I já bych rád na starostu znovu kandidoval. Uskupení Praha 7 sobě není politickou stranou a tak musí sesbírat podpisy sedmi procent obyvatel Prahy 7. Obrátíme se tedy na své sousedy s žádostí, aby naši kandidaturu podpořili podpisem. Sedm procent podpisů všech občanů znamená přibližně 30 procent voličů ve volbách. A tak, pokud nám lidé umožní svými podpisy kandidovat, měli bychom uspět,“ věří si starosta Prahy 7, pražský zastupitel a zároveň čerstvý poslanec Jan Čižinský (Praha 7 sobě)

Starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD) ve funkci starosty po volbách v příštím roce pokračovat nechce, zda bude kandidovat do zastupitelstva městské části, ještě neví. „O tom zda ještě budu kandidovat do zastupitelstva Prahy 8, se dohodneme v rámci ČSSD. Starostou bych již být rozhodně nechtěl,“ uvedl.

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS) má chuť ve své funkci pokračovat. „Pokud získám opět důvěru svých kolegů – spolustraníků z ODS (podotýkám, že nejsem ten, kdo ,převléká kabáty´ podle situace v preferencích politických uskupení v naší zemi; to jsem ale myslím prokázal již při minulých volbách v roce 2014), respektive pokud oni projeví zájem, abych pokračoval, tak do toho půjdu,“ napsal serveru Pražský patriot.

Petr Jirava (ANO), starosta Prahy 11, ještě není rozhodnut, zda bude kandidovat v roce 2018. To starosta Prahy 12 Milan Maruštík (ANO) už jasno má. „Chystám se znovu ucházet o post starosty městské části Praha 12, pokud pro to získám dostatek podpory,“ sdělil.

„Ještě se rozhodnu, je čas,“ napsal starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

„Kandidovat určitě budu. Před sedmi lety jsem přišel na radnici, kde neprobíhal žádný, nebo jen minimální, rozvoj. Teď konečně vidím výsledky i větších projektů, které jsem startoval. Městská část se viditelně mění k lepšímu a od rozdělané práce se neodchází,“ odhalil své politické plány starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09).

„Když mě Hnutí ANO nominuje, tak svůj poctivý přístup budu i nadále prosazovat v zastupitelstvu a budu se ucházet o post starosty. Chci pokračovat v rozumné diskuzi napříč zastupitelstvem a při rozhodování nepodléhat úzkým zájmům jednotlivců a populistickým řešením,“ sdělil starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO), který bude chtít kandidovat do Zastupitelstva hl. m. Prahy.

Starostka Prahy 17 Jitka Synková (ODS) bude také znovu kandidovat a ráda by pokračovala i ve funkci starostky. „Cítím velkou podporu od obyvatel Řep, kteří vnímají, že se naše městská část rozvíjí a stále mění k lepšímu. Máme spoustu projektů, na kterých pracujeme několik let a mým cílem by bylo je dokončit,“ uvedla.

Starosta Prahy 18 Ivan Kabický bude příští rok kandidovat, ale ne již za ODS, ale za hnutí Starostové a nezávislí. „Budu rád pracovat pro Letňany, což dělám už třetí volební období, a nemusím být starostou. Tato funkce s sebou nese čím dál větší zodpovědnost,“ sdělil.

Již popáté bude příští rok kandidovat do zastupitelstva městské části starosta Březiněvsi Jiří Haramul. „Budu kandidovat jako nezávislý, bez politické příslušnosti,“ uvedl muž, který je kromě působení v městské části také v pražském zastupitelstvu členem klubu ANO.

„Naše sdružení Volba pro Chabry bude v nadcházejících místních volbách opět kandidovat. Obsazení postu starosty je otázkou k řešení až po volbách,“ sdělil starosta MČ Praha – Dolních Chabry Miroslav Malina.

Ferdinand Polák (ODS) by i po volbách v příštím roce rád pracoval v zastupitelstvu MČ Praha-Klánovice a rád by zde byl i nadále starostou. Svou opětovnou kandidaturu do zastupitelstva zvažuje starostka MČ Praha – Koloděje Angela Morávková (Naděje pro Koloděje).

„Předpokládám, že v příštím roce budu kandidovat, abych byl opět starostou,“ prozradil starosta  MČ Praha-Kolovraty Antonín Klecanda (SNK Naše Kolovraty). „Prozatím nevím,“ není naopak ještě rozhodnut ohledně případné opětovné kandidatury starosta MČ Praha – Královice Josef Pluhař (Sdružení pro Královice).

„Ano, chystám se znovu kandidovat, a pokud to vyjde, tak bych rád pokračoval jako starosta,“ uvedl starosta MČ Praha-Křeslice Martin Trefný (Společně pro Křeslice).

„Pokud budu mít podporu svých kolegů z Hnutí Praha-Kunratice, budu kandidovat do Zastupitelstva městské části Praha-Kunratice i v příštím volebním období na starostku,“ sdělila kunratická starostka Lenka Alinčová (Hnutí Praha-Kunratice).

„Předpokládám, že budu v příštím roce opět kandidovat do zastupitelstva městské části. Zda budu starostou, však vyplyne až z výsledků voleb,“ uvedl starosta MČ Praha-Lysolaje Petr Hlubuček (Starostové a nezávislí). „Kandidovat určitě chci,“ sdělil starosta MČ Praha – Nebušice Viktor Komárek (BEZPP).

Do zastupitelstva městské části budu pravděpodobně znovu kandidovat starostka MČ Praha – Šeberov Petra Venturová (Pro lepší obec). A měla by zájem být i v dalším volebním období starostkou? „Pokud k tomu bude potřebná většina, tak s největší pravděpodobností ano. Nikdy ale nejde dopředu říkat ano, když neznáte výsledek voleb,“ odpověděla.

 „Ve funkci starosty Štěrbohol jsem deset let. V příštím roce hodlám obhájit v komunálních volbách tuto pozici. Dále budu kandidovat i do Zastupitelstva hl. m. Prahy,“ uvedl starosta MČ Praha – Štěrboholy František Ševít (ODS)

„V nadcházejících komunálních volbách budu opět kandidovat do zastupitelstva MČ Praha – Újezd a pokusím se obhájit post starosty,“ uvedl Václav Drahorád (hnutí Pro Prahu).

„Pokud mi to zdraví a spolustraníci umožní, rád bych kandidoval do městské části Praha-Vinoř i do hlavního města Prahy. Po třech vítězných volbách nemohu mít jiný cíl, než volby opět vyhrát,“ sdělil starosta MČ Praha – Vinoř a zároveň pražský zastupitel František Švarc (ODS).

Server Pražský patriot oslovil starosty a starostky všech městských částí v Praze s anketní otázkou, zda budou ve volbách příští rok na podzim opět kandidovat do zastupitelstva městské části a zda chtějí stát v čele radnice i ve volebním období 2018 – 2022. Všechny odpovědi, které nám přišly do redakce, jsou v tomto článku v nezkrácené formě. 

V druhé anketní otázce jsme se političek a politiků ptali, jaké mají ve funkci priority pro zbytek tohoto volebního období. Odpovědi si přečtete v článku zde:


 


Zjednejte nápravu ohledně Blanky, vyzývá hlavní město Praha 6

28. ledna 2021 v 18:21

Městská část Praha 6 reaguje na zrušení kolaudačního souhlasu tunelu Blanka, o kterém před několika dny rozhodl Městský soud v Praze. Po hlavním městě žádá informaci, jak bude dále postupovat, a vyzývá jej k zjednání nápravy. Hlavní řešení Praha 6 vidí v dostavbě okruhu kolem...

Další články
Nahoru