dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Anketa: Je podle vás dobrý nápad, aby Praha usilovala o chov pandy velké?
Pandu můžete vidět ve vídeňské zoo. Foto: Werner Hölzl / Wikimedia Commons

Anketa: Je podle vás dobrý nápad, aby Praha usilovala o chov pandy velké?

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zopakovala, že metropole bude usilovat o chov pandy velké. „Pandu chceme, protože máme čtvrtou nejlepší zoologickou zahradu na světě," řekla na Žofínském fóru na téma řešení klíčových otázek rozvoje hlavního města.

O možnosti získat pandu se vedení trojské zoologické zahrady zmínilo už na konci loňského roku. Vzácné zvíře, které je národním symbolem Číny, chová na světě jen třináct zoologických zahrad.

V Evropě ji mohou vidět návštěvníci pěti zoo, například ve Vídni či Madridu. Za roční pronájem zvířete se Číně platí zhruba milion dolarů.

Velmi nákladná je také péče, strava a v Praze by se musel pro pandy postavit nový pavilon. Taková investice by vyšla na stovky milionů korun. Již dříve vedení zoo prohlásilo, že by mohl vyrůst na místě výběhu pro lední medvědy, kteří se budou stěhovat do nového.

Anketa

Podporujete nápad, aby Praha usilovala o finančně náročný chov pandy velké?

39.3%
(39.3%)
60.7%
(60.7%)
Jelikož je pražská zoo příspěvkovou organizací metropole, o případné investici by muselo rozhodnout vedení města a zastupitelstvo. Žádné konkrétní kroky zatím provedeny nebyly, vzhledem k probíhajícím jednáním o nové koalici ani není jasné, kdo bude letos v Praze vládnout a zda Adriana Krnáčová bude po prvním jednání zastupitelstva, které je naplánováno na příští čtvrtek, nadále primátorkou.

Před rokem zveřejnil ministr financí Andrej Babiš (ANO) na svém twitterovém účtu zprávu, že Praze pomůže se získáním pandy. Původně přitom uvažoval, že zkusí pandu získat pro sebe. Plánovali ji „ubytovat“ na pozemku u své olbramovické vily Čapí hnízdo. 


Další články
Nahoru