dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Aniscéna představuje krátké filmy mladých umělců
Hlavní hrdinkou sedmnáctiminutového filmu Usnula jsem je Miroslava, ktrerá zažije nebezpečné dobrodružství s oživlými kostlivci a nebožtíky.

Aniscéna představuje krátké filmy mladých umělců

Dnes a zítra probíhá v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí první ročník festivalu studentské animované tvorby, Aniscéna. Dvoudenní přehlídka představí v pěti pásmech filmy nejmladší generace profesionálních výtvarníků, z nichž některé již nikde jinde prezentovány nebudou. Vstup na všechny projekce a doprovodný program je zdarma.

Publiku se v průřezu z let 2005 až 2013 představí katedra a ateliér animace dvou pražských vysokých škol – Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze (FAMU) a Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP).

Na co se lze těšit? Například na krátkometrážní snímek Pandy studenta FAMU Matúše Vizára, který získal třetí místo na soutěži filmových škol Cinéfondation na festivalu v Cannes, či na animovaný film studenta FAMU Libora Pixy Graffitiger, který byl nominovaný na studentského Oscara v kategorii zahraničních filmů a v rámci výročních filmových cen Český lev 2010 získal Cenu Magnesie za nejlepší studentský film roku.

K vidění budou jak krátké, veselé příběhy, tak profesionální přístup k animaci využité v propagaci a osvětě či autorské intimní výpovědi.

Animační workshop

Součástí malého festivalu animovaného filmu Aniscéna bude i animační workshop, vedený občanským sdružením ULTRAFUN, které se zabývá výukou animovaného filmu a ostatních multimediálních technik.

Na něm bude možnost si animační techniky přímo vyzkoušet a skrze osobní zkušenost animované tvorbě lépe porozumět. Lektoři jsou studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Na workshopu bude příležitost si vyzkoušet metodu ploškové animace, kterou používal už Karel Zeman ve svých filmech, nebo díky které vznikla všem dobře známá pohádka Malá čarodějnice.

Jedná se o nejstarší animační techniku spočívající ve skládání jednotlivých snímků z připravených dvourozměrných rekvizit, například obrázků vystříhaných z papíru, nebo tvarů vystříhaných z textilu, modelíny a čehokoli jiného. Workshop je určen pro všechny věkové kategorie.

Dnes odpoledne jsou promítací bloky filmů od 15 do 17 a od 19 do 21 hodin. Zítra lze navštívit festival ve stejné časy. Podrobný program s anotacemi filmů ke stažení je ZDE.


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru