Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ani plicní hypertenze Janě (31) nezabránila mít rodinu
I přes zdravotní problémy zůstává životní optimistkou a bojovnicí. Foto: se svolením paní Jany

Ani plicní hypertenze Janě (31) nezabránila mít rodinu

Schody v metru se pro Janu (31) z Prahy staly téměř nepřekonatelnou překážkou už na střední škole. Na vině ale nebyla chybějící kondice, jak si zprvu myslela, nýbrž vážná nemoc – plicní arteriální hypertenze. Včasná diagnóza naštěstí umožnila lékařům dostat chorobu pod kontrolu, díky čemuž mohla později začít podnikat, cestovat a založit rodinu.     

Už na střední škole jsem občas měla pocit, že není něco v pořádku. Třeba na schodech v metru jsem se zadýchávala víc než senioři. Ale vždycky jsem to přičítala tomu, že necvičím a nejsem zrovna ve formě,“ popisuje Jana první příznaky. Ty se ale postupně zhoršovaly, až nakonec musela zasáhnout Janina maminka. 

„Už se jí to opravdu nelíbilo, zadýchávala jsem se u běžných činností tak, že mi bylo na omdlení. Víceméně proti mé vůli mě dotlačila k vyšetření na kardiologii v Motole,“ vypráví Jana. 

Hned při úvodním vyšetření lékaři objevili, že něco není v pořádku, a další testy potvrdily diagnózu plicní arteriální hypertenze. Tato nevyléčitelná choroba vede ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. To může postupně vést k až jejímu selhání.

Zároveň se v těle nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami. S diagnózou lékaři Janu odeslali do péče profesora Pavla Jansy z Všeobecné fakultní nemocnice, který se o ni stará dodnes. 

„Ten mi okamžitě nasadil léčbu ve formě tablet, na kterých jsem nakonec vydržela fungovat celkem pět let. Pomohly mi od zadýchávání, a přestože mě ho úplně nezbavily, alespoň jsem mohla normálně fungovat,“ říká Jana, která si tak mohla užít hudební festivaly nebo jet na dovolenou k moři. 

Během této doby si se svou sestrou a maminkou dokonce otevřela první kočičí kavárnu v Praze. Tu ale po pár letech úspěšného fungování musela kvůli své nemoci nakonec prodat. 

„Postupně jsem se o ni začala starat sama a bohužel jsem to přestala zvládat. Kombinace námahy, stresu a zhoršující se nemoci už mi nedovolila v podnikání pokračovat. Zase jsem se začala hodně zadýchávat a cítila jsem, že to není dobré. Mnohdy jsem například spala s rozsvíceným světlem, protože jsem byla příliš zadýchaná, než abych vstala a šla ho zhasnout,“ popisuje Jana.

Její obavy se nakonec potvrdily a lékaři museli přistoupit k zavedení infuzní pumpy přímo do žíly vedoucí do srdce, která jí léky dávkuje pravidelně a automaticky. „Když jsem se to dozvěděla, zase se mi začal hroutit svět. Je ale pravda, že hned po zavedení jsem se začala cítit lépe a můj stav se postupně stále zlepšoval až do pocitu, jako kdybych vlastně žádnou nemoc neměla,“ vypráví. 

I díky zlepšení začala uvažovat o založení rodiny. „Celou dobu jsem si kladla výzvy, kterým se většinou pacienti s mou diagnózou spíše vyhýbají. Lezla jsem po horách, létala letadlem, cestovala. Ve 28 letech jsem si řekla, že buď zkusím otěhotnět teď, nebo nikdy. A ono to vyšlo,“ vzpomíná Jana. 

Dnes je maminkou 2,5leté holčičky a už plánuje, kam se s ní a partnerem podívají. „Závěr těhotenství byl trošku náročnější, ale nemoc už se díky léčbě opět stabilizovala a já mohu normálně fungovat. Navíc mám pocit, že jsem v mateřství ještě aktivnější než dříve. Tak doufám, že mi to dlouho vydrží,“ uzavírá. 


Autor: Lucie Rychlá

Praha 13: Den zdraví na Slunečním náměstí

Dnes ve 14:29

Ve středu 14. června se koná v Praze 13 jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Další články
Nahoru