Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ani plicní hypertenze Janě (31) nezabránila mít rodinu
I přes zdravotní problémy zůstává životní optimistkou a bojovnicí. Foto: se svolením paní Jany

Ani plicní hypertenze Janě (31) nezabránila mít rodinu

Schody v metru se pro Janu (31) z Prahy staly téměř nepřekonatelnou překážkou už na střední škole. Na vině ale nebyla chybějící kondice, jak si zprvu myslela, nýbrž vážná nemoc – plicní arteriální hypertenze. Včasná diagnóza naštěstí umožnila lékařům dostat chorobu pod kontrolu, díky čemuž mohla později začít podnikat, cestovat a založit rodinu.     

Už na střední škole jsem občas měla pocit, že není něco v pořádku. Třeba na schodech v metru jsem se zadýchávala víc než senioři. Ale vždycky jsem to přičítala tomu, že necvičím a nejsem zrovna ve formě,“ popisuje Jana první příznaky. Ty se ale postupně zhoršovaly, až nakonec musela zasáhnout Janina maminka. 

„Už se jí to opravdu nelíbilo, zadýchávala jsem se u běžných činností tak, že mi bylo na omdlení. Víceméně proti mé vůli mě dotlačila k vyšetření na kardiologii v Motole,“ vypráví Jana. 

Hned při úvodním vyšetření lékaři objevili, že něco není v pořádku, a další testy potvrdily diagnózu plicní arteriální hypertenze. Tato nevyléčitelná choroba vede ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. To může postupně vést k až jejímu selhání.

Zároveň se v těle nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami. S diagnózou lékaři Janu odeslali do péče profesora Pavla Jansy z Všeobecné fakultní nemocnice, který se o ni stará dodnes. 

„Ten mi okamžitě nasadil léčbu ve formě tablet, na kterých jsem nakonec vydržela fungovat celkem pět let. Pomohly mi od zadýchávání, a přestože mě ho úplně nezbavily, alespoň jsem mohla normálně fungovat,“ říká Jana, která si tak mohla užít hudební festivaly nebo jet na dovolenou k moři. 

Během této doby si se svou sestrou a maminkou dokonce otevřela první kočičí kavárnu v Praze. Tu ale po pár letech úspěšného fungování musela kvůli své nemoci nakonec prodat. 

„Postupně jsem se o ni začala starat sama a bohužel jsem to přestala zvládat. Kombinace námahy, stresu a zhoršující se nemoci už mi nedovolila v podnikání pokračovat. Zase jsem se začala hodně zadýchávat a cítila jsem, že to není dobré. Mnohdy jsem například spala s rozsvíceným světlem, protože jsem byla příliš zadýchaná, než abych vstala a šla ho zhasnout,“ popisuje Jana.

Její obavy se nakonec potvrdily a lékaři museli přistoupit k zavedení infuzní pumpy přímo do žíly vedoucí do srdce, která jí léky dávkuje pravidelně a automaticky. „Když jsem se to dozvěděla, zase se mi začal hroutit svět. Je ale pravda, že hned po zavedení jsem se začala cítit lépe a můj stav se postupně stále zlepšoval až do pocitu, jako kdybych vlastně žádnou nemoc neměla,“ vypráví. 

I díky zlepšení začala uvažovat o založení rodiny. „Celou dobu jsem si kladla výzvy, kterým se většinou pacienti s mou diagnózou spíše vyhýbají. Lezla jsem po horách, létala letadlem, cestovala. Ve 28 letech jsem si řekla, že buď zkusím otěhotnět teď, nebo nikdy. A ono to vyšlo,“ vzpomíná Jana. 

Dnes je maminkou 2,5leté holčičky a už plánuje, kam se s ní a partnerem podívají. „Závěr těhotenství byl trošku náročnější, ale nemoc už se díky léčbě opět stabilizovala a já mohu normálně fungovat. Navíc mám pocit, že jsem v mateřství ještě aktivnější než dříve. Tak doufám, že mi to dlouho vydrží,“ uzavírá. 


Autor: Lucie Rychlá

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

20. května 2024 v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Další články
Nahoru