Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ani plicní hypertenze Janě (31) nezabránila mít rodinu
I přes zdravotní problémy zůstává životní optimistkou a bojovnicí. Foto: se svolením paní Jany

Ani plicní hypertenze Janě (31) nezabránila mít rodinu

Schody v metru se pro Janu (31) z Prahy staly téměř nepřekonatelnou překážkou už na střední škole. Na vině ale nebyla chybějící kondice, jak si zprvu myslela, nýbrž vážná nemoc – plicní arteriální hypertenze. Včasná diagnóza naštěstí umožnila lékařům dostat chorobu pod kontrolu, díky čemuž mohla později začít podnikat, cestovat a založit rodinu.     

Už na střední škole jsem občas měla pocit, že není něco v pořádku. Třeba na schodech v metru jsem se zadýchávala víc než senioři. Ale vždycky jsem to přičítala tomu, že necvičím a nejsem zrovna ve formě,“ popisuje Jana první příznaky. Ty se ale postupně zhoršovaly, až nakonec musela zasáhnout Janina maminka. 

„Už se jí to opravdu nelíbilo, zadýchávala jsem se u běžných činností tak, že mi bylo na omdlení. Víceméně proti mé vůli mě dotlačila k vyšetření na kardiologii v Motole,“ vypráví Jana. 

Hned při úvodním vyšetření lékaři objevili, že něco není v pořádku, a další testy potvrdily diagnózu plicní arteriální hypertenze. Tato nevyléčitelná choroba vede ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. To může postupně vést k až jejímu selhání.

Zároveň se v těle nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami. S diagnózou lékaři Janu odeslali do péče profesora Pavla Jansy z Všeobecné fakultní nemocnice, který se o ni stará dodnes. 

„Ten mi okamžitě nasadil léčbu ve formě tablet, na kterých jsem nakonec vydržela fungovat celkem pět let. Pomohly mi od zadýchávání, a přestože mě ho úplně nezbavily, alespoň jsem mohla normálně fungovat,“ říká Jana, která si tak mohla užít hudební festivaly nebo jet na dovolenou k moři. 

Během této doby si se svou sestrou a maminkou dokonce otevřela první kočičí kavárnu v Praze. Tu ale po pár letech úspěšného fungování musela kvůli své nemoci nakonec prodat. 

„Postupně jsem se o ni začala starat sama a bohužel jsem to přestala zvládat. Kombinace námahy, stresu a zhoršující se nemoci už mi nedovolila v podnikání pokračovat. Zase jsem se začala hodně zadýchávat a cítila jsem, že to není dobré. Mnohdy jsem například spala s rozsvíceným světlem, protože jsem byla příliš zadýchaná, než abych vstala a šla ho zhasnout,“ popisuje Jana.

Její obavy se nakonec potvrdily a lékaři museli přistoupit k zavedení infuzní pumpy přímo do žíly vedoucí do srdce, která jí léky dávkuje pravidelně a automaticky. „Když jsem se to dozvěděla, zase se mi začal hroutit svět. Je ale pravda, že hned po zavedení jsem se začala cítit lépe a můj stav se postupně stále zlepšoval až do pocitu, jako kdybych vlastně žádnou nemoc neměla,“ vypráví. 

I díky zlepšení začala uvažovat o založení rodiny. „Celou dobu jsem si kladla výzvy, kterým se většinou pacienti s mou diagnózou spíše vyhýbají. Lezla jsem po horách, létala letadlem, cestovala. Ve 28 letech jsem si řekla, že buď zkusím otěhotnět teď, nebo nikdy. A ono to vyšlo,“ vzpomíná Jana. 

Dnes je maminkou 2,5leté holčičky a už plánuje, kam se s ní a partnerem podívají. „Závěr těhotenství byl trošku náročnější, ale nemoc už se díky léčbě opět stabilizovala a já mohu normálně fungovat. Navíc mám pocit, že jsem v mateřství ještě aktivnější než dříve. Tak doufám, že mi to dlouho vydrží,“ uzavírá. 


Autor: Lucie Rychlá

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru