dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - skorojasno
24°C
pozítří
Středa - oblacno
24°C
Pražská kultura

Anette Hessová: Osvětimský proces

Frankfurt nad Mohanem 1963. Mladou tlumočnici polštiny Evu Bruhnsovou jednoho odpoledne nečekaně povolají, aby překládala dotazování svědka v přípravném řízení z někdejší osvětimské „továrny na smrt". Obsah jeho výpovědi ji psychicky úplně rozhodí – neumí si šokující události nijak vysvětlit…

Druhý den v kiosku ve své čtvrti, kam pravidelně chodí, narazí v novinách na palcové titulky o osvětimském procesu. Zmiňuje se o něm veškerý tisk. Eva se snaží o této záležitosti promluvit se svými rodiči, kteří provozují hostinec Německý dům, ale oba se tváří na její otázky odmítavě. Navíc si nepřejí, aby jejich dcera v tomto ožehavém procesu tlumočila. Eva si ale prosadí svou, navzdory rodičům i svému snoubenci Jürgenovi, který pochází z bohaté podnikatelské rodiny.

V následujících týdnech se jí otevírá úplně jiný, otřesný svět. Setkává se se soudci, obžalovanými, a především s bývalými polskými vězni, jimž nyní propůjčuje svůj hlas. Dozvídá se od nich o hrůzách, jež páchali její spoluobčané, a o kterých do té doby neměla vlivem německé propagandy i mlčení svých rodičů sebemenší tušení. Ze dne na den se její dosavadní život obrací zcela naruby.
 

Ukázka z knihy:
„Blondýn za psacím stolem kývl na Evu a ukázal na muže na židli. „To je pan Josef Gabor z Varšavy. Měl s ním dnes dopoledne dorazit i polský tlumočník, ale měl problém s výjezdem. Zadrželi ho na letišti. Prosím. "

Ani jeden z pánů se neměl k tomu, aby Evě pomohl, a tak si svlékla kabát sama a pověsila ho na věšák u dveří. Blondýn uká¬zal na stůl u zdi. Stály na něm hrnky od kávy a pár zbylých keksů. Značku Spekulatius Eva milovala, ale pokoušela se odepřít si požitek. Za poslední týdny přibrala dvě kila. Posadila se tedy ke stolu tak, aby panu Gaborovi viděla do obličeje, a vyndala si z kabelky dva slovníky. Jeden všeobecný a druhý odborný obchodní. Odsunula sušenky na stranu a místo nich položila na stůl slovníky. Potom si ještě připravila poznámkový blok a tužku. Slečna v zeleném se posadila na druhou stranu stolu, kde stál stenografovací stroj. S rachotem do něj natočila kus papíru a nespouštěla u toho oči z blondýna. Měla o něj zájem, ale on o ni ne, jak Eva rychle postřehla. David Miller se rovněž vysvlékl z kabátu a posadil se jako by nezúčastněně na židli u protější zdi. Svrchník si hodil přes kolena.

Všichni teď čekali jako na startovní výstřel. Eva se podívala na sušenky. Sukovitý muž u okna se otočil a obrátil se na toho na židli.

„Pane Gabore, povězte nám prosím úplně přesně, co se stalo 23. září 1941. „
Eva přeložila otázku a podivila se nad letopočtem. To už je víc než dvacet let. Jde tedy spíš o trestní případ (ale neměl by už být promlčený?) než o nějakou smluvní záležitost. Muž na židli se díval Evě přímo do obličeje a byla na něm znát úleva, že v této zemi konečně potkal někoho, kdo mu rozumí. Začal hovořit. Jeho hlas však představoval pravý opak jeho přímého zjevu. Jako by četl z vybledlého dopisu, jako kdyby nedokázal rozluštit naráz všechna slova. Kromě toho mluvil venkovským nářečím, které činilo Evě potíže. Tlumočila se zadrháváním…“

Knihu Osvětimský proces si za zvýhodněnou cenu můžete koupit zde: https://www.booktook.cz/p/osvetimsky-proces/

osvetimsky-proces


Koncert: Sólo pro violu

Včera ve 21:02

První koncert nové sezony již 12letého cyklu komorních koncertů Hudba bez hranic se koná 24. září. Je věnován viole jako sólovému nástroji. Vynikajícího violistu Karla Untermüllera doprovodí soubor Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského.

Kniha roku: Hlasování ve čtenářské anketě je v plném proudu

17. září 2020 v 18:16

Druhý ročník čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění, je v plném proudu. Anketa vznikla v loňském roce, důvodem byla snaha ocenit nejen literární kvalitu knih, ale také jejich „oblíbenost" u běžných čtenářů. Právě oni zde totiž rozhodují...

Devatero řemesel v Praze 8

17. září 2020 ve 13:32

Výstava studentských prací SOŠ uměleckořemeslné se od 16. září do 27. listopadu koná v Libeňském zámku.

Kate Hodgesová: Milované a obávané

17. září 2020 v 09:37

Padesát příběhů mytických žen ze všech koutů světa. Kniha Milované a obávané se skládá ze starých mýtů a lidových příběhů o legendárních mytických bytostech, ale vypráví je novým způsobem. Nezávislé víly, svůdné dívky v lesích, strašidelné čarodějnice nebo málo známé bohyně – kniha pokrývá širokou...

Allie Reynoldsová: Mráz pod kůží

17. září 2020 v 09:17

Odříznutá chata v horách, pět bývalých kamarádů a nevyřízený účet s desetiletým úrokem. Pět bývalých přátel přijíždí do Le Rocher, malého lyžařského resortu ve francouzských Alpách. Mají se zde setkat poprvé po deseti letech od doby, kdy společně trénovali na jeden z nejdůležitějších...

Koncert v parku Přátelství

15. září 2020 v 18:41

Večer v neděli 20. září v parku Přátelství na Proseku bude patřit milovníkům klasické hudby. Zazní Má vlast Bedřicha Smetany a Novosvětská Antonína Dvořáka v podání Orchestru Praga Sinfonietta pod vedením dirigentky Miriam Němcové.

Dernisáž výstavy Slavné vily Prahy 6: Hanspaulka

15. září 2020 v 15:15

Na konci září letošního roku vyjde další z knih v edici Slavných vil, tentokrát o vilách na Hanspaulce. K vydání knihy připravila radnice Prahy 6 stejnojmennou výstavu v Galerii Skleňák.

Devětkrát s devítkou pokračuje čtvrtým koncertem

13. září 2020 v 07:31

Dvacátý ročník festivalu komorní a orchestrální tvorby Devětkrát s devítkou je rozdělen je do dvou etap a čtvrtý koncert jeho podzimní části se koná ve pondělí 14. září.

Praha 4: Divadlo Bravo začne pestrým a zdarma přístupným programem

13. září 2020 v 06:07

Dnes, 13. září. proběhne slavnostní otevření a předání Divadla Bravo! do rukou předního novocirkusového souboru Losers Cirque Company. Pro první návštěvníky nové scény v dřívějším Branickém divadle je připraven na celé odpoledne zdarma přístupný program pro celou rodinu, který nabídne nový cirkus,...

Další články
Nahoru