dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
16°C
zítra
Pátek - zatazeno
17°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
17°C
Pražská kultura

Anette Hessová: Osvětimský proces

Frankfurt nad Mohanem 1963. Mladou tlumočnici polštiny Evu Bruhnsovou jednoho odpoledne nečekaně povolají, aby překládala dotazování svědka v přípravném řízení z někdejší osvětimské „továrny na smrt". Obsah jeho výpovědi ji psychicky úplně rozhodí – neumí si šokující události nijak vysvětlit…

Druhý den v kiosku ve své čtvrti, kam pravidelně chodí, narazí v novinách na palcové titulky o osvětimském procesu. Zmiňuje se o něm veškerý tisk. Eva se snaží o této záležitosti promluvit se svými rodiči, kteří provozují hostinec Německý dům, ale oba se tváří na její otázky odmítavě. Navíc si nepřejí, aby jejich dcera v tomto ožehavém procesu tlumočila. Eva si ale prosadí svou, navzdory rodičům i svému snoubenci Jürgenovi, který pochází z bohaté podnikatelské rodiny.

V následujících týdnech se jí otevírá úplně jiný, otřesný svět. Setkává se se soudci, obžalovanými, a především s bývalými polskými vězni, jimž nyní propůjčuje svůj hlas. Dozvídá se od nich o hrůzách, jež páchali její spoluobčané, a o kterých do té doby neměla vlivem německé propagandy i mlčení svých rodičů sebemenší tušení. Ze dne na den se její dosavadní život obrací zcela naruby.
 

Ukázka z knihy:
„Blondýn za psacím stolem kývl na Evu a ukázal na muže na židli. „To je pan Josef Gabor z Varšavy. Měl s ním dnes dopoledne dorazit i polský tlumočník, ale měl problém s výjezdem. Zadrželi ho na letišti. Prosím. "

Ani jeden z pánů se neměl k tomu, aby Evě pomohl, a tak si svlékla kabát sama a pověsila ho na věšák u dveří. Blondýn uká¬zal na stůl u zdi. Stály na něm hrnky od kávy a pár zbylých keksů. Značku Spekulatius Eva milovala, ale pokoušela se odepřít si požitek. Za poslední týdny přibrala dvě kila. Posadila se tedy ke stolu tak, aby panu Gaborovi viděla do obličeje, a vyndala si z kabelky dva slovníky. Jeden všeobecný a druhý odborný obchodní. Odsunula sušenky na stranu a místo nich položila na stůl slovníky. Potom si ještě připravila poznámkový blok a tužku. Slečna v zeleném se posadila na druhou stranu stolu, kde stál stenografovací stroj. S rachotem do něj natočila kus papíru a nespouštěla u toho oči z blondýna. Měla o něj zájem, ale on o ni ne, jak Eva rychle postřehla. David Miller se rovněž vysvlékl z kabátu a posadil se jako by nezúčastněně na židli u protější zdi. Svrchník si hodil přes kolena.

Všichni teď čekali jako na startovní výstřel. Eva se podívala na sušenky. Sukovitý muž u okna se otočil a obrátil se na toho na židli.

„Pane Gabore, povězte nám prosím úplně přesně, co se stalo 23. září 1941. „
Eva přeložila otázku a podivila se nad letopočtem. To už je víc než dvacet let. Jde tedy spíš o trestní případ (ale neměl by už být promlčený?) než o nějakou smluvní záležitost. Muž na židli se díval Evě přímo do obličeje a byla na něm znát úleva, že v této zemi konečně potkal někoho, kdo mu rozumí. Začal hovořit. Jeho hlas však představoval pravý opak jeho přímého zjevu. Jako by četl z vybledlého dopisu, jako kdyby nedokázal rozluštit naráz všechna slova. Kromě toho mluvil venkovským nářečím, které činilo Evě potíže. Tlumočila se zadrháváním…“

Knihu Osvětimský proces si za zvýhodněnou cenu můžete koupit zde: https://www.booktook.cz/p/osvetimsky-proces/

osvetimsky-proces


Brian Freeman: Klikatá cesta

Včera v 09:28

Po úspěchu thrillerů Noční pták (2016) a Vnitřní hlas (2018) přichází Brian Freeman s třetí knihou série s detektivem Frostem Eastonem.

Letní kino v Lysolajích začne v červnu

Včera v 08:57

Letní kino nabídne od června šest filmů.

Romy Hausmannová: Milé dítě

26. května 2020 v 19:15

Thriller, který vymezuje hranice pochopitelného. Mnichovská policie hledá stopy po zmizelé Leně Beckové (23) z Mnichova Heidhausenu. V noci ze středy na čtvrtek byla studentka podle svědeckých výpovědí na párty v městské čtvrti Maxvorstadt asi do páté hodiny ranní. Při cestě domů ještě...

Kouzlo proutěného řemesla najdete v Národopisném muzeu

26. května 2020 v 09:35

Na nové výstavě nazvané Proutěné řemeslo se v Národopisném muzeu od 26. května podrobně seznámíte s pestrými podobami košíkářství a dalšími způsoby práce s přírodními pletivy. Chybět nebude ani pohled do historie tohoto oboru a kurzy pro ty, kteří by si chtěli vyzkoušet své dovednosti...

Praha 12 zve na Střechu plnou hudby

25. května 2020 ve 12:46

První akcí, která v Praze 12 zahájí letošní přerušenou kulturní sezonu, bude Střecha plná hudby. Ve spolupráci s radnicí Prahy 12 ji pořádá Modřanský biograf v sobotu 30. května.

Talenty světové opery uslyšíte na Novoměstské radnici

25. května 2020 ve 12:04

V pondělí 15. června odpoledne v 17 hodin a večer v 19:30 hodin se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze 2 další Koncert na přání – Talenty světové opery II.

Letošní ročník festivalu Pražské jaro bude jiný

25. května 2020 v 06:37

Namísto smokingů a večerních rób v nejslavnějších koncertních sálech si budete moci všichni užívat koncerty v pohodlí svého domova. Určitě to ale neznamená, že byste měli sedět na pohovce v kraťasech nebo županu. Hezky se oblečte a udělejte si takový malý koncertní...

Praha 9 zve do Galerie 9, v červnu se otevře výstava desítky umělců

24. května 2020 v 19:37

„10 za 10 – srdečné pozdravy z Kielc“: pod tímto titulem prezentuje v Galerii 9 své práce desítka svatokřížských umělců.

Koncert v kostele sv. Bartoloměje

22. května 2020 v 07:45

Na koncert komorní hudby se můžete těšit 8. června v kostele sv. Bartoloměje v Praze 14.

Cimbály v Praze

21. května 2020 v 19:40

Praha 15 se zapojila do celostátního projektu Cimbály na ulici.

Divadlo pod Palmovkou znovu hraje

21. května 2020 v 08:41

Ve čtvrtek 28. května od 19 hodin uvede Divadlo pod Palmovkou na velkém sále za speciálních podmínek jednu z nejoblíbenějších inscenací Jak sbalit ženu 2.0. Jako jedni z prvních se tak herci vrací na jeviště a diváci do hlediště právě v Libni. 

Národní technické muzeum je možné navštívit za mimořádné zlevněné vstupné

20. května 2020 v 08:54

Národní technické muzeum se v úterý 19. května otevřelo pro veřejnost. Provoz muzea na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve do muzea na prohlídku 9 expozic a 6 výstav za mimořádné zlevněné vstupné. 

Další články
Nahoru