Dnes Středa - prehanky-dest 18°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 12. 5. 2021
Svátek má Pankrác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Anette Hessová: Osvětimský proces

Frankfurt nad Mohanem 1963. Mladou tlumočnici polštiny Evu Bruhnsovou jednoho odpoledne nečekaně povolají, aby překládala dotazování svědka v přípravném řízení z někdejší osvětimské „továrny na smrt". Obsah jeho výpovědi ji psychicky úplně rozhodí – neumí si šokující události nijak vysvětlit…

Druhý den v kiosku ve své čtvrti, kam pravidelně chodí, narazí v novinách na palcové titulky o osvětimském procesu. Zmiňuje se o něm veškerý tisk. Eva se snaží o této záležitosti promluvit se svými rodiči, kteří provozují hostinec Německý dům, ale oba se tváří na její otázky odmítavě. Navíc si nepřejí, aby jejich dcera v tomto ožehavém procesu tlumočila. Eva si ale prosadí svou, navzdory rodičům i svému snoubenci Jürgenovi, který pochází z bohaté podnikatelské rodiny.

V následujících týdnech se jí otevírá úplně jiný, otřesný svět. Setkává se se soudci, obžalovanými, a především s bývalými polskými vězni, jimž nyní propůjčuje svůj hlas. Dozvídá se od nich o hrůzách, jež páchali její spoluobčané, a o kterých do té doby neměla vlivem německé propagandy i mlčení svých rodičů sebemenší tušení. Ze dne na den se její dosavadní život obrací zcela naruby.
 

Ukázka z knihy:
„Blondýn za psacím stolem kývl na Evu a ukázal na muže na židli. „To je pan Josef Gabor z Varšavy. Měl s ním dnes dopoledne dorazit i polský tlumočník, ale měl problém s výjezdem. Zadrželi ho na letišti. Prosím. "

Ani jeden z pánů se neměl k tomu, aby Evě pomohl, a tak si svlékla kabát sama a pověsila ho na věšák u dveří. Blondýn uká¬zal na stůl u zdi. Stály na něm hrnky od kávy a pár zbylých keksů. Značku Spekulatius Eva milovala, ale pokoušela se odepřít si požitek. Za poslední týdny přibrala dvě kila. Posadila se tedy ke stolu tak, aby panu Gaborovi viděla do obličeje, a vyndala si z kabelky dva slovníky. Jeden všeobecný a druhý odborný obchodní. Odsunula sušenky na stranu a místo nich položila na stůl slovníky. Potom si ještě připravila poznámkový blok a tužku. Slečna v zeleném se posadila na druhou stranu stolu, kde stál stenografovací stroj. S rachotem do něj natočila kus papíru a nespouštěla u toho oči z blondýna. Měla o něj zájem, ale on o ni ne, jak Eva rychle postřehla. David Miller se rovněž vysvlékl z kabátu a posadil se jako by nezúčastněně na židli u protější zdi. Svrchník si hodil přes kolena.

Všichni teď čekali jako na startovní výstřel. Eva se podívala na sušenky. Sukovitý muž u okna se otočil a obrátil se na toho na židli.

„Pane Gabore, povězte nám prosím úplně přesně, co se stalo 23. září 1941. „
Eva přeložila otázku a podivila se nad letopočtem. To už je víc než dvacet let. Jde tedy spíš o trestní případ (ale neměl by už být promlčený?) než o nějakou smluvní záležitost. Muž na židli se díval Evě přímo do obličeje a byla na něm znát úleva, že v této zemi konečně potkal někoho, kdo mu rozumí. Začal hovořit. Jeho hlas však představoval pravý opak jeho přímého zjevu. Jako by četl z vybledlého dopisu, jako kdyby nedokázal rozluštit naráz všechna slova. Kromě toho mluvil venkovským nářečím, které činilo Evě potíže. Tlumočila se zadrháváním…“

Knihu Osvětimský proces si za zvýhodněnou cenu můžete koupit zde: https://www.booktook.cz/p/osvetimsky-proces/

osvetimsky-proces


Festival Žižkovská noc nabídne kulturní akce po celý rok

Včera ve 12:13

Po hlavičkou ŽN365 se chystají výstavy, historické exkurze (nejen) po Žižkově, ale třeba i festival buskingu, přednášky a další akce se společenským přesahem. „Neznáme hranice,“ říká tým, který za aktivitami stojí, a který již několik měsíců přináší podcast Vysílač. O tradiční festival napříč...

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open proběhne ve volném termínu

8. května 2021 v 09:47

Letošní v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základního uměleckého...

Muzeum města Prahy otvírá

6. května 2021 v 15:22

Muzeum města Prahy se v úterý 11. května znovu otevře návštěvníkům. Hlavní budova Muzea města Prahy je uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce do roku 2023. Ostatní objekty budou otevřeny v aktualizovaných otevíracích dobách.

Litva, Polsko a Bělorusko a Praha 3 slaví 230. výročí přijetí Ústavy 3. května

6. května 2021 v 11:42

Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Litvy v České republice, Kancelář Svjatlany Cichanouské, zvolené lídryně Běloruska a Polský institut v Praze ve spolupráci s městskou částí Praha 3 uspořádaly venkovní výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad. 

Festival BlueFest

5. května 2021 v 11:05

Ve čtvrtek 6. května se od 19 hodin uskuteční festival BlueFest Online. Organizátoři prozradili hlavní zahraniční hvězdy festivalu, kterými budou legendární americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel Walter Trout a skupina Larkin Poe. 

Výstava: Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19

4. května 2021 ve 14:35

V prostorách Komunitního centra a zahrady Kotlaska je od 1. května připravena pro návštěvníky expozice fotografií „Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19". 

Nový psychothriller oblíbené kanadské autorky Shari Lapena: Její konec

4. května 2021 v 10:42

Nejnovější psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů. 

Olympijské Tokio v Národním muzeu

4. května 2021 v 10:13

O zajímavých historických a společenských souvislostech, ale především o československých a českých sportovcích, vypráví nová výstava s názvem Olympijské Tokio, která je otevřena v Historické budově Národního muzea a bude zde až do konce srpna letošního roku.

Meda se v srpnu a září vrátí na Letní scénu Musea Kampa

3. května 2021 v 07:39

Meda, inscenace Daniely Sodomové a Adély Stodolové Laštovkové, vznikla v roce 2019 coby originální dárek ke 100. narozeninám obdivuhodné dámy – Medy Mládkové. V reakci na divácký úspěch byla hra uvedena také v následujícím roce a na jeviště Letní scény Musea Kampa se vrátí opět letos od konce...

Praha 6 má koncepci rozvoje kultury na dalších deset let

2. května 2021 ve 21:08

Zastupitelé Prahy 6 na svém dubnovém jednání schválili koncepci rozvoje kultury městské části na roky 2021 až 2030. Rok a půl připravovaná analýza má kulturní provoz v Praze 6 nasměrovat na dalších deset let. Kromě popisu současné situace i návrhu dalšího směřování také odhaluje slabiny...

Další články
Nahoru