Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Aneta (32): Zhroutila jsem se. Vím totiž, co tato nemoc dokáže
Porod dvojčat znamenal v jejím životě velkou radost, po pár měsících však začala trpět velkou únavou a přibírat na váze. Foto: Lucie Rychlá

Aneta (32): Zhroutila jsem se. Vím totiž, co tato nemoc dokáže

Aneta (32) se s cukrovkou poprvé setkala u své babičky a pak i maminky. Sama si vyslechla diagnózu takzvané těhotenské cukrovky, když čekala dvojčata. „Měla jsem ale spíše nižší čísla a nepotřebovala jsem žádné léky. Pouze jsem upravila stravu a jezdila na pravidelné kontroly k diabetoložce,“ vypráví Aneta. V 7. měsíci těhotenství se jí narodily dvě dcery. Žádné potíže necítila a cukrovku považovala za uzavřenou věc.

Po několika měsících ale začala trpět velkou únavou a přibírat na váze. Nejprve problémy přisuzovala náročné péči o dvojčata a z toho plynoucí špatné životosprávě. Na popud rodiny se nakonec rozhodla navštívit praktického lékaře. 

„Z testů mi hned odhalil cukrovku, tentokrát už druhého typu. Zhroutila jsem se. Měla jsem hodně vysoké hodnoty, a protože pracuji ve zdravotnictví, vím, co může cukrovka způsobit. Obávala jsem se budoucnosti,“ popisuje Aneta. Začala znovu docházet k diabetoložce a pravidelně si píchala inzulín. 

„Bylo to náročné, přestože jsem zdravotní sestra, dělalo mi problém sama sobě injekce píchnout. Zároveň jsem ale měla z nemoci velký respekt a striktně jsem dodržovala všechna doporučení lékařky,“ popisuje Aneta.

Nejtěžší pro ni byla úprava životosprávy, musela se naučit pravidelně jíst a odpočívat. Změnila práci a místo dvanáctihodinových směn začala pracovat v rehabilitačním ústavu s osmihodinovou pracovní dobou, která jí umožňuje dodržovat pravidelnější režim. 

 „Inzulín si už naštěstí píchat nemusím – užívám léky ve formě tablet,“ říká a pokračuje: „Zatím nemám kvůli cukrovce žádné komplikace, ale jsem rizikový pacient, protože mám kromě diabetu dlouhodobě problémy s játry a vyšší cholesterol. Jako diabetičce mi navíc hrozí například onemocnění srdce a ledvin.“ 

aneta-cukrovka

Už se cítí dobře. Foto: se svolením paní Anety

Komplikacím v budoucnu se proto společně se svou lékařkou snaží zabránit dodržováním režimových opatření a moderní léčbou glifloziny, kterou jí lékařka před rokem nasadila. Tyto léky udržují hladinu krevního cukru a snižují riziko vzniku nemocí srdce a ledvin. 

Právě v ledvinách léky blokují zpětné vstřebávání cukru do krve a pacient ho vyloučí z těla močí. Díky vhodné léčbě a změně životního stylu se dnes Aneta cítí dobře a může se naplno věnovat rodině. „Mým největším koníčkem je trávit čas s rodinou a jsem ráda, že tu pro dcery mohu být prakticky jako zdravá máma,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Pozor na záměnu plicních nemocí s postcovidovým syndromem, varují pneumologové

12. září 2022 v 11:08

Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom– varují plicní lékaři. Poslední dva roky jim do ordinací chodí pacienti, u nichž došlo k záměně vážné plicní choroby, jakou je například idiopatická plicní fibróza (IPF), za postcovidový syndrom. Člověka, který přijde k lékaři s potížemi...

Nepodceňujte prevenci, přijďte na Den zdraví s Prahou 4

5. září 2022 v 05:59

Na úterý 13. září připravila Praha 4 pro své obyvatele ve spolupráci s Fakultní Thomayerovou nemocnicí (FTN) tradiční Den zdraví. Od 11 do 18 hodin budou před OC Arkády Pankrác připraveny preventivní programy i vyšetření.

Koncert na podporu registru dárců kostní dřeně

3. září 2022 ve 12:35

Charitativní koncert pro nábor dobrovolných dárců kostní dřeně se ková v úterý 6. září na fotbalovém hřišti v Hornoměcholupské ulici. Nad akcí převzal záštitu starosta Prahy 15 Milan Wenzl (za ANO).

Další články
Nahoru