Dnes Neděle - zatazeno -1°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Aneta (32): Zhroutila jsem se. Vím totiž, co tato nemoc dokáže
Porod dvojčat znamenal v jejím životě velkou radost, po pár měsících však začala trpět velkou únavou a přibírat na váze. Foto: Lucie Rychlá

Aneta (32): Zhroutila jsem se. Vím totiž, co tato nemoc dokáže

Aneta (32) se s cukrovkou poprvé setkala u své babičky a pak i maminky. Sama si vyslechla diagnózu takzvané těhotenské cukrovky, když čekala dvojčata. „Měla jsem ale spíše nižší čísla a nepotřebovala jsem žádné léky. Pouze jsem upravila stravu a jezdila na pravidelné kontroly k diabetoložce,“ vypráví Aneta. V 7. měsíci těhotenství se jí narodily dvě dcery. Žádné potíže necítila a cukrovku považovala za uzavřenou věc.

Po několika měsících ale začala trpět velkou únavou a přibírat na váze. Nejprve problémy přisuzovala náročné péči o dvojčata a z toho plynoucí špatné životosprávě. Na popud rodiny se nakonec rozhodla navštívit praktického lékaře. 

„Z testů mi hned odhalil cukrovku, tentokrát už druhého typu. Zhroutila jsem se. Měla jsem hodně vysoké hodnoty, a protože pracuji ve zdravotnictví, vím, co může cukrovka způsobit. Obávala jsem se budoucnosti,“ popisuje Aneta. Začala znovu docházet k diabetoložce a pravidelně si píchala inzulín. 

„Bylo to náročné, přestože jsem zdravotní sestra, dělalo mi problém sama sobě injekce píchnout. Zároveň jsem ale měla z nemoci velký respekt a striktně jsem dodržovala všechna doporučení lékařky,“ popisuje Aneta.

Nejtěžší pro ni byla úprava životosprávy, musela se naučit pravidelně jíst a odpočívat. Změnila práci a místo dvanáctihodinových směn začala pracovat v rehabilitačním ústavu s osmihodinovou pracovní dobou, která jí umožňuje dodržovat pravidelnější režim. 

 „Inzulín si už naštěstí píchat nemusím – užívám léky ve formě tablet,“ říká a pokračuje: „Zatím nemám kvůli cukrovce žádné komplikace, ale jsem rizikový pacient, protože mám kromě diabetu dlouhodobě problémy s játry a vyšší cholesterol. Jako diabetičce mi navíc hrozí například onemocnění srdce a ledvin.“ 

aneta-cukrovka

Už se cítí dobře. Foto: se svolením paní Anety

Komplikacím v budoucnu se proto společně se svou lékařkou snaží zabránit dodržováním režimových opatření a moderní léčbou glifloziny, kterou jí lékařka před rokem nasadila. Tyto léky udržují hladinu krevního cukru a snižují riziko vzniku nemocí srdce a ledvin. 

Právě v ledvinách léky blokují zpětné vstřebávání cukru do krve a pacient ho vyloučí z těla močí. Díky vhodné léčbě a změně životního stylu se dnes Aneta cítí dobře a může se naplno věnovat rodině. „Mým největším koníčkem je trávit čas s rodinou a jsem ráda, že tu pro dcery mohu být prakticky jako zdravá máma,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru