Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Aneta (32): Zhroutila jsem se. Vím totiž, co tato nemoc dokáže
Porod dvojčat znamenal v jejím životě velkou radost, po pár měsících však začala trpět velkou únavou a přibírat na váze. Foto: Lucie Rychlá

Aneta (32): Zhroutila jsem se. Vím totiž, co tato nemoc dokáže

Aneta (32) se s cukrovkou poprvé setkala u své babičky a pak i maminky. Sama si vyslechla diagnózu takzvané těhotenské cukrovky, když čekala dvojčata. „Měla jsem ale spíše nižší čísla a nepotřebovala jsem žádné léky. Pouze jsem upravila stravu a jezdila na pravidelné kontroly k diabetoložce,“ vypráví Aneta. V 7. měsíci těhotenství se jí narodily dvě dcery. Žádné potíže necítila a cukrovku považovala za uzavřenou věc.

Po několika měsících ale začala trpět velkou únavou a přibírat na váze. Nejprve problémy přisuzovala náročné péči o dvojčata a z toho plynoucí špatné životosprávě. Na popud rodiny se nakonec rozhodla navštívit praktického lékaře. 

„Z testů mi hned odhalil cukrovku, tentokrát už druhého typu. Zhroutila jsem se. Měla jsem hodně vysoké hodnoty, a protože pracuji ve zdravotnictví, vím, co může cukrovka způsobit. Obávala jsem se budoucnosti,“ popisuje Aneta. Začala znovu docházet k diabetoložce a pravidelně si píchala inzulín. 

„Bylo to náročné, přestože jsem zdravotní sestra, dělalo mi problém sama sobě injekce píchnout. Zároveň jsem ale měla z nemoci velký respekt a striktně jsem dodržovala všechna doporučení lékařky,“ popisuje Aneta.

Nejtěžší pro ni byla úprava životosprávy, musela se naučit pravidelně jíst a odpočívat. Změnila práci a místo dvanáctihodinových směn začala pracovat v rehabilitačním ústavu s osmihodinovou pracovní dobou, která jí umožňuje dodržovat pravidelnější režim. 

 „Inzulín si už naštěstí píchat nemusím – užívám léky ve formě tablet,“ říká a pokračuje: „Zatím nemám kvůli cukrovce žádné komplikace, ale jsem rizikový pacient, protože mám kromě diabetu dlouhodobě problémy s játry a vyšší cholesterol. Jako diabetičce mi navíc hrozí například onemocnění srdce a ledvin.“ 

aneta-cukrovka

Už se cítí dobře. Foto: se svolením paní Anety

Komplikacím v budoucnu se proto společně se svou lékařkou snaží zabránit dodržováním režimových opatření a moderní léčbou glifloziny, kterou jí lékařka před rokem nasadila. Tyto léky udržují hladinu krevního cukru a snižují riziko vzniku nemocí srdce a ledvin. 

Právě v ledvinách léky blokují zpětné vstřebávání cukru do krve a pacient ho vyloučí z těla močí. Díky vhodné léčbě a změně životního stylu se dnes Aneta cítí dobře a může se naplno věnovat rodině. „Mým největším koníčkem je trávit čas s rodinou a jsem ráda, že tu pro dcery mohu být prakticky jako zdravá máma,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

23. června 2024 v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Možnosti sociálních služeb i rady odborníků nabídl Den zdraví a Veletrh sociálních služeb

20. června 2024 v 07:52

Ve středu 19. června proběhl v Praze 13 na Slunečním náměstí již 9. ročník Dne zdraví a zároveň také Veletrh sociálních služeb. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a sociálních...

Dny prevence v DBK se zaměřily na prevenci rakoviny prostaty

16. června 2024 ve 20:54

Ve středu a ve čtvrtek odpoledne se v OC DBK Budějovická konaly Dny prevence, které byly zaměřeny na prevenci rakoviny prostaty.

Další články
Nahoru